Ich emerytura jest średnio wyższa o 60%. Liczby nie kłamią
Niektóre zawody wiążą się z ogromnym ryzykiem i niebezpieczeństwem, a osoby, które je wykonują, muszą wykazać się szeregiem konkretnych cech. Mowa oczywiście o osobach pełniących służbę w różnych formacjach. Byli funkcjonariusze przechodzą na emeryturę wcześniej i statystycznie otrzymują wyższe świadczenia. O jakich kwotach mowa?
Wiek emerytalny
Na przestrzeni lat wiek emerytalny ulegał licznym zmianom. Pod koniec lat 90. miała miejsca reforma, której celem było ujednolicenie emerytur i przyjęcie systemu kapitałowego. Powstało wtedy także słynne OFE , czyli Otwarty Fundusz Emerytalny.
Z czasem jednak doszło do kolejnych zmian, i podwyższono wiek emerytalny do 67 lat, zarówno kobietom jak i mężczyznom. Z kolei w 2017 roku obniżono go do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn . Oprócz tego istnieją zawody, w których po przepracowaniu konkretnej liczby lat, można odejść na emeryturę . Mowa oczywiście o służbach. Niegdyś funkcjonariusze mieli możliwość przejścia na emeryturę po 15 latach służby, jednak obecnie jest to 25 lat.
Jak oblicza się emeryturę mundurową?
Emerytury mundurowych reguluje ustawa z 1994 roku, natomiast wszystkim służbom, które podlegają Ministerstwu Spraw Wewnętrznych, świadczenie wypłaca Zakład Emerytalno-Rentowy.
Osoby zatrudnione przed 1999 r. po 15 latach otrzymują 40% ostatniej wypłaty , do której włączają się wszystkie dodatki i nagrody. Każdy dodatkowy rok służby to dodatkowe 2,5%, 20 lat stażu to 53%, a 25 lat to 66% wynagrodzenia.
Osoby przyjęte między 1999 a 2012 rokiem obowiązują podobne zasady, z tym że mają prawo do OFE, które wówczas wprowadzono. Ci, którzy zaczęli służbę po 2012 roku, mogą przejść na emeryturę po 25 latach służby i otrzymają 60% wynagrodzenia , a każdy kolejny rok zapewnia wzrost o 3 punkty procentowe.
Jaką emeryturę mundurową ma przeciętny emeryt?
Jak podaje “Super Express”, od 2010 roku średnio mundurowi odchodzą na emeryturę po 23-24 latach służby i mają wówczas 47 lat. Na ten moment średnia wysokość emerytury funkcjonariuszy to 5,5 tys. złotych, czyli blisko 60% więcej niż reszty społeczeństwa.
Warto mieć jednak na uwadze, że funkcjonariusze z różnych formacji borykają się z innymi zagrożeniami i niebezpieczeństwami niż pozostałe zawody. Są dodatkowo obciążeni zarówno psychicznie, jak i fizycznie, a podczas służby powinni być w dobrej kondycji. Szybka i wyższa emerytura ma rekompensować lata poświęcone służbie, państwu i obywatelom.