Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Bon dla seniora coraz bliżej. Emeryci mogą dorobić ponad 2 tys. zł
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 19.03.2024 10:27

Bon dla seniora coraz bliżej. Emeryci mogą dorobić ponad 2 tys. zł

Emeryt z opiekunką
Fot. Canva/ProximaStudio

Bon dla seniora zbliża się wielkimi krokami. Będzie to specjalne świadczenie na sfinansowanie opieki nad najstarszymi członkami rodziny. Jak się okazuje, bon jest także szansą na dodatkową pracę dla wielu emerytów. Chodzi nawet o ponad 2 tys. zł miesięcznie. Kto będzie mógł liczyć na takie środki?
 

Pierwsze wypłaty jeszcze w 2024 roku?

Prace nad wprowadzeniem bonu dla seniora prowadzi zespół Marzeny Okły-Drewnowicz, ministry ds. polityki senioralnej. Świadczenie jest częścią sztandarowych obietnic wyborczych rządu Donalda Tuska. Zgodnie z planem, bon senioralny ma zostać wprowadzony w 2024 roku. Do pierwszych wypłat nie jest już więc tak daleko.

Trzeba podkreślić, że środki z programu nie trafią do wymagającego opieki seniora jako przekaz pieniężny. Za świadczenie będzie można jednak sfinansować koszty opieki nad potrzebującą osobą. Jak wytłumaczyła ministra Okła-Drewnowicz, nic nie stoi na przeszkodzie, do programu w charakterze opiekunów dołączyły osoby w wieku emerytalnym.

Marzena_Okła-Drewnowicz_KPRM_(cropped).jpg
Fot. KPRM
Na sanatoriach nie zostawiają suchej nitki! Kuracjusze wściekli na wyżywienie Będzie "babciowe". 1,5 tys. zł za opiekę nad wnukiem, ale jest warunek

W Polsce brakuje opiekunów

Opiekunami seniorów borykających się z niesamodzielnością mogą być też zatem osoby na emeryturze, które są w stanie udzielać takiej pomocy. Chodzi o codzienne czynności, np. zrobienie zakupów, pomoc w kuchni, opieka nad zwierzęciem domowym, pomoc w ubieraniu się czy załatwianiu spraw urzędowych.

Jak podkreśliła Marzena Okła-Drewnowicz, włączenie do tego programu chętnych emerytów w charakterze opiekunów pozwoli im zarobić dodatkowe pieniądze i stworzy dla nich miejsce pracy. To istotne także z innego powodu. Jak ocenia ministra, obecnie w Polsce brakuje nawet 90. tys. osób, które mogłyby opiekować się wymagającymi pomocy seniorami.

Ile można dostać z bonu dla seniora?

Rząd zaczyna opracowywać także system szkoleń dla osób zainteresowanych taką pracą. Będą mogły w nich uczestniczyć osoby na emeryturze. Chodzi o to, by byli odpowiednio przygotowani do opieki nad osobą starszą. Szczegóły mamy poznać wkrótce.

Projekt bez nazwy - 2024-03-19T102342.527.jpg
Fot. Canva/AfricaImages

Bon senioralny ma wynosić połowę minimalnego wynagrodzenia - obecnie byłaby to kwota 2121 zł brutto, a po zaplanowanej na ten rok podwyżce wyniosłaby 2150 zł brutto. Bon będzie wypłacany w formie elektronicznej na numer telefonu lub adres e-mail. Za usługi będzie można płacić z poziomu specjalnego systemu stworzonego przez ministerstwo.