Emeryci dostają "gwiazdkowe" na święta. Na konto może trafić nawet 950 zł
Niektóre osoby na emeryturze otrzymują przed Bożym Narodzeniem nawet kilkaset złotych z tytułu świadczenia, o którym często się zapomina. Chodzi o “gwiazdkowe”, czyli dodatek pieniężny z Zakładowych Funduszy Świadczeń Socjalnych. Taki dodatek przysługuje z reguły bez względu na wiek, dochody i stan zdrowia, choć warunki mogą różnić się w zależności od ustaleń w zakładzie pracy.
Czym jest ZFŚS? Korzystać mogą także emeryci
Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) to fundusz tworzony przez pracodawców. Na specjalnym rachunku bankowym gromadzą oni środki na wsparcie socjalne. Pomoc z tego tytułu trafia potem do uprawnionych pracowników.
ZFŚS muszą utworzyć pracodawcy, którzy zatrudniają co najmniej 50 pracowników. Musi też powstać w firmach, które zatrudniają przynajmniej 20 pracowników, o ile z takim wnioskiem wystąpi zakładowa organizacja związkowa.
Pieniądze z ZFŚS często wypłacane są także przed Bożym Narodzeniem w formie świątecznego dodatku, a środki te należą się także osobom, które przeszły już na emeryturę. Na ile można liczyć “gwiazdkowego” i kto dostanie takie pieniądze?
"Gwiazdkowe" z ZFŚS także dla emerytów. Kluczowy jest regulamin
Z funduszy zgromadzonych na kontach ZFŚS mogą korzystać także emeryci. Jak wynika z ustawy, prawo do korzystania z pieniędzy dostępnych w ramach świadczeń socjalnych z ZFŚS mają:
- pracownicy i ich rodziny,
- emeryci i renciści i ich rodziny,
- inne osoby wskazane przez pracodawcę w regulaminie.
Jak czytamy na stronach Państwowej Inspekcji Pracy, szczegółowych przepisów i regulacji należy szukać w wewnętrznych regulaminach zakładu pracy. Tam znajdziemy zapisy, czy należy się nam m.in. dodatek na Boże Narodzenie, jeżeli przeszliśmy już na emeryturę.
Ile wynosi "gwiazdkowe" z ZFŚS w 2024 roku?
Pieniądze zgromadzone przez Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych służą finansowaniu ściśle określonych rodzajów działalności socjalnej. Mogą to być np. dodatki na wypoczynek i urlopy, na zapomogę z powodu zdarzeń losowych, na pomoc zdrowotną, na zwrotne lub bezzwrotne pożyczki.
Jednym ze sposobów wspierania pracowników i emerytów z ZFŚS jest finansowanie pomocy lub premii świątecznych. Według danych z 2023 roku, około 70 proc. firm w Polsce korzysta z ZFŚS do finansowania świątecznych upominków dla swoich pracowników.
Dla przykładu, na ubiegłoroczne święta Bożego Narodzeni urzędnicy samorządowi otrzymali przed świętami z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych średnio 600 zł, a w wielu przypadkach taka zapomoga sięgała nawet 950 zł.
Często z regulaminu zakładu pracy wynika, że “gwiazdkowe” przyznawane jest na wniosek i jego wypłata zależy od sytuacji materialnej lub życiowej pracownika czy emeryta. W takim przypadku o wypłatę bożonarodzeniowego dodatku należy z reguły złożyć wniosek do pracodawcy. O wysokości takiego dodatku decyduje wtedy regulamin. Przeważnie stosowana jest zasada, że im mniejszy pracownik lub emeryt ma dochód, tym większe “gwiazdkowe” wpłynie na konto.