Silver.Lelum.pl > Z życia wzięte > „Moja siostra ma 5 dzieci i nie pracuje, jest pasożytem. Rodzina namawia mnie do tego samego”
Marta Kulik
Marta Kulik 28.10.2019 20:54

„Moja siostra ma 5 dzieci i nie pracuje, jest pasożytem. Rodzina namawia mnie do tego samego”

pieniądze
fot. Alexander Dummer, unsplash.com

Pieniądze to ważna rzecz w życiu każdego człowieka, tym bardziej, jeśli ma się na utrzymaniu dzieci. Nie zawsze jednak pochodzą z wypłaty. Bywa, że kobiety żyją z zasiłków i pomocy socjalnej ze strony państwa. Moja siostra ma 5 dzieci i nie pracuje, jest pasożytem. Rodzina namawia mnie do tego samego – pisze Kinga.

Kinga uważa, że pieniądze trafiające do domowego budżetu powinny pochodzić przede wszystkim z wynagrodzenia za pracę, a nie wyłącznie z 500 plus. Nie może zrozumieć, dlaczego jej siostra nie chce znaleźć dobrego zawodu, w którym zarobi więcej, niż dostaje od państwa.

Pieniądze tylko z 500 plus

Kinga sama ma dwójkę dzieci i wie, jak trudno zostawić je w domu. Tęskni za pociechami, ale nie wyobraża sobie, że mogłaby się utrzymywać wyłącznie z tego, co dostaje od państwa. Podkreśla, że każdy człowiek powinien wziąć los w swoje ręce i chcieć od życia czegoś więcej, niż tylko zajmowania się dziećmi.

pieniądze

Jej rodzina ma zupełnie inne podejście. Siostra śmieje się z niej, że chodząc do pracy, zarabia niewiele więcej, niż ona spędzając całe dnie z dziećmi. Rodzice namawiają ją, aby rzuciła karierę i urodziła im kolejne wnuki. Twierdzą, że jest samolubna, bo zamiast zająć się pociechami, na osiem godzin dziennie ucieka do pracy. Kinga ma dość, coraz rzadziej widuje się z rodziną, a to tylko pogarsza ich relacje. Wie jednak, że nigdy nie zrozumieją jej stanowiska.

Komu przysługuje 500 plus?

500 plus przysługuje rodzicom lub opiekunom, którzy mają co najmniej jedno dziecko poniżej 18 roku życia. Ze świadczenia może skorzystać każdy, bez względu na osiągane dochody. Wniosek należy złożyć co roku w miejscu zamieszkania, dostępne formy to: internet, za pośrednictwem poczty lub w gminie.

pieniądze

Czy osobom mieszkającym za granicą przysługuje 500 plus? Osobom mieszkającym za granicą przysługuje 500 plus, o ile w miejscu zamieszkania rodzina nie może liczyć na podobne świadczenie. Program jest objęty unijną praktyką koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, dlatego nie ma możliwości otrzymywania dwóch zbliżonych do siebie świadczeń.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Ranking najbardziej wpływowych Polaków. Poseł i pisarka lepiej niż premier
  2. Rodzina z Holandii żyła w piwnicy. 9 lat czekali na koniec świata
  3. Masz niebieskie oczy? Naukowcy odkryli, co łączy wszystkich niebieskookich, niektórzy mogą być zniesmaczeni
  4. Została wezwana do szkoły, ponieważ jej córka pobiła chłopaka. Zareagowała w najlepszy sposób
  5. Brytyjczycy aż zamarli, kolejna potworna zdrada w rodzinie królewskiej ujawniona. Tragiczne losy kochanki
  6. Niestety, nie istnieje żaden skuteczny lek. O swojej nieuleczalnej chorobie Karolina Szostak dowiedziała się za późno