Silver.Lelum.pl > Ksiądz

Ksiądz

Ksiądz – kim jest? Podstawowe informacje

Ksiądz to w duchowny chrześcijański – i to w jak najszerszym rozumieniu tego słowa, bowiem wbrew powszechnym przekonaniom, słowo „ksiądz” nie odnosi się wyłącznie do Kościoła Katolickiego. Określenie takiej funkcji możemy spotkać również w odłamach ewangelickich (na przykład w luteranizmie) czy w prawosławiu, choć w przypadku tego ostatniego niekiedy nadal stosuje się określenie „pop”.

Warto wiedzieć, że sam termin „ksiądz” nie stanowi określenia funkcji, jaką pełni duchowny. W Kościele Katolickim panuje ścisła hierarchia, którą można podzielić na kilka kategorii – na przykład w zależności od funkcji sprawowanych w danej parafii, czy roli sprawowanej w kościelnej administracji. Niemniej, z punktu widzenia święceń sakramentalnych, wyróżnia się trzy podstawowe szczeble – diakon, prezbiter i biskup. Na szczycie kościelnej hierarchii, bez względu na to jak na nią nie spojrzeć, zawsze stoi papież.

Jak zostać księdzem? Czy warto?

Aby zostać księdzem trzeba przede wszystkim czuć ku temu powołanie – przynajmniej tego wymaga prawo kanoniczne. Z praktycznego punktu widzenia trzeba oczywiście wstąpić do seminarium duchownego – są to trwające sześć lat studia, których podjąć się może wyłącznie mężczyzna. Po ukończeniu seminarium duchowny może rozpocząć pracę w parafii.

Żeby dostać się do seminarium trzeba oczywiście zdać maturę, jednak istnieje także kilka innych, mniej formalnych wymogów. Przyjmuje się, że osoba wstępująca do seminarium powinna mieć nie więcej niż 35 lat oraz cechować się ogólną stabilnością emocjonalną, łatwością w nawiązywaniu kontaktów i empatią.

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie „czy warto zostać księdzem”. Decyzja o przyjęciu święceń kapłańskich na pewno będzie wiązała się z szeregiem wyrzeczeń, a samo kapłaństwo nie należy wcale do dróg prostych – i to wcale nie wyłącznie z uwagi na celibat.

Niemniej, w praktyce zostanie księdzem powinno stanowić rezultat wewnętrznego powołania, na które winna składać się żarliwa wiara w Boga i chęć niesienia pomocy innym ludziom. Raczej nikt nie decyduje się na pełnienie posługi w Kościele z uwagi na ewentualne zarobki czy prestiż społeczny.

Obowiązki księdza – co do nich należy?

Podstawowym obowiązkiem księdza w Kościele Katolickim jest oczywiście szeroko pojęte odprawianie ceremonii religijnych, gdzie najistotniejszą z nich stanowi oczywiście niedzielna msza święta. Oprócz niej wymienić można takie uroczystości jak chrzest, pogrzeb, chrzciny czy bierzmowanie. 

Innym z podstawowych obowiązków księży jest także udzielanie sakramentów, gdzie w tym celu księża często odwiedzają parafian w ich domach, oferując namaszczenie chorych lub eucharystię. Ponadto księża angażują się w działalność charytatywną, a nierzadko podejmują się pracy w szkole, prowadząc katechezę.

Pokaż więcej

Ksiądz z osiedla
14.07.2024 10:00 Ksiądz z osiedla otworzył klubokawiarnię. Nie znajdziecie tam cennika

Ksiądz Rafał Główczyński, znany w sieci również jako Ksiądz z osiedla, w ostatnim czasie poinformował, że z pomocą przyjaciół i wolontariuszy udało mu się otworzyć klubokawiarnie. Nie znajdziecie tam cennika, zaś w knajpie obowiązuje całkowity zakaz alkoholu oraz korzystania z telefonów. Każdego dnia tygodnia organizowane są tam tematyczne spotkania. 

proboszcz
16.02.2024 21:35 Decyzja proboszcza zrujnowała je finansowo. Nie zrobiły nic złego

Przez dziesiątki lat proboszcz jawił się w oczach parafian jako ten, który rozwiązuje ich problemy, a nie dostarcza kolejnych. Niestety w dzisiejszych czasach nie zawsze tak jest. Niektórzy z duchownych nie myślą tylko o tym, by wiernym było dobrze. Czasem po prostu liczy się zarobek. Przekonały się o tym dwie kobiety z dolnośląskiej wsi Łozina

Ksiądz z osiedla
15.02.2024 20:07 Ksiądz poszedł w tango z seniorkami do wulgarnej piosenki. Ludzie zdębieli

Na TikToku pojawia się wiele treści o przeróżnej tematyce. Można śmiało powiedzieć, że każdy znajdzie tam coś dla siebie. Swoją niszę mają nawet przedstawiciele różnych religii. Również katoliccy księża podjęli się publikowania filmów, na których rozwiewają wszelkie wątpliwości związane z wiarą. Niedawno jeden z nich, ksiądz Rafał Główczyński, opublikował nagranie, na którym widać go u boku seniorek tańczącego do pewnego niewybrednego utworu. 

ksiądz
13.02.2024 21:30 Ksiądz pouczył wiernych o Walentynkach. O tym nie ma mowy

W tym roku mamy wyjątkową zbieżność świąt. To jedno z najbardziej komercyjnych w historii, czyli Walentynki, wypada tego samego dnia, co rozpoczynająca ważny dla katolików okres Środa Popielcowa. Ksiądz tłumaczy, jak je połączyć.

Żonaty ksiądz tłumaczy się ze zdjęcia z politykiem
13.02.2024 19:15 Żonaty ksiądz tłumaczy się ze zdjęcia z politykiem

Żonaty ksiądz po raz kolejny szokuje swoim zachowaniem. Tym razem duchowny postanowił wytłumaczyć się ze spotkania z popularnym politykiem. Na jego profilu na Instagramie pojawił się wpis, za pomocą którego wyjaśnia, dlaczego internauci nie powinni mieć do niego żalu.

Masz nieślubne dziecko? Sprawdź czy możesz pójść do komunii
13.02.2024 09:36 Masz nieślubne dziecko? Sprawdź czy możesz pójść do komunii

W ostatnich latach, wraz z powszechnym rozwojem dostępu do internetu, coraz więcej duchownych zaczęło korzystać z mediów społecznościowych, takich jak Instagram czy Facebook, aby przekazywać różne rady religijne i dzielić się wiedzą z wiernymi. Ten trend obejmuje także popularną platformę TikTok, na której szczególną aktywnością wyróżnia się ksiądz Piotr Jarosiewicz.

kobieta z dzieckiem, ksiądz
12.02.2024 11:18 Czy można śpiewać pieśni religijne usypiając dziecko? Ksiądz wyjaśnia

Usypianie dziecka nie jest łatwym zadaniem. Niektóre mamy decydują się, aby zaśpiewać maluszkowi kołysankę, po cichu licząc na to, że spokojna piosenka w końcu nakłoni niemowlę do snu. Niektóre wierzące osoby zamiast tego decydują się na odśpiewanie dziecku do snu pieśni religijnych. Co na ten temat sądzi słynny ksiądz, który podbija TikToka? 

Ksiądz oburzony restauracją z Maryją o twarzy Rihanny
12.02.2024 10:13 Ksiądz oburzony restauracją z Maryją o twarzy Rihanny. Apeluje do Trzaskowskiego

Ksiądz z osiedla jest jednym z najaktywniejszych duchownych na TikToku. Kapłan ujawnia tam kulisy wiary i uczy nas niektórych niezrozumiałych zasad Kościoła. Tym razem jednak postanowił zaapelować do samego prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Wszystko z powodu jednej ze stołecznych restauracji. 

ksiądz
10.02.2024 08:08 Czy można korzystać z sakramentów, będąc w separacji? Ksiądz tłumaczy

TikTok poza formą rozrywki z czasem stał się także jednym z narzędzi do ewangelizacji. Kapłani chętnie wykorzystują platformę, by szerzyć wiarę i rozwiewać wątpliwości dotyczące religii. Tych, jak się okazuje, wierzący mają całkiem sporo. Z pomocą przychodzi jednak ksiądz Piotr Jarosiewicz.

Ksiądz wyjaśnia co grozi parom mieszkającym razem bez ślubu, fot. Canva/cottonboro studio, Pexels, YouTube/Langusta na palmie
08.02.2024 16:00 Co grozi parom mieszkającym razem bez ślubu? Ksiądz wyjaśnia

Wielu duchownych stara się iść z biegiem czasu i przenosi swoje ewangelizowanie do sieci, gdzie spędzamy coraz więcej czasu. Dzięki temu sposobowi na dotarcie do wiernych mogą przekazywać swoje poglądy znacznie szerszemu gronu, niż tylko swoim parafianom. 

Rafał Gębura, były ksiądz
08.02.2024 10:14 Ksiądz ze szczegółami opowiedział o swoich randkach, nie mógł przestać

Podcast “7 metrów pod ziemią” bije rekordy popularności. Kanał Rafała Gębury w serwisie YouTube subskrybuje już ponad 1,2 miliona osób. Dziennikarz w wywiadach rozmawia z przeróżnymi osobami zajmującymi się interesującymi rzeczami. Ostatnio naprzeciwko niego usiadł były ksiądz i zdradził, jak spędzał czas podczas życia duchownego.

ksiądz
07.02.2024 20:32 Jak często się spowiadać? Zaskakujące wyjaśnienie księdza

Bardzo się nie pomylimy, jeśli stwierdzimy, że niemal każdy, kto czyta ten tekst, był u spowiedzi choćby raz w życiu. Dla niektórych to wręcz rutyna. No właśnie, jak często powinna być powtarzana? Ksiądz Sebastian Picur postanowił rozwiać powszechne mity i raz na zawsze wyjaśnić, kiedy należy się spowiadać.

ksiądz Piotr Jaroszewicz
03.02.2024 15:46 "Nigdy nie wzięłam ślubu. Mam szóstkę dzieci". Ksiądz komentuje

Można by zaryzykować stwierdzenie, że TikTok to platforma absolutnie dla każdego. Świadczy o tym fakt, że odnajdziemy na niej treści związane z niemal wszystkimi możliwymi do wyobrażenia dziedzinami życia. Udziela się tam między innymi ksiądz Piotr Jaroszewicz, który zgromadził prawie 300 tysięcy obserwatorów. Duchowny odpowiada na pytania swoich odbiorców, a jedna z jego ostatnich wypowiedzi może zaskoczyć.

dziewczyna, ksiądz
30.01.2024 21:31 Przez całe życie żyła w kłamstwie. Nie miała pojęcia, że jest córką księdza. Dowiedziała się w takim momencie

Gdy Anita miała 13 lat, jej rodzice postanowili się rozstać. Dziewczyna bardzo przeżyła ich rozwód, w jednej chwili rozpadł się cały dotychczas znany jej świat. Musiała przyzwyczaić się do nowej rzeczywistości, w której z ojcem widywała się zaledwie raz w tygodniu, a matka wylewała na nią swoją frustrację. Do tego wszystkiego doszedł fakt, iż Anita dowiedziała się, że jej biologicznym ojcem jest zupełnie inny mężczyzna. Okoliczności, w jakich go poznała, są szokujące. Po podobnym przeżyciu niejedna osoba by się załamała, jednak zamiast tego Anita postanowiła podzielić się swoją szokującą historią w internecie. 

ksiądz, zakrystia
30.01.2024 18:24 Ksiądz miał mnóstwo kochanków. Aż nie chce się wierzyć, jak ich znajdywał. Więcej już nie zgrzeszy

Kościół katolicki boryka się z kolejnym wielkim skandalem — gruchnęły wieści o księdzu, który zapraszał na plebanię dziesiątki mężczyzn. W szokujący sposób znajdywał ich, a następnie płacił za zbliżenia. Sprawa duchownego budzi mnóstwo kontrowersji, a jego gorszącym zachowaniu mówi już cały świat. Okazuje się, że księdza spotkała najwyższa możliwa kara. Szczegóły tej historii mrożą krew w żyłach…

Ksiądz w mocnych słowach o WOŚP, fot. KAPiF, YouTube/ks. Daniel Wachowiak
29.01.2024 13:13 Ksiądz w mocnych słowach o WOŚP. "Moje sumienie nie pozwala mi..." Posypały się komentarze

Wielu księży idzie z duchem czasu i aktywnie działa w mediach społecznościowych, by za ich pośrednictwem ewangelizować wiernych. Dzięki temu mogą nie tylko odpowiadać na palące internautów pytania, ale także dzielić się swoimi poglądami. 

Wierni pobledli, gdy ksiądz się im przyznał, fot. Canva/m_a_n, Getty Images
28.01.2024 12:07 Wierni pobledli, gdy ksiądz się im przyznał. Prosto z ambony opowiedział o swoim drugim życiu. Sam zgłosił się do władz Kościoła

Temat celibatu wśród księży jest jednym z pilnie dyskutowanych tematów związanych z wytycznymi rządzącymi kościołem. Ta zasada ma swoich zwolenników, ale nie brak także jej krytyków.

księża
26.01.2024 11:18 Napisał do księdza ws. związku jego kolegów po fachu. Reakcja kapłana wprost wbija w fotel. Nawet wierni się tego nie spodziewali

W dobie internetu i mediów Kościół katolicki bardziej niż kiedykolwiek został wzięty przez opinię społeczną pod lupę. Skandale oraz kontrowersje, które niegdyś udawało zamieść się pod dywan, dziś wyciągane są na światło dzienne. Dzięki nowym faktom dużą część wiernych zmieniła swój stosunek do społeczności duchownych i jest do nich wrogo nastawiona. Pewien internauta postanowił wykorzystać okazję i dopiekł popularnemu w mediach społecznościowych księdzu. Riposta, z którą ten się do niego zwrócił, rozwala na łopatki.

ksiądz, kolęda, zamknięte drzwi
25.01.2024 15:14 Przyszedł na kolędę i opuścił ją dopiero po 4 godzinach. Co działo się w domu parafianki? Musieli wzywać pomoc

Wizyta duszpasterska, potocznie zwana kolędą, przeważnie wiąże się ze sporym stresem. Parafianie starają się jak najlepiej przygotować na przyjęcie księdza, jednak ostatecznie nie mogą być pewni, czy mieszkanie zostało wystarczająco uprzątnięte, czy w kopercie znalazło się wystarczająco pieniędzy, a także, czy duchowny przypadkiem nie zada im jakiegoś pytania, którego odpowiedzi woleliby uniknąć. W ostatnim czasie to jednak pewien ksiądz przeżył wstrząsającą sytuację w mieszkaniu wiernej.  Musiał spędzić w jej mieszkaniu kilka godzin, aż nie nadeszła pomoc!

Po 6 latach kapłaństwa rzucił bycie księdzem, fot. Canva/Lunamarina, kadr z programu „Dzień Dobry TVN”
24.01.2024 15:50 Po 6 latach kapłaństwa rzucił bycie księdzem. Powód cię zszokuje. „Moi bliscy wiedzieli z czym się zmagam”

Kapłaństwo czy życie w zakonie jest powołaniem. Życie w określony sposób, tak bardzo różny od tego, co w społeczeństwie przyjęło się za normę, jest bez wątpienia trudne i decydują się na to tylko nieliczni. Niektórzy dopiero później odkrywają, że takie życie jednak nie jest dla nich. 

Kościół musiał zareagować w sprawie tegorocznych Walentynek, fot. Canva/Allika, Getty Images, fotostorm, Getty Images Signature
24.01.2024 06:47 Takie Walentynki, jak w tym roku, to prawdziwy ewenement. Kościół musiał zareagować. Ksiądz wyjaśnił, jak je świętować

Tegoroczne Walentynki są wyjątkowe. Po raz pierwszy od 2018 roku data święta zakochanych wypada w ten sam dzień, gdy Środa Popielcowa. Wcześniej miało to miejsce znacznie wcześniej, bowiem dopiero w 1945 roku.  

dłonie, ksiądz
23.01.2024 14:15 Ksiądz nie mógł się powstrzymać. To czuje w celibacie. Powiedział, co dzieje się, jak widzi piękną kobietę

Decyzja poświęcenia swojego życia przez duchownych w całości Bogu oraz obowiązkom związanym z pełnieniem powinności duszpasterza to nie lada wyzwanie, które wymaga wielu wyrzeczeń. Jednym z nich jest dobrowolna rezygnacja z małżeństwa i założenia rodziny. Celibat w Kościele katolickim jest tradycją, która, choć jest zakorzeniona od wielu lat, wciąż wywołuje sporo kontrowersji. Czy ciężko jest w nim wytrwać? Popularny ksiądz właśnie odpowiedział na to pytanie.

ksiądz
22.01.2024 20:27 “Czy mogę sama ochrzcić córkę?”. Takiej reakcji księdza mało kto się spodziewał

Chrzest to bez wątpienia jeden z najważniejszych sakramentów w wierze katolickiej. W końcu to od niego zaczyna się życie według nauk Jezusa. W wyobrażeniach wszystkich zakodowało się, że tego sakramentu może udzielić tylko ksiądz. Czy aby na pewno?

Przystojny ksiądz zaprosił mnie na randkę
20.01.2024 21:16 Przystojny ksiądz zaprosił mnie na randkę, a ja nie mogłam mu się oprzeć. Wiem, że to „nie po bożemu”, ale jestem tylko kobietą

Pewna kobieta pochwaliła się swoją historią miłosną przed internautami. I choć jej wyznanie podzieliło czytelników, ona sama nie ukrywa, że nie żałuje swoich przeżyć. Okazało się, że jakiś czas temu internautka postanowiła ulec urokowi przystojnego księdza. 

matka, ksiądz
18.01.2024 18:08 Syn miał być księdzem, a dał się usidlić wiejskiej lafiryndzie. Co ludzie powiedzą? Jak ja się wytłumaczę przed sąsiadami?

Syn Beaty miał być ideałem. Uczęszczał do kościoła, służył również jako ministrant. Matka wiedziała, jaka przyszłość będzie dla niego najlepsza. Wszystko mogłoby pójść po jej myśli, gdyby nie jeden, mały szczegół. Jak ona mogła wtrącić się w ich życie? Filip miał być taki szczęśliwy…  

ksiądz Sebastian Picur
18.01.2024 17:25 Ksiądz wypowiedział się na temat energetyków. Czy ich picie to grzech? Zdębiejecie

Ksiądz Sebastian Picur jest obecnie jedną z najpopularniejszych polskich gwiazd TikToka. Duchowny postanowił oddać się tak niespodziewanemu sposobowi na spędzanie wolnego czasu i przybliża młodym ludziom wiarę katolicką. Chętnie odpowiada na liczne pytania internautów i nie boi się żadnego z nich. Ostatnio wypowiedział się w temacie niezwykle frapującym osoby poniżej 18. roku życia.

Michał Woźnicki
16.01.2024 19:15 Z ambony obrażał mniejszości, kobiety i polskich sportowców. Trudno uwierzyć, czym teraz zajmie się ksiądz Woźnicki

Filmy z udziałem byłego już księdza Michała Woźnickiego wielokrotnie okrążały polski Internet. Mężczyzna wywołał olbrzymie kontrowersje, wypowiadając się w niezwykle obraźliwy sposób na temat wielu grup społecznych. Za swoje zachowanie został ukarany zarówno przez Kościół, jak i polskie prawo. Prawdopodobnie niedługo zobaczymy go w nowej roli. Myślicie, że się sprawdzi?

Ksiądz po kolędzie
15.01.2024 21:58 Ksiądz nie wytrzymał awantury o koperty. “Jakoś trzeba mu się odwdzięczyć”. Wierni rozpętali burzę w komentarzach

Wizyta duszpasterska to jedna z dorocznych tradycji wiernych chrześcijan. Ksiądz przychodzący po kolędzie ma na celu pobłogosławienie domu i jego domowników, według zapisów w Kodeksie Prawa Kanonicznego to okazja na umacnianie więzi między nim a rodzinami wiernych. Jest jeden szczegół tych wizyt, który szczególnie rozbudza ludzi do dyskusji. W końcu jeden z księży nie wytrzymał medialnych debat i postanowił postawić sprawę jasno. Zgadzacie się z nim?