Silver.Lelum.pl > Pielęgnacja i uroda > Nakładam na skórę, a pajączki same znikają. Za ten patent ktoś powinien dostać medal
Magdalena Cichocka
Magdalena Cichocka 02.10.2024 13:55

Nakładam na skórę, a pajączki same znikają. Za ten patent ktoś powinien dostać medal

nogi
fot. Canva/Rabizo

Pajączki na nogach to problem wielu osób. Bywa, że mogą zwiastować poważne problemy, dlatego warto o nie zadbać i koniecznie skonsultować z lekarzem. To kwestia nie tylko estetyczna, ale przede wszystkim zdrowotna. Jak zadbać o ciało, jeśli zauważymy na nim pękające żyłki?

Skąd biorą się pajączki na nogach?

Sine, fioletowe, a nawet i brunatne sieci, które najczęściej pojawiają się na nogach, znane są również pod nazwą teleangiektazja. Pajączki są to rozszerzone naczynia krwionośne, które mogą stanowić problem estetyczny, ale także i zdrowotny. Jeśli tylko zauważysz je na swojej skórze, koniecznie skonsultuj się z lekarzem, aby poznać przyczyny ich powstania. 

Zdarza się bowiem, że żyłki mogą świadczyć o poważnych chorobach i wiązać się z nieprawidłowym funkcjonowaniem zastawek żylnych. Mogą być również wynikiem starzenia się, ciąży, ekspozycji na słońce czy być początkiem żylaków. Narażone na pajączki są w szczególności osoby, które są otyły, mają siedzącą pracę, mało się ruszają, mają predyspozycje genetyczne i odżywiają się niezdrowo.

pajączki na nogach
fot. Canva/Rungrudee
Cała Polska na to czekała. Są nowe Informacje ws. Oli. Ewa Błaszczyk właśnie przekazała Do sosu z maślaków nie daję śmietany. Zastępuję go tajemniczym składnikiem, jest o wiele lepszy

Jak pozbyć się pajączków na nogach?

Jeśli nie chcemy, aby problem pajączków dotknął nas w przyszłości, warto przeciwdziałać ich powstawaniu. Kluczowa jest aktywność fizyczna oraz zdrowa dieta. Dla osób pracujących w pozycji siedzącej zaleca się regularne przerwy, podczas których pobudza się krążenie krwi. 

Ponadto istnieje wiele skutecznych sposobów na zwalczanie pajączków, które już powstały. Poleca się chłodne kąpiele, które pobudzają krążenie, masaże, dietę bogatą w błonnik, cynk i witaminę C. Najpopularniejszą metodą jest jednak stosowanie odpowiednich kremów i maści zawierających heparynę, escynę i trokserutynę oraz wyciąg z pestek winogron lub kasztanowca. Warto sięgnąć również po maść arnikową.

Maść arnikowa na pajączki

Maść arnikowa dostępna jest w większości aptek i kosztuje około 20 zł. To preparat, który należy stosować miejscowo, najlepiej 1-4 razy dziennie lub według zaleceń lekarza. Świetnie sprawdza się do niwelowania pajączków na nogach.

Produkt wzmacnia naczynia krwionośne, usprawnia krążenie krwi i limfy, przyspiesza gojenie, uśmierza ból i redukuje świąd. Można ją stosować podczas leczenia urazów, siniaków, a także na ugryzienia owadów. Ponadto łagodzi stany zapalne, działa przeciwbakteryjne i antyseptyczne, jednak nie należy jej aplikować, gdy doszło do przerwania ciągłości skóry