Biskup ogłosił, co Polacy powinni zrobić w Środę Popielcową
Już jutro świętujemy nie tylko Walentynki, ale również niezwykle ważny dzień w Kościele Katolickim. Obchodzona w tym roku 14 lutego Środa Popielcowa rozpoczyna Wielki Post. Teraz biskup ujawnił, co należy zrobić tego dnia.
Już jutro obchodzimy Środę Popielcową
W tym roku doszło do naprawdę ciekawego zjawiska. 14 lutego celebrujemy zarówno Walentynki, czyli święto zakochanych, jak również Środę Popielcową, czyli dzień, od którego rozpoczyna się Wielki Post w Kościele Katolickim. Tego dnia wszyscy wierzący powinni przestrzegać kilku zasad.
Teraz arcybiskup poznański Stanisław Gądecki przekazał kilka reguł, o których Polacy powinni pamiętać w ten wyjątkowy dzień. Kilka z nich może być naprawdę zaskakująca. Już teraz dowiedz się, czego nie powinieneś robić 14 lutego.
Po tym pytaniu grabarz nie wytrzymał. Stanowczy apel Moja babcia oszalała i przepisała wszystko na Kościół. Żyję jak dziadówkaO czym warto pamiętać w Środę Popielcową?
Ważna informacja dla wszystkich, którzy ukończyli 18. rok życia. Według słów arcybiskupa poznańskiego wszyscy pełnoletni wierzący, aż do momentu swoich 60. urodzin powinni tego dnia zachować post ścisły. Polega on na tym, aby tego dnia spożyć jedynie dwa posiłki lekkie i jeden cięższy, z wyłączeniem pokarmów mięsnych.
Wierni, którzy ukończyli 18. rok życia, aż do rozpoczęcia 60. roku życia, oprócz wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych są zobowiązani do zachowania postu ścisłego w następujące dni: w Środę Popielcową i w Wielki Piątek
Dodatkowo wszyscy, którzy ukończyli 14. rok życia, powinni pamiętać o wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Podobne zasady obowiązują w Wigilię Bożego Narodzenia, Wielki Piątek oraz wszystkie piątki w roku.
Wierni, którzy ukończyli 14. rok życia, są zobowiązani do zachowania w ciągu całego życia wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w następujące dni: we wszystkie piątki całego roku oraz w Środę Popielcową
ZOBACZ TEŻ: Niewiarygodne, jak siostra ubrała się na mój ślub. Nigdy jej tego nie wybaczę.
Kto jest zwolniony z tych zasad w Środę Popielcową?
Ze wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych oraz postu ścisłego zwolnienie jest jednak kilka grup osób. Dotyczy to między innymi tych, którzy z powodów zdrowotnych mają rozpisany jadłospis, którego muszą przestrzegać. Istnieją również indywidualne sytuacje, gdy duchowny może udzielić dyspensy od tych zasad.
Jeżeli nie jesteśmy w stanie zachować wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, możemy zrewanżować się poprzez pokutę, jałmużnę oraz uczynki miłości i pobożności. Warto także pamiętać, aby w takie dni jak Środa Popielcowa, a jeszcze bardziej Wielki Piątek, powstrzymać się od zabaw i tańców.