Silver.Lelum.pl > Gwiazdy > Aż trudno uwierzyć, czyją córką jest Katarzyna Dowbor. Mocne słowa o ojcu
Wiktoria Wihan
Wiktoria Wihan 07.02.2024 09:34

Aż trudno uwierzyć, czyją córką jest Katarzyna Dowbor. Mocne słowa o ojcu

Katarzyna Dowbor
Czyją córką jest Katarzyna Dowbor? Fot. KAPiF

Katarzyna Dowbor jest powszechnie znaną dziennikarką, która doczekała się w Polsce olbrzymiej popularności. Fani stoją za nią murem, ponadto chętnie śledzą każdą wzmiankę dotycząca prywatności prezenterki. Ta z kolei chętnie odpowiada na pytania o swoje życie osobiste. Tym razem zdradziła, kim byli jej rodzice. Okazuje się, że oboje mieli zaskakujące zawody, z którymi dziennikarka łączy wiele wspomnień. 

Katarzyna Dowbor opiekuje się swoją 90-letnią mamą

Katarzyna Dowbor nigdy nie ukrywała, że rodzina stanowi najważniejszą wartość w jej życiu. Ma zażyłą relację nie tylko ze swoimi dziećmi, Marcinem i Marią, ale również ze swoją mamą, Krystyną Kokocińską. Kobieta w ubiegłym roku świętowała 90 lat i choć jest w bardzo dobrej kondycji psychicznej, nie można tego samego powiedzieć o jej sprawności ruchowej. Z tego względu Katarzyna Dowbor postanowiła zaoferować jej mieszkanie w swoim domu.

Mama mieszka u mnie, bo ma już prawie 90 lat. Radzi sobie dobrze, jest bardzo sprawna intelektualnie i to jest fajne. Natomiast od paru lat ma problemy z poruszaniem. Kiedyś się wywróciła i trochę poobijała. Stwierdziliśmy z bratem, że nie powinna mieszkać już sama. Ciężko jest znaleźć kogoś do opieki, żeby z mamą mieszkał, a my nie moglibyśmy takiej osobie zaufać. Uznaliśmy więc, że lepiej będzie, gdy mama się przeprowadzi do mnie – opowiadała dziennikarka w 2022 roku w rozmowie z “Faktem”.

Seniorka chętnie uczestniczy w życiu rodzinnym, a także pomaga swojej córce w domowych obowiązkach:

Mama lubi się czuć potrzebna, więc ciągle pyta, co może zrobić. Ja odpowiadam na przykład: obierz ziemniaki na obiad. Ostatnio trzeba było pomalować ławki. Mama umie i lubi malować, więc ustawiłyśmy jej z córką krzesełko, by mogła sobie siedzieć i malować. Pomagała mi też odrestaurować stare krzesła. Trzeba jej takie zadania wymyślać, a ona wtedy lepiej się czuje – zdradziła Dowbor.

Dziennikarka chętnie chwali się swoją rodzicielką, dużo rzadziej wspomina o ojcu, który zmarł w 2007 roku. Kim był Władysław Kokociński oraz jakie wspomnienia Katarzyna Dowbor wiąże ze swoim domem rodzinnym? Prezenterka opowiedziała o tym wszystkim w zaskakującym wywiadzie.

Miszczak nazwał siebie „złym człowiekiem”. Dlaczego zwolnił Dowbor? Dowbor odpowiada stylistce: „Nie będę się ubierała jak małolata”

Czyją córka jest Katarzyna Dowbor?

Katarzyna Dowbor przyszła na świat w 1959 roku jako córka Wiesława i Krystyny Kokocińskich. Choć dziennikarka urodziła się w Warszawie, to wychowała się w Toruniu, gdzie jej ojciec został dyrektorem Muzeum Przyrodniczego Mikołaja Kopernika. Mężczyzna był z zawodu entomologiem, co w zaskakujący sposób odbiło się na wspomnieniach dziennikarki z dzieciństwa.

Mieliśmy w domu bardzo dużo pająków. Nam, dzieciom, nie wolno było ich dotykać. Były też klatki ze świerszczami, żeby te pająki karmić. Świerszcze hałasowały, może nie tak jak cykady, ale jednak. Pamiętam też motyle, niestety, już na szpilkach. Czasami mama dostawała szału, a wtedy tata wynosił całe to towarzystwo na uczelnię, do swojej pracowni. Trochę czasu mijało, a potem wszystko wracało do normy. Czyli znowu mieliśmy pająki i świerszcze – wspominała Dowbor w wywiadzie ze "Zwierciadłem".

Co ciekawe, jej mama mogła pochwalić się równie nietypowym fachem — pracowała jako konserwatorka zabytków i dzieł sztuki. To właśnie ona była odpowiedzialna za utrzymanie rodziny:

U nas w domu gotował tata. Miał fartuch, męski, ale miał. Mama nie dotykała się kuchni. To ona utrzymywała dom. Pracę w PKZ-ecie [Pracownia Konserwacji Zabytków – przyp. red.] kończyła o 14:00 (…) i zaraz po tym biegała robić fuchy. Przyjmowała zlecenia na obraz, witraż. Z kolei w wakacje wyjeżdżała odnawiać jakiś kościółek. Ojciec? Wstawał, szedł na 9 lub 10 na wykłady, potem wracał, siedział i czytał, potem znowu szedł na zajęcia, zbierał te swoje motyle, obserwował pająki. Marzyciel. Gdyby nie mama, nie wiem, jak byśmy żyli – opowiadała prezenterka.

Projekt bez nazwy (86).png
Czyją córką jest Katarzyna Dowbor? Fot. KAPiF
Projekt bez nazwy (87).png
Czyją córką jest Katarzyna Dowbor? Fot. KAPiF

ZOBACZ TEŻ: "Co się z nami dzieje?". Katarzyna Dowbor dosadnie podsumowała Polaków. W innych krajach jest pod tym względem dużo lepiej

Katarzyna Dowbor zaskoczyła wyznaniem o ojcu

Mimo tego, iż Katarzyna Dowbor nieczęsto wspomina w wywiadach o swoim ojcu, w rozmowie ze “Zwierciadłem” nie ukrywała, że zawsze była “córeczką tatusia”. Opowiadała, że była jedyną osobą, która potrafiła wpłynąć na jego zdanie. Jak wspomina swojego rodzica?

Ojcu Pan Bóg dał wiele talentów, ale poskąpił jednej ważnej cechy. Pewności siebie. Tata świetnie grał na skrzypcach i pianinie (dostał się nawet na dyrygenturę, studiował rok, ale wybrał w końcu ukochaną biologię), rysował, fotografował, ale nigdy nie był zadowolony z tego co osiągnął. Zawsze uważał, że można lepiej. Wcześnie stracił rodziców, wychowywał go, dość surowo, brat. Może stąd ten cień, który ewidentnie w nim był? – snuła rozmyślania dziennikarka.

Rodzice Katarzyny Dowbor postanowili rozstać się, gdy prezenterka oraz jej brat Tomasz byli już dorośli. 

Myślę, że zapominali o sobie. Byli zajęci prozą życia, codziennością. Rozwiedli się, kiedy my z bratem byliśmy dorośli. To był dziwny rozwód, każde chciało, żeby to drugie wzięło sobie jak najwięcej rzeczy – wspominała dziennikarka.

Mimo rozstania, nie przestali się wspierać. Dowbor wyznała, że jej mama opiekowała się ojcem, gdy ten trafił do szpitala. Jego odejście było trudnym wydarzeniem dla całej rodziny, choć dziennikarka wiąże z nim jedno piękne wspomnienie:

Kiedy w wieku 75 lat tata umierał, zostawił list. To, czego nigdy nie umiał nam tak pięknie powiedzieć, napisał. Jak ważna była dla niego ta rodzina. Jak nas kochał. Podzielił pieniądze między mnie i mojego brata, ale zaznaczył: "Proszę was, dzieci, nie zapomnijcie o mamie i podzielcie się też z nią" –wyznała na łamach “Zwierciadła”.

Projekt bez nazwy (84).png
Czyją córką jest Katarzyna Dowbor? Fot. KAPiF
Projekt bez nazwy (85).png
Czyją córką jest Katarzyna Dowbor? Fot. KAPiF

źródło: zwierciadło.pl, fakt.pl