Silver.Lelum.pl > Gwiazdy > Janina Ochojska opowiedziała o walce z rakiem. ”Wykonywanie codziennych czynności stało się ponad moje siły”
Marta Kulik
Marta Kulik 14.09.2019 17:03

Janina Ochojska opowiedziała o walce z rakiem. ”Wykonywanie codziennych czynności stało się ponad moje siły”

zdjęcie
Fot. twitter.com/JaninaOchojska/

Rak zaatakował Janinę Ochojską, która opowiedziała, jak z nim walczy. Leczenie łączyła z zaangażowaniem w sprawy społeczne i z kampanią wyborczą. Było to jednak ogromnym wyzwaniem: Wykonywanie codziennych czynności stało się ponad moje siły — mówiła dla Twojego Stylu.

Rak piersi nie przeszkodził Janinie Ochojskiej w dążeniach do wyznaczonego celu. Kobieta nie poddawała się pomimo wykańczającej chemioterapii i wielu krytycznych komentarzy. O swojej historii opowiedziała w wywiadzie dla Twojego Stylu. Jak się dziś czuje?

Rak piersi zaatakował Janinę Ochojską

Janina Ochojska ogłosiła, że choruje na raka piersi w kwietniu, w trakcie kampanii wyborczej do Europarlamentu. Nie zrezygnowała z kandydowania i jednocześnie walczyła z chorobą.

– Kiedyś zdawało mi się, że to jest coś, czego bym nie zniosła, ale zareagowałam zadaniowo: Aha, trzeba zacząć się leczyć. Wcześniej podjęłam decyzję o kandydowaniu do Parlamentu Europejskiego i ani przez chwilę nie myślałam, żeby zrezygnować. Zmartwiłam się tylko, że trudno będzie mi pogodzić kampanię wyborczą z leczeniem — mówiła dla Twojego Stylu.

Janinie Ochojskiej udało się dostać do Europarlamentu. Przed ogłoszeniem wyników jednak jeszcze bardziej zaangażowała się w działalność charytatywną. Przyszedł jednak moment, w którym nie była w stanie wykonywać najprostszych czynności.

rak

– Po czwartym cyklu chemii byłam tak osłabiona, że myślałam, że nie będę już miała siły odbić się, wrócić do życia. Wykonywanie codziennych czynności, umycie się, pójście do toalety, stało się ponad siły. Byłam wyczerpana, jakbym wykonała jakiś ogromny wysiłek. Dopiero wieczorem, gdy kładłam się do łóżka, docierało do mnie: Przecież ja mam raka — powiedziała w rozmowie z Twoim Stylem.

Jak dzisiaj czuje się Janina Ochojska? Jak przyznaje, dzięki celnej terapii udało jej się pozbyć guzów i nie będzie już potrzebowała chemioterapii. No korytarzach Europarlamentu porusza się na specjalnym wózku, co było powodem skandalicznych komentarzy ze strony niektórych internautów. Instytucja jest jednak przystosowana do obecności osób niepełnosprawnych, a chorym i starszym europosłom zapewnia wózki elektryczne.

Kim jest Janina Ochojska?

Janina Ochojska jest działaczką, założycielką Polskiej Akcji Humanitarnej i astronom. Od najmłodszych lat cierpi na chorobę Heinego-Medina, wywoływaną przez wirusa polio. Zaczęła chodzić w wieku pięciu lat. W 1984 roku wyjechała na leczenie do Francji i tam spotkała się z działalnością humanitarną, w którą sama się zaangażowała. W 1992 roku założyła PAH. Działała w Solidarności.

rak

W 2019 roku została europosłanką, kandydowała z listy Koalicji Europejskiej. Została wyróżniona między innymi Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Odznaką Honorową Bene Merito, Legią Honorową, Orderem Ecce Homo i Orderem Uśmiechu.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Pies to wielki przyjaciel, ale i wydatek. Koszty mogą zdziwić
  2. Ida Nowakowska wychwala pracę w TVP. „Nie chce mi się stamtąd wychodzić, tak jest fajnie”
  3. Agata Duda czy Małgorzata Tusk? Która z nich ma lepszy styl? Oceniamy
  4. Tomasz Dedek nikomu nie powiedział, że choruje na raka. Walczył z chorobą w samotności
  5. Kasia Cichopek pokazała zdjęcie swojej kuchni. Nawet Szelągowska by takiej nie zaprojektowała
  6. 43-letnia, najpiękniejsza gwiazda Polsatu Karolina Szostak pochwaliła się nadzwyczajnym efektem diety owocowo-warzywnej. Brawo

Źródło: pudelek.pl, Twój Styl