Silver.Lelum.pl > Z życia wzięte > Ile wynosi emerytura księdza? Te kwoty mogą zaskoczyć!
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 25.03.2024 16:30

Ile wynosi emerytura księdza? Te kwoty mogą zaskoczyć!

Ksiądz i pieniądze
fot. Canva/Industrial Photograph ; Canva/RDNE Stock project

Duchownym, tak jak każdemu, po przekroczeniu pewnego wieku przysługuje emerytura. Jej wysokość zależy do kilku czynników: im wyższy rangą ksiądz, tym wyższa emerytura. Na jakie stawki mogą liczyć duchowni seniorzy?
 

Od czego zależy wysokość emerytury dla księdza?

Kwestie wydatków kościelnych od dawna budzą ciekawość, a często również wiele kontrowersji. Tematem zajmuje się obecnie Międzyresortowy Zespół do spraw Funduszu Kościelnego, który od grudnia prowadzi prace na nowymi zasadami finansowania polskiego Kościoła. 

Jak się okazuje, większość z tych wydatków wędruje na wypłaty emerytur dla księży. O tym, na jakie kwoty mogą liczyć, decyduje szereg czynników, w tym przede wszystkim piastowane w kościele stanowisko czy też ewentualne dodatkowe zajęcia (jak np. praca w szkole, funkcja kapelana wojskowego). 
 

79-latka zaginęła na pielgrzymce. Trudno uwierzyć, co zrobił ksiądz Bon dla seniora coraz bliżej. Emeryci mogą dorobić ponad 2 tys. zł

Ile dostaje ksiądz na emeryturze?

Emerytura przysługuje każdemu księdzu, który ukończył 65. rok życia. Wówczas wypłaca ją Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Po 10 latach, czyli po przekroczeniu 75 lat, duchowni mogą też liczyć na emeryturę z tak zwanego Funduszu Kościelnego. Dodatkowe pieniądze przysługują tym księżom, którzy w trakcie swojej posługi pełnili dodatkowe funkcje.

Standardowo, emerytowany ksiądz otrzymuje około 5 tysięcy złotych brutto miesięcznie. Dwa razy więcej, czyli ok. 10 tysięcy złotych miesięcznie, wędruje na konto biskupów.

To kwoty podstawowej emerytury. W przypadku dodatkowych zajęć świadczenia mogą być wyższe.

Czy to dużo? Wszystko zależy od potrzeb, jednak fakty są takie, że emerytury niektórych, zwykłych osób brzmią jak żart, a to co dostają z ZUS-u, mieści się na czubku palca.

Pieniądze
fot. Canva/welcomia


 

Rekordzista dostaje ponad 20 tysięcy!

W tej chwili polskim rekordzistą jeśli chodzi o wysokość pobieranej emerytury, jest arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, który otrzymuje emeryturę w wysokości aż... 23 tysięcy złotych brutto miesięcznie! Z tego 5 tys. zł to emerytura kościelna i 18 tys. zł to emerytura generalska. 

Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź
Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź / fot. www.commons.wikimedia.org / Silar

Warto podkreślić, że oprócz comiesięcznych wypłat duchowni otrzymują również środki przeznaczone na zakwaterowanie i wyżywienie.