Silver.Lelum.pl > Aktywność Silversa > Wcześniejsza emerytura dla kilku roczników. ZUS podał warunki
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 17.09.2024 13:34

Wcześniejsza emerytura dla kilku roczników. ZUS podał warunki

Emerytka
Fot. Canva/Pixelshot

We wrześniu zaczęły obowiązywać nowe przepisy o emeryturach dla nauczycieli. Zgodnie z nimi, nauczyciele spełniający kilka warunków mogą przejść na emeryturę w wieku niższym niż 60 i 65 lat. ZUS podał, kto może skorzystać z tej możliwości.

Wcześniej na emeryturę w 2024 roku. Zasady dla nauczycieli

Jeszcze w tym roku na emeryturę nauczycielską mogą przejść nauczyciele urodzeni przed 1 września 1966 r. W kolejnych latach będą to:

  • od 1 września 2025 r. – nauczyciele urodzeni po 31 sierpnia 1966 r., a przed 1 września 1969 r.,
  • od 1 września 2026 r. – nauczyciele urodzeni po 31 sierpnia 1969 r.

Warunki wymagane do przyznania nowej emerytury nauczycielskiej są takie same dla kobiet i mężczyzn.

Wniosek o nową emeryturę nauczycielską można złożyć przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, czyli 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

NFZ odwołuje turnusy w sanatoriach przez powódź. Ważny komunikat dla kuracjuszy ZUS wypłaca odszkodowania. Seniorzy dostają od 1431 zł, decyzja w 14 dni

Wcześniejsza emerytura dla nauczycieli. Lista uprawnionych

Z prawa do nowej emerytury nauczycielskiej mogą skorzystać nauczyciele, którzy spełnią łącznie następujące warunki:

  • rozwiążą na swój wniosek stosunek pracy,
  • rozpoczęli przed 1 stycznia 1999 r. faktyczne wykonywanie pracy na stanowisku nauczyciela, wychowawcy lub innego pracownika pedagogicznego, o których mowa w art. 1 Karty Nauczyciela, w brzmieniu obowiązującym w dniu rozpoczęcia pracy na tym stanowisku,
  • mają okres składkowy wynoszący co najmniej 30 lat, w tym minimum 20 lat faktycznego wykonywania pracy na stanowisku nauczyciela, wychowawcy lub innego pracownika pedagogicznego, o których mowa w art. 1 Karty Nauczyciela, w brzmieniu obowiązującym w okresie faktycznego wykonywania pracy na tych stanowiskach (z wyjątkiem nauczyciela szkoły za granicą), w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć,
  • nie przysługuje im prawo do przejścia na emeryturę bez względu na wiek,
  • wysokość tej emerytury nie jest niższa niż kwota najniższej emerytury określonej w ustawie emerytalnej.

Z możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę można skorzystać na wniosek. ZUS podał, jakie dokumenty należy przygotować i złożyć.

Wcześniej na emeryturę. Lista dokumentów we wniosku

Dokumenty, które należy dołączyć do wniosku o emeryturę nauczycielską, różnią się w zależności od tego, czy mamy już ustalony kapitał początkowy.

Osoby, które mają to ustalone, muszą złożyć w ZUS:

  • wniosek o emeryturę, najlepiej na formularzu EMP, 
  • informację o okresach składkowych i nieskładkowych ERP-6, 
  • dokumenty, które potwierdzają wykonywanie pracy nauczycielskiej, dokument, który potwierdza rozwiązanie stosunku pracy na wniosek nauczyciela lub rozwiązanie stosunku pracy albo jego wygaśnięcie w szczególnych okolicznościach.
  • Jeżeli kapitał początkowy nie został jeszcze ustalony, do wniosku należy dodatkowo dołączyć:
  • dokumenty potwierdzające okresy składkowe i nieskładkowe przypadające przed 1 stycznia 1999 r. (np. świadectwa pracy, zaświadczenia, legitymacje ubezpieczeniowe zawierające wpisy dotyczące zatrudnienia), 
  • dokumenty potwierdzające wysokość wynagrodzenia, dochodu, przychodu i uposażenia za lata przed 1999 rokiem (np. zaświadczenia na druku ERP-7, legitymacje ubezpieczeniowe zawierające odpowiednie wpisy dotyczące wysokości wynagrodzenia).

ZUS wyliczy tę emeryturę dzieląc podstawę obliczenia emerytury przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku równym wiekowi przejścia na tę emeryturę danej osoby.

Podstawę obliczenia nowej emerytury nauczycielskiej stanowi suma:

  • składek na ubezpieczenie emerytalne wraz z ich waloryzacjami, zapisanych na koncie osoby ubezpieczonej w ZUS do końca miesiąca przed tym, od którego przysługuje wypłata emerytury,
  • zwaloryzowanego kapitału początkowego,
  • środków zapisanych na subkoncie w ZUS.

Osoby, które przejdą na emeryturę w ten sposób, nadal mogą pozostać aktywne zawodowo jako nauczyciele, ale w łącznym wymiarze nie wyższym niż połowa obowiązkowego wymiaru zajęć.