Dlaczego ksiądz łamie Hostię? WYJAŚNIENIE może nieźle zdziwić, nawet najwierniejszych
Każda msza święta składa się z pewnych, powtarzalnych elementów. Wiele z nich ma swoją symbolikę, choć nie zawsze jest ona oczywista dla wszystkich wiernych. Część z takich osób może zastanawiać się na przykład, skąd właściwie wzięło się łamanie hostii przez księdza.
Dlaczego ksiądz łamie Hostię? Wynika to bezpośrednio z Nowego Testamentu
Jak wyjaśnia ksiądz Roman Stafin portalowi liturgia.wiara.pl, łamanie hostii w czasie mszy świętej wynika bezpośrednio z opisanego w Nowym Testamencie momentu ustanowienia eucharystii , gdzie kilkukrotnie pojawiają się słowa:
Jezus wziął chleb i odmówiwszy błogosławieństwo, połamał i dał uczniom.
Dlaczego ksiądz łamie Hostię? Symbolika
Łamanie hostii symbolizuje śmieć Chrystusa. Chleb i wino podczas mszy świętej są bowiem symbolem ciała i krwi Jezusa, czyli zdaniem wierzących pokarmem dającym życie wieczne. Jak ujawnił ksiądz Roman Stafin, łamanie hostii podczas mszy świętej ma głębokie znaczenie.
Ryt łamania Chleba (Hostii) w czasie Eucharystii daje kapłanowi ją sprawującemu wiele do myślenia. Łamać to znaczy dzielić i dawać, czyli obdarowywać. Jezus oddał (podarował) swoje życie, siebie samego, światu, ludziom, którzy byli w potrzebie.
Dlaczego ksiądz łamie Hostię? Skąd się wziął ten zwyczaj?
Także pierwsi chrześcijanie spotykali się przy łamaniu chleba, czyli sprawowali eucharystię, co było synonimem dla mszy świętej. Wizerunek łamania się chleba można zobaczyć na wielu przykładach chrześcijańskiej sztuki.
Znane dziś hostie zostały wprowadzone dopiero w IX/X wieku, wcześniej podczas mszy świętej łamano się pieczonymi płaskimi chlebami wielkości dłoni. Wówczas ta czynność miała charakter praktyczny, ponieważ bez łamania nie byłoby szansy obdzielenia nim większej ilości osób.
Źródło: liturgia.wiara.pl, gosc.pl, opoka.org.pl, niedziela.pl