Silver.Lelum.pl > Z życia wzięte > Ważne dla osób z niepełnosprawnościami. Postęp w sprawie asystencji
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 01.12.2024 14:02

Ważne dla osób z niepełnosprawnościami. Postęp w sprawie asystencji

Seniorka
Fot. Canva/Pixelshot

Do wykazu prac rządu trafił projekt ustawy o asystencji osobistej. Zakłada on przede wszystkim większy wymiar godzin asystencji, niż gwarantują to obecne rozwiązania, a także możliwość ustalenia prawa do wsparcia na kilka lat, a nie wyłącznie na rok. To ważny krok w kierunku zapewnienia większej niezależności osobom z niepełnosprawnościami. Co się zmieni?

Szansa na poprawę jakości życia osób z niepełnosprawnościami

Projekt ustawy powstał z inicjatywy pełnomocnika rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, Łukasza Krasonia. Dotychczasowe rozwiązania realizowane w ramach programów rocznych nie były wystarczające.

Projekt ustawy o asystencji osobistej to odpowiedź na oczekiwania społeczne środowiska osób z niepełnosprawnościami oraz ich bliskich.

Brak systemowego wsparcia w postaci asystencji osobistej znacząco obciąża rodziny i opiekunów osób z niepełnosprawnościami. Sprawia, że wspieranie osób z niepełnosprawnościami w życiu codziennym staje się główną, a często jedyną rolą społeczną, którą podejmują opiekunowie. Zazwyczaj są to kobiety. 

Wprowadzenie ustawy odciąży te osoby, a samym zainteresowanym da szansę na bardziej niezależne życie.

Ryszard Poznakowski
Te przeboje napisał Ryszard Poznakowski. Nie tylko "Trzynastego"
Kobieta
ZUS wypłacił już 100 mln zł. Do wzięcia nawet 1900 zł co miesiąc

Co zmieni ustawa o asystencji osobistej?

Asystencja osobista to dla wielu osób z niepełnosprawnościami podstawa tego, aby mogły pracować lub angażować w aktywność społeczną. Daje ona również możliwość niezależnego życia rodzinom i bliskim osób z niepełnosprawnościami.

Jak podał resort rodziny, kluczowe elementy projektu ustawy o asystencji osobistej to: 

  • asystencja osobista dostępna również dla młodzieży z niepełnosprawnościami,
  • swoboda wyboru przez osobę z niepełnosprawnością podmiotu świadczącego dla niej asystencję osobistą - spośród samorządu, różnych organizacji pozarządowych, jak również możliwość samodzielnego zatrudniania asystenta osobistego przez osobę z niepełnosprawnością,
  • swoboda wyboru samego asystenta osobistego,
  • możliwość wykonywania czynności pielęgnacyjno-medycznych przez asystenta osobistego - po przeszkoleniu i przy obopólnej zgodzie asystenta i użytkownika,
  • wprowadzenie mechanizmu pełnej indywidualizacji wsparcia osoby z niepełnosprawnością w ramach asystencji osobistej.

Możliwość wsparcia asystenta pozwoli na zwiększenie aktywności osób z niepełnosprawnościami w życiu społeczności lokalnej, w tym kulturalnej, sportowej czy utrzymywanie kontaktów społecznych.

Asystencja osobista: ustawa ważna dla setek tysięcy osób w Polsce

Jak podało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, konieczność wprowadzenia tego rodzaju regulacji wynika m.in. z zobowiązań zawartych w ratyfikowanej przez Polskę w 2012 roku Konwencji ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami.

W szczególności chodzi o artykuł 19 tej Konwencji, który gwarantuje osobom z niepełnosprawnościami prawo do niezależnego życia i pełnego włączenia w społeczność lokalną.

Szacuje się, że ustawa wpłynie na życie ok. 100 tys. osób z niepełnosprawnościami, a także ok. 500 tys. ich bliskich oraz osób stale wspierających osoby z niepełnosprawnościami.

Powiązane
Sylwestrowy quiz
QUIZ na Sylwestra. Pytamy o ciekawostki z 2024 roku