Ksiądz to w duchowny chrześcijański – i to w jak najszerszym rozumieniu tego słowa, bowiem wbrew powszechnym przekonaniom, słowo „ksiądz” nie odnosi się wyłącznie do Kościoła Katolickiego. Określenie takiej funkcji możemy spotkać również w odłamach ewangelickich (na przykład w luteranizmie) czy w prawosławiu, choć w przypadku tego ostatniego niekiedy nadal stosuje się określenie „pop”.
Warto wiedzieć, że sam termin „ksiądz” nie stanowi określenia funkcji, jaką pełni duchowny. W Kościele Katolickim panuje ścisła hierarchia, którą można podzielić na kilka kategorii – na przykład w zależności od funkcji sprawowanych w danej parafii, czy roli sprawowanej w kościelnej administracji. Niemniej, z punktu widzenia święceń sakramentalnych, wyróżnia się trzy podstawowe szczeble – diakon, prezbiter i biskup. Na szczycie kościelnej hierarchii, bez względu na to jak na nią nie spojrzeć, zawsze stoi papież.
Aby zostać księdzem trzeba przede wszystkim czuć ku temu powołanie – przynajmniej tego wymaga prawo kanoniczne. Z praktycznego punktu widzenia trzeba oczywiście wstąpić do seminarium duchownego – są to trwające sześć lat studia, których podjąć się może wyłącznie mężczyzna. Po ukończeniu seminarium duchowny może rozpocząć pracę w parafii.
Żeby dostać się do seminarium trzeba oczywiście zdać maturę, jednak istnieje także kilka innych, mniej formalnych wymogów. Przyjmuje się, że osoba wstępująca do seminarium powinna mieć nie więcej niż 35 lat oraz cechować się ogólną stabilnością emocjonalną, łatwością w nawiązywaniu kontaktów i empatią.
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie „czy warto zostać księdzem”. Decyzja o przyjęciu święceń kapłańskich na pewno będzie wiązała się z szeregiem wyrzeczeń, a samo kapłaństwo nie należy wcale do dróg prostych – i to wcale nie wyłącznie z uwagi na celibat.
Niemniej, w praktyce zostanie księdzem powinno stanowić rezultat wewnętrznego powołania, na które winna składać się żarliwa wiara w Boga i chęć niesienia pomocy innym ludziom. Raczej nikt nie decyduje się na pełnienie posługi w Kościele z uwagi na ewentualne zarobki czy prestiż społeczny.
Podstawowym obowiązkiem księdza w Kościele Katolickim jest oczywiście szeroko pojęte odprawianie ceremonii religijnych, gdzie najistotniejszą z nich stanowi oczywiście niedzielna msza święta. Oprócz niej wymienić można takie uroczystości jak chrzest, pogrzeb, chrzciny czy bierzmowanie.
Innym z podstawowych obowiązków księży jest także udzielanie sakramentów, gdzie w tym celu księża często odwiedzają parafian w ich domach, oferując namaszczenie chorych lub eucharystię. Ponadto księża angażują się w działalność charytatywną, a nierzadko podejmują się pracy w szkole, prowadząc katechezę.
Pokaż więcej
Ksiądz Rafał Główczyński, znany w sieci również jako Ksiądz z osiedla, w ostatnim czasie poinformował, że z pomocą przyjaciół i wolontariuszy udało mu się otworzyć klubokawiarnie. Nie znajdziecie tam cennika, zaś w knajpie obowiązuje całkowity zakaz alkoholu oraz korzystania z telefonów. Każdego dnia tygodnia organizowane są tam tematyczne spotkania.
Przez dziesiątki lat proboszcz jawił się w oczach parafian jako ten, który rozwiązuje ich problemy, a nie dostarcza kolejnych. Niestety w dzisiejszych czasach nie zawsze tak jest. Niektórzy z duchownych nie myślą tylko o tym, by wiernym było dobrze. Czasem po prostu liczy się zarobek. Przekonały się o tym dwie kobiety z dolnośląskiej wsi Łozina
Na TikToku pojawia się wiele treści o przeróżnej tematyce. Można śmiało powiedzieć, że każdy znajdzie tam coś dla siebie. Swoją niszę mają nawet przedstawiciele różnych religii. Również katoliccy księża podjęli się publikowania filmów, na których rozwiewają wszelkie wątpliwości związane z wiarą. Niedawno jeden z nich, ksiądz Rafał Główczyński, opublikował nagranie, na którym widać go u boku seniorek tańczącego do pewnego niewybrednego utworu.
W tym roku mamy wyjątkową zbieżność świąt. To jedno z najbardziej komercyjnych w historii, czyli Walentynki, wypada tego samego dnia, co rozpoczynająca ważny dla katolików okres Środa Popielcowa. Ksiądz tłumaczy, jak je połączyć.
Żonaty ksiądz po raz kolejny szokuje swoim zachowaniem. Tym razem duchowny postanowił wytłumaczyć się ze spotkania z popularnym politykiem. Na jego profilu na Instagramie pojawił się wpis, za pomocą którego wyjaśnia, dlaczego internauci nie powinni mieć do niego żalu.
W ostatnich latach, wraz z powszechnym rozwojem dostępu do internetu, coraz więcej duchownych zaczęło korzystać z mediów społecznościowych, takich jak Instagram czy Facebook, aby przekazywać różne rady religijne i dzielić się wiedzą z wiernymi. Ten trend obejmuje także popularną platformę TikTok, na której szczególną aktywnością wyróżnia się ksiądz Piotr Jarosiewicz.
Usypianie dziecka nie jest łatwym zadaniem. Niektóre mamy decydują się, aby zaśpiewać maluszkowi kołysankę, po cichu licząc na to, że spokojna piosenka w końcu nakłoni niemowlę do snu. Niektóre wierzące osoby zamiast tego decydują się na odśpiewanie dziecku do snu pieśni religijnych. Co na ten temat sądzi słynny ksiądz, który podbija TikToka?
Ksiądz z osiedla jest jednym z najaktywniejszych duchownych na TikToku. Kapłan ujawnia tam kulisy wiary i uczy nas niektórych niezrozumiałych zasad Kościoła. Tym razem jednak postanowił zaapelować do samego prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Wszystko z powodu jednej ze stołecznych restauracji.
TikTok poza formą rozrywki z czasem stał się także jednym z narzędzi do ewangelizacji. Kapłani chętnie wykorzystują platformę, by szerzyć wiarę i rozwiewać wątpliwości dotyczące religii. Tych, jak się okazuje, wierzący mają całkiem sporo. Z pomocą przychodzi jednak ksiądz Piotr Jarosiewicz.
Wielu duchownych stara się iść z biegiem czasu i przenosi swoje ewangelizowanie do sieci, gdzie spędzamy coraz więcej czasu. Dzięki temu sposobowi na dotarcie do wiernych mogą przekazywać swoje poglądy znacznie szerszemu gronu, niż tylko swoim parafianom.
Podcast “7 metrów pod ziemią” bije rekordy popularności. Kanał Rafała Gębury w serwisie YouTube subskrybuje już ponad 1,2 miliona osób. Dziennikarz w wywiadach rozmawia z przeróżnymi osobami zajmującymi się interesującymi rzeczami. Ostatnio naprzeciwko niego usiadł były ksiądz i zdradził, jak spędzał czas podczas życia duchownego.
Bardzo się nie pomylimy, jeśli stwierdzimy, że niemal każdy, kto czyta ten tekst, był u spowiedzi choćby raz w życiu. Dla niektórych to wręcz rutyna. No właśnie, jak często powinna być powtarzana? Ksiądz Sebastian Picur postanowił rozwiać powszechne mity i raz na zawsze wyjaśnić, kiedy należy się spowiadać.
Można by zaryzykować stwierdzenie, że TikTok to platforma absolutnie dla każdego. Świadczy o tym fakt, że odnajdziemy na niej treści związane z niemal wszystkimi możliwymi do wyobrażenia dziedzinami życia. Udziela się tam między innymi ksiądz Piotr Jaroszewicz, który zgromadził prawie 300 tysięcy obserwatorów. Duchowny odpowiada na pytania swoich odbiorców, a jedna z jego ostatnich wypowiedzi może zaskoczyć.
Gdy Anita miała 13 lat, jej rodzice postanowili się rozstać. Dziewczyna bardzo przeżyła ich rozwód, w jednej chwili rozpadł się cały dotychczas znany jej świat. Musiała przyzwyczaić się do nowej rzeczywistości, w której z ojcem widywała się zaledwie raz w tygodniu, a matka wylewała na nią swoją frustrację. Do tego wszystkiego doszedł fakt, iż Anita dowiedziała się, że jej biologicznym ojcem jest zupełnie inny mężczyzna. Okoliczności, w jakich go poznała, są szokujące. Po podobnym przeżyciu niejedna osoba by się załamała, jednak zamiast tego Anita postanowiła podzielić się swoją szokującą historią w internecie.
Kościół katolicki boryka się z kolejnym wielkim skandalem — gruchnęły wieści o księdzu, który zapraszał na plebanię dziesiątki mężczyzn. W szokujący sposób znajdywał ich, a następnie płacił za zbliżenia. Sprawa duchownego budzi mnóstwo kontrowersji, a jego gorszącym zachowaniu mówi już cały świat. Okazuje się, że księdza spotkała najwyższa możliwa kara. Szczegóły tej historii mrożą krew w żyłach…
Wielu księży idzie z duchem czasu i aktywnie działa w mediach społecznościowych, by za ich pośrednictwem ewangelizować wiernych. Dzięki temu mogą nie tylko odpowiadać na palące internautów pytania, ale także dzielić się swoimi poglądami.
Temat celibatu wśród księży jest jednym z pilnie dyskutowanych tematów związanych z wytycznymi rządzącymi kościołem. Ta zasada ma swoich zwolenników, ale nie brak także jej krytyków.
W dobie internetu i mediów Kościół katolicki bardziej niż kiedykolwiek został wzięty przez opinię społeczną pod lupę. Skandale oraz kontrowersje, które niegdyś udawało zamieść się pod dywan, dziś wyciągane są na światło dzienne. Dzięki nowym faktom dużą część wiernych zmieniła swój stosunek do społeczności duchownych i jest do nich wrogo nastawiona. Pewien internauta postanowił wykorzystać okazję i dopiekł popularnemu w mediach społecznościowych księdzu. Riposta, z którą ten się do niego zwrócił, rozwala na łopatki.
Wizyta duszpasterska, potocznie zwana kolędą, przeważnie wiąże się ze sporym stresem. Parafianie starają się jak najlepiej przygotować na przyjęcie księdza, jednak ostatecznie nie mogą być pewni, czy mieszkanie zostało wystarczająco uprzątnięte, czy w kopercie znalazło się wystarczająco pieniędzy, a także, czy duchowny przypadkiem nie zada im jakiegoś pytania, którego odpowiedzi woleliby uniknąć. W ostatnim czasie to jednak pewien ksiądz przeżył wstrząsającą sytuację w mieszkaniu wiernej. Musiał spędzić w jej mieszkaniu kilka godzin, aż nie nadeszła pomoc!
Kapłaństwo czy życie w zakonie jest powołaniem. Życie w określony sposób, tak bardzo różny od tego, co w społeczeństwie przyjęło się za normę, jest bez wątpienia trudne i decydują się na to tylko nieliczni. Niektórzy dopiero później odkrywają, że takie życie jednak nie jest dla nich.
Tegoroczne Walentynki są wyjątkowe. Po raz pierwszy od 2018 roku data święta zakochanych wypada w ten sam dzień, gdy Środa Popielcowa. Wcześniej miało to miejsce znacznie wcześniej, bowiem dopiero w 1945 roku.
Decyzja poświęcenia swojego życia przez duchownych w całości Bogu oraz obowiązkom związanym z pełnieniem powinności duszpasterza to nie lada wyzwanie, które wymaga wielu wyrzeczeń. Jednym z nich jest dobrowolna rezygnacja z małżeństwa i założenia rodziny. Celibat w Kościele katolickim jest tradycją, która, choć jest zakorzeniona od wielu lat, wciąż wywołuje sporo kontrowersji. Czy ciężko jest w nim wytrwać? Popularny ksiądz właśnie odpowiedział na to pytanie.
Chrzest to bez wątpienia jeden z najważniejszych sakramentów w wierze katolickiej. W końcu to od niego zaczyna się życie według nauk Jezusa. W wyobrażeniach wszystkich zakodowało się, że tego sakramentu może udzielić tylko ksiądz. Czy aby na pewno?
Pewna kobieta pochwaliła się swoją historią miłosną przed internautami. I choć jej wyznanie podzieliło czytelników, ona sama nie ukrywa, że nie żałuje swoich przeżyć. Okazało się, że jakiś czas temu internautka postanowiła ulec urokowi przystojnego księdza.
Syn Beaty miał być ideałem. Uczęszczał do kościoła, służył również jako ministrant. Matka wiedziała, jaka przyszłość będzie dla niego najlepsza. Wszystko mogłoby pójść po jej myśli, gdyby nie jeden, mały szczegół. Jak ona mogła wtrącić się w ich życie? Filip miał być taki szczęśliwy…
Ksiądz Sebastian Picur jest obecnie jedną z najpopularniejszych polskich gwiazd TikToka. Duchowny postanowił oddać się tak niespodziewanemu sposobowi na spędzanie wolnego czasu i przybliża młodym ludziom wiarę katolicką. Chętnie odpowiada na liczne pytania internautów i nie boi się żadnego z nich. Ostatnio wypowiedział się w temacie niezwykle frapującym osoby poniżej 18. roku życia.
Filmy z udziałem byłego już księdza Michała Woźnickiego wielokrotnie okrążały polski Internet. Mężczyzna wywołał olbrzymie kontrowersje, wypowiadając się w niezwykle obraźliwy sposób na temat wielu grup społecznych. Za swoje zachowanie został ukarany zarówno przez Kościół, jak i polskie prawo. Prawdopodobnie niedługo zobaczymy go w nowej roli. Myślicie, że się sprawdzi?
Wizyta duszpasterska to jedna z dorocznych tradycji wiernych chrześcijan. Ksiądz przychodzący po kolędzie ma na celu pobłogosławienie domu i jego domowników, według zapisów w Kodeksie Prawa Kanonicznego to okazja na umacnianie więzi między nim a rodzinami wiernych. Jest jeden szczegół tych wizyt, który szczególnie rozbudza ludzi do dyskusji. W końcu jeden z księży nie wytrzymał medialnych debat i postanowił postawić sprawę jasno. Zgadzacie się z nim?