Czy można korzystać z sakramentów, będąc w separacji? Ksiądz tłumaczy
TikTok poza formą rozrywki z czasem stał się także jednym z narzędzi do ewangelizacji. Kapłani chętnie wykorzystują platformę, by szerzyć wiarę i rozwiewać wątpliwości dotyczące religii. Tych, jak się okazuje, wierzący mają całkiem sporo. Z pomocą przychodzi jednak ksiądz Piotr Jarosiewicz.
Ksiądz Piotr Jarosiewicz tłumaczy
Ksiądz Piotr Jarosiewicz znany jest ze swojego spokojnego głosu i łagodnego usposobienia. Nie ma dla niego głupich pytań. Jeśli jakieś się pojawiło, to znaczy, że trzeba komuś z tym pomóc. W związku z tym nie raz zdarzyło mu się wyjaśniać kwestie, które dla innych wierzących już na pierwszy rzut oka wydawały się regionalnymi zabobonami.
Jednym z przykładów jest na przykład kwestia chodzenia na pogrzeby w ciąży . Niektóre kobiety były straszone przez swoje babcie, że źle wpłynie to na poród i dziecko. Ksiądz wyjaśnił natomiast, że źle wpłynąć na maleństwo mogą tylko skrajne, negatywne emocje związane z widokiem zmarłego bliskiego. Żadne moce wyższe jednak w tym wypadku nie działają, a co najwyżej procesy biologiczne w ciele człowieka.
Ksiądz Piotr Jarosiewicz o chrzcie
Innym razem z kolei do kapłana zgłosiła się kobieta, która przed chwilą urodziła. Niestety, jej dziecko walczyło o każdy oddech i do planowanego chrztu mogło nie dotrwać. Matka była więc ciekawa, czy sama może je naprędce ochrzcić.
Ksiądz nie tylko wyjaśnił, w jaki sposób może to zrobić, ale także polecił, by zwróciła się do szpitalnego kapelana, który powinien się w placówce pojawić. Zarzekł się również, że prywatnie pomodli się o zdrowie maleństwa.
ZOBACZ TEŻ: Smutne informacje o stanie Bogumiły Wander. Kochający maż ze łzami zabiera głos
Ksiądz Piotr Jarosiewicz o sakramentach w separacji
Ostatnio inna osoba zapytała się księdza, czy będąc w separacji może korzystać z sakramentów. Wydawać by się mogło, że nie, bo w końcu rozeszła się ze współmałżonkiem, czego Kościół raczej nie toleruje. W praktyce sprawa jest jednak nieco bardziej skomplikowana.
Jeśli jesteśmy odseparowani w małżeństwie, ale nie żyjemy z inną osobą, to wtedy można korzystać z sakramentu pokuty i pojednania. Można też przystępować do komunii świętej. Jak najbardziej