Duże świadczenie z ZUS dla chorych. Przeciętna wypłata to 2381,68 zł
Osoby długotrwale chore, które nie mogą wrócić do pracy, mogą otrzymać dodatkowe świadczenie z ZUS. Z danych wynika, że przeciętna kwota tych wypłat to ponad 2,3 tys. zł. Takie świadczenie można dostawać maksymalnie przez 12 miesięcy.
Kto może dostać świadczenie rehabilitacyjne? ZUS podaje warunki
Świadczenie rehabilitacyjne z ZUS przeznaczone jest dla osób, którym kończy się okres zasiłku chorobowego, a które mimo leczenia nadal nie są zdolne do powrotu do swojego zawodu.
Dodatkowym obowiązkowym warunkiem jest stwierdzenie, że stosowane leczenie albo rehabilitacja mogą pomóc w powrocie do pracy . Decyduje o tym lekarz orzecznik z ZUS.
Świadczenie przeznaczone jest dla osób, które były czynne zawodowo (na umowie o pracę), a także dla osób:
- pracujących na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia, innej umowy o świadczenie usług albo umowy uaktywniającej,
-
wykonujących pracę nakładczą na podstawie umowy nakładczej,
prowadzących działalność pozarolniczą - będących członkami rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub spółdzielni kółek rolniczych,
-
pracujących odpłatnie na podstawie skierowania do pracy, gdy odbywają karę pozbawienia wolności albo tymczasowo aresztowanych,
duchownych, - pobierających zasiłek chorobowy po ustaniu ubezpieczenia i nadal chorujących,
- odbywających służbę zastępczą.
Wiek nie jest kryterium, ale zasiłku nie otrzymają osoby, które mają przyznaną emeryturę , zasiłek dla bezrobotnych lub świadczenie przedemerytalne.
Wysokość świadczenia rehabilitacyjnego w 2024 roku. ZUS podał dane
Według danych ZUS-u, średnia wysokość świadczenia rehabilitacyjnego w 2023 roku wynosiła 2381,68 zł miesięcznie .
Ile dokładnie można otrzymać w ramach tego świadczenia? Jak podaje ZUS, jest to:
- 90% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego – za okres pierwszych trzech miesięcy (90 dni),
- 75% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego – za pozostały okres,
- 100% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego – jeżeli świadczenie pobierasz w czasie ciąży.
Wysokość świadczenia wylicza ZUS albo płatnik składek.
Dokumenty potrzebne do świadczenia rehabilitacyjnego. Lista z ZUS
Przed złożeniem wniosku o przyznanie zasiłku rehabilitacyjnego, należy przygotować komplet dokumentów . To istotne zwłaszcza wtedy, gdy składamy wniosek osobiście (unikniemy zbędnych wizyt w placówce). Wniosek można też złożyć przez internet. Potrzebne będą:
- wniosek o świadczenie rehabilitacyjne (ZNp-7) – druk musi wypełnić również płatnik składek (na przykład pracodawca),
- zaświadczenie o stanie zdrowia (OL-9) – druk wypełnia lekarz, który prowadzi leczenie,
- wywiad zawodowy z miejsca pracy (OL-10) – druk wystawia płatnik składek. Ten dokument nie jest potrzebny, jeśli prowadzimy pozarolniczą działalność albo składamy wniosek o świadczenie, gdy nie mamy już ubezpieczenia chorobowego,
- oświadczenie (Z-10) – jeśli składamy wniosek o świadczenie i nie mamy już ubezpieczenia chorobowego. Oświadczenie to nie jest potrzebne , jeśli zostało złożone wcześniej, aby otrzymać zasiłek chorobowy, i nie zmieniły się podane w oświadczeniu okoliczności,
- zaświadczenie płatnika składek (na przykład pracodawcy) – jeśli wiadomo, że świadczenie zostanie wypłacone przez ZUS: Z-3 w przypadku pracowników, Z-3b - w przypadku ubezpieczonych, którzy prowadzą pozarolniczą działalność, ubezpieczonych, którzy z nimi współpracują oraz duchownych, Z-3a - w przypadku pozostałych ubezpieczonych.
Istotne jest, by złożyć wniosek odpowiednio wcześniej. Można to zrobić co najmniej 6 tygodni przed końcem okresu, przez który nadal pobieramy zasiłek chorobowy. Po złożeniu wniosku ZUS wzywa na badania do lekarza orzecznika.
W ciągu 60 dni od złożenia wszystkich dokumentów ZUS wydaje decyzję. Będzie w niej informacja, czy i kto wypłaci świadczenie (ZUS albo płatnik składek, czyli na przykład pracodawca). W przypadku, jeżeli nie zgadzamy się z decyzją lekarza orzecznika ZUS, można złożyć do niej sprzeciw .