Silver.Lelum.pl > Gwiazdy > Do końca tęsknił za ukochaną Henryką. Franciszek Pieczka był niesamowicie wdzięczny żonie, zrobiła dla niego piękną rzecz
Martyna Pałka
Martyna Pałka 24.09.2022 00:48

Do końca tęsknił za ukochaną Henryką. Franciszek Pieczka był niesamowicie wdzięczny żonie, zrobiła dla niego piękną rzecz

Franciszek Pieczka
fot. Piotr Molecki/East News

Wybitny aktor aż do śmierci zakochany był w swojej ukochanej żonie Henryce. Jak sam podkreśla, była to miłość od pierwszego wejrzenia. Dziś przypominamy, jak doszło do poznania małżeństwa. Kim była żona Franciszka Pieczki?

Franciszek Pieczka zmarł dziś w godzinach popołudniowych. O śmierci odtwórcy roli Gustlika z kultowego serialu „Czterej pancerni i pies” poinformowała rozgłośnia RDC. Wybitny artysta miał 94 lata.

18 lat temu zmarła jego ukochana żona Henryka, która była największą miłością życia gwiazdora. Jak doszło do pierwszego spotkania zakochanych?

Żona Franciszka Pieczki była jedyną prawdziwą miłością aktora

Gwiazdor serialu „Ranczo” poznał swoją ukochaną kiedy był jeszcze studentem. Ku niezadowoleniu swojego ojca nie wybrał on studiów na Politechnice, lecz postanowił spróbować swoich sił w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Właśnie pod koniec swojej edukacji spotkał swoją największą miłość życia — ukochaną Henrykę.

Młodsza o pięć lat dziewczyna studiowała wówczas dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Do spotkania zakochanych doszło w domu akademickim o nazwie Dziekanka. Żona Franciszka Pieczki majstrowała wówczas przy korkach, a młody aktor bardzo chciał jej pomóc. Ona niestety, nie pozwoliła się wyręczyć.

-Z kolegami adorowaliśmy wtedy Lidkę Korsakównę, która zagrała w „Przygodzie na Marien­sztacie” i była słynna. Kiedy siedzieliśmy u niej, zgasło światło i poszedłem je naprawić. Przy skrzynce z korkami majstrowała moja przyszła małżonka. „Może koleżanka pozwoli sobie pomóc?” – zapytałem, ale nie pozwoliła. To była miłość od pierwszego wejrzenia, która trwała tyle lat wyznał Franciszek Pieczka w rozmowie dla magazynu „Gość Niedzielny”.

Kim była żona Franciszka Pieczki?

Henryka urodziła się we Francji, w okręgu Pâté de Calais, jednak jej rodzice byli rodowitymi Ślązakami. Tata był górnikiem, a mama od razu po poznaniu przyszłego zięcia zwróciła się do niego płynnym śląskim, który nie był do końca zrozumiały dla młodego aktora.

Od razu po ukończeniu studiów aktorskich Franciszek Pieczka dostał pracę w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie. Jego ukochana przeniosła się razem z nim i zmieniła studia na romanistykę. Później zrezygnowała z kariery zawodowej i zajmowała się domem. W 1956 roku na świat przyszła pierwsza pociecha małżeństwa — córka Ilona. W 1972 roku pojawiło się drugie dziecko pary — syn Piotr, który urodził się jako wcześniak.

To właśnie dzięki wsparciu i pomocy żony aktor mógł skupić się na swoich obowiązkach zawodowych i rozwijać swoją obiecującą karierę.

Bardzo dużo jej zawdzięczam. Kiedy od współmałżonka dostaje się ostrogą w bok, człowiek potrafi zrobić jakieś głupstwo. A ona była powściągliwa ze swoimi chceniami i żądaniami, a zarazem wyrozumiała i akceptującaopowiadał Franciszek Pieczka podczas tego samego wywiadu.

Niestety, Henryka zmarła niespodziewanie w kwietniu 2004 roku. Miała wówczas 71 lat. Gwiazdor nie krył swojego smutku i rozgoryczenia na wieść o stracie największej i jedynej miłości swojego życia.

-Żona była młodsza o pięć lat, a odeszła wcześniej. To ja chciałem umrzeć pierwszy. Teraz wiem, że ludzie powinni mówić sobie, że się kochają, bo życie szybko mija i nic się nie odstanie — wyznał załamany Franciszek Pieczka.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

  1. Franciszek Pieczka szczerze o tym, jak teraz żyje. Na co dzień może liczyć na pomoc synowej
  2. Ekipa Katarzyny Dowbor przeszła samą siebie. Prowadząca „Nasz nowy dom” przekazała rodzinie wspaniałe wieści
  3. Nie będzie Sylwestra TVN 2022/2023 w Warszawie. Ujawniono powód zaskakującej decyzji

Źródło: plejada.pl