Silver.Lelum.pl > Gwiazdy > Smutna prawda o konflikcie Ryszarda Rynkowskiego z Pasztem. Witold do końca życia wierzył, że się pogodzą
Weronika Chmielewska
Weronika Chmielewska 10.10.2022 17:08

Smutna prawda o konflikcie Ryszarda Rynkowskiego z Pasztem. Witold do końca życia wierzył, że się pogodzą

Ryszard Rynkowski
fot.Ja Fryta cropped, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=27200369/No machine-readable source provided. Own work assumed (based on copyright claims)., cropped, CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1958487

Ryszard Rynkowski i Witold Paszt kształtowali polską muzykę lat 80. Pomiędzy przyjaciółmi doszło do konfliktu, który pozostał z nimi aż do ostatnich chwil. Śmierć jednego z muzyków uniemożliwiła pojednanie.

Oboje rozpoczynali muzyczne kariery w zespole VOX, który z sukcesem podbijał scenę. Skandal sprawił, że między członkami doszło do niezgody, która poróżniła ich na wiele lat. Pomimo prób nie udało się zawrzeć rozejmu.

Konflikt Ryszarda Rynkowskiego i Witolda Paszta

Zespół szybko zjednywał sobie sympatyków, a „Bananowy Song”, czy „Rycz Mała Rycz” rozbrzmiewał na każdej imprezie. Popularność zwiastowała wielką karierę zespołu, który w 1987 roku musiał zmienić swój skład.

Ryszard Rynkowski pojawił się na jednym z koncertów pod wpływem alkoholu. Zachowanie muzyka była karygodne, przez co Witold Paszt podjął decyzję usunięcia go z popularnego zespołu. Po latach wokalista wyznał, że kolega szukał jedynie pretekstu do pozbycia się go ze sceny.

Po prostu nie iskrzyło między nami, a jedyne, co nas trzymało razem, to duże pieniądze z wyjazdowych koncertów. Konflikt dojrzewał kilka lat, ale żeby mnie wyrzucić, potrzebny był pretekst. A tym stał się mój niechlubny występ pod wpływem alkoholu w Kutnie. Decyzja była błyskawiczna — zostałem wyrzucony — mówił w rozmowie z „Głosem Wielkopolski”.

Ryszard Rynkowski nie zdążył pojednać się z Witoldem Pasztem

Mężczyźni mieli kilka okazji do rozwiązania konfliktu z przeszłości jednak upór i dawne urazy nie pozwoliły im na zażegnanie kryzysu. Po odejściu z zespołu Ryszard Rynkowski odnosił sukcesy jako solowy artysta.

Bez wątpienia miał talent, co udowodnił jako autor tekstu do przeboju „Bananowy song” czy „Masz w oczach dwa nieba”. Witold Paszt wielokrotnie zapraszał muzyka do wspólnych występów podczas jubileuszy zespołu, jednak ten odmawiał. Wierzył, że pozostali członkowie chcą poprawić swój wizerunek na lepiej radzącym sobie soliście.

Do ostatniej próby rozejmu doszło w 2019 roku, gdy Witold Paszt zaprosił Ryszarda Rynkowskiego do wspólnego występu z okazji 40-lecia istnienia zespołu VOX. Przy tej okazji również usłyszał odmowę.

Nie widzę takiej szansy — mówił wokalista w rozmowie z Wp.pl.

I faktycznie muzycy nie dostali już kolejnych szans na pojednanie. Witold Paszt odszedł 18 lutego bieżącego roku w wieku 68 lat.

Zespół VOX
Ryszard Rynkowski
Ryszard Rynkowski

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

    1. Co podać dziecku na kaszel i ból gardła?
    2. Ryszard Rynkowski był wielką gwiazdą, ale potem wpadł w kłopoty. Z czego dziś żyje?
    3. Wystąpił w pierwszej edycji Big Brothera, dziś ma 54 lata. Kiedy mówi, gdzie pracuje, ludzie myślą, że to żart

 Źródło: Viva!