Ile dać księdzu na komunię? Wyznanie odbiera mowę, takie kwoty padają z ust duchownych!
Suma w kopercie dla księdza, którą darują rodzice dzieci przystępujących do pierwszej komunii świętej, nie jest stała. Często zmienia się ona w zależności od regionu oraz własnych interpretacji tej tradycji przez duchownych. Ile, i czy w ogóle, wypada dać księdzu w kopercie?
Niektórzy rodzice wyrażają otwarty sprzeciw wobec nawet drobnych kwot, inni sugerują wydatek powyżej tysiąca. Zbadaliśmy więc, jaka suma powinna znaleźć się w kopercie dla księdza.
Koperta dla księdza
Zbliża się ten okres w roku, w którym dzieci tłumnie przystępują do pierwszej komunii świętej. To wydarzenie jest dla ich rodziców jednoznaczne z wydaniem ogromnej sumy. Rodzinne przyjęcie, komunijne stroje, dodatki i pamiątki. Do tego wszystkiego wypadałoby jeszcze wręczyć młodemu człowiekowi prezent.
Wydatków jest mnóstwo, a kiedy rodzice myślą, że to koniec, zostaje pytanie, ile należy się księdzu za przeprowadzenie całej tej uroczystości? Okazuje się, że nie ma na ten temat jednoznacznej odpowiedzi. W niektórych przypadkach wcale nie mówimy o symbolicznej kwocie, a sowitej zapłacie.
Czego życzą sobie księża?
Niektórzy pamiętają czasy, gdy księdzu w ramach podziękowaniu za odprawienie Pierwszej Komunii Świętej wręczało się kwiaty lub słodycze. Rodzice byli obciążani kosztami wystroju kościoła i komunijnej sukni lub alby (często z drugiej ręki). Ten zwyczaj zmienił się w większości parafii w Polsce.
Dziś w większości przypadków trzeba już księdza jakoś nagrodzić za odprawienie komunii świętej. Część z nich nie chce przyjmować pieniędzy wprost, dlatego prosi rodziców dzieci o zakupienie jakiegoś kościelnego sprzętu.
Zwykle są to szaty czy akcesoria potrzebne do odprawiania mszy, na przykład kielichy. Niektórzy duchowni jednak bardzo cenią swoje usługi, bo, jak możemy wyczytać w sieci, potrafią zażyczyć sobie nawet nowe nagłośnienie do kościoła, które może kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych.
Ile dać księdzu do koperty?
Jeśli jednak ksiądz nie zażyczy sobie konkretnego podarunku, rodzice wyrażają wdzięczność przy pomocy koperty. Ile w takim razie do niej włożyć. Okazuje się, że kwoty są bardzo rozbieżne. Niektórzy rodzice w sieci przyznawali się, że dawali symboliczne sumy, dochodzące do 100 zł.
Wydawać by się mogło, że okrągła stówka to zupełnie odpowiednia oznaka wdzięczności za odprawienie ceremonii, ale w niektórych miejscach taka kwota zostałaby uznana za żart. Okazuje się, że w pojedynczych przypadkach księża dostają w kopercie nawet czterocyfrowe kwoty!
Źródło: Fakt