Silver.Lelum.pl > Z życia wzięte > Polacy odchodzą od kościoła. Coraz mniej osób wierzy w Boga
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 08.06.2024 10:14

Polacy odchodzą od kościoła. Coraz mniej osób wierzy w Boga

Msza święta
fot. Canva/Faruk Tokluoğlu

Wiara chrześcijańska jest mocno zakorzeniona w polskiej tradycji. Polska znalazła się nawet w pierwszej dziesiątce krajów uznanych za najbardziej katolickie na świecie. Jednak panujące trendy mocno się zmieniają i, jak się okazuje, coraz więcej Polaków przestaje chodzić do kościoła. Z roku na rok zwiększa się też liczba niewierzących. 

Dane nie pozostawiają złudzeń. Coraz mniej Polaków wierzy w Boga

Z badań opublikowanych przez Centrum Badań Opinii Społecznej (CBOS) wynika, że w Polsce spada odsetek osób regularnie uczęszczających do kościoła, jak i odsetek osób, które w ogóle deklarują wiarę w Boga. Sondaże na temat religijności Polaków CBOS przeprowadza już od 20 lat, dzięki czemu ma jasny i dokładny obraz sytuacji.

Ankietowani, odpowiadając na pytania dotyczące wiary, mogli określić swój stosunek w skali od "głęboko wierzących" do "całkowicie niewierzących". Mimo że wciąż większość Polaków deklaruje się jako osoby wierzące, to jednak wskaźnik ten z roku na rok spada. Do 2005 roku utrzymywał się na poziomie 96%, a od początku pandemii przestał przewyższać 90%. W tej chwili 78 proc. Polaków deklaruje się jako wierzący, a 9 proc. jako głęboko wierzący. Rośnie natomiast liczba osób, które deklarują się jako całkowicie niewierzące. Jeszcze w 2018 roku jako niewierzący określało się 8% Polaków, a obecnie jet ich już aż 14%. 
 

Mało kto wie, że z tego grzechu też trzeba się spowiadać. Dotyczy wielu z nas Najbardziej zapracowany człowiek w Polsce. Przez 60 lat ani razu nie wziął L4

Polacy odcinają się od Kościoła

To, że Polacy przestają wierzyć w Boga to jedno. Z drugiej strony drastycznie spada bowiem liczba osób deklarujących regularne praktyki religijne, czyli m.in. uczęszczanie do kościoła. Nawet osoby, które wierzą w Boga, zaczynają rezygnować z uczestnictwa we mszach świętych. Od 1997 roku (czyli wtedy kiedy wykonano pierwsze badanie) aż do 2009 r. odsetek praktykujących co niedzielę oscylował wokół 50%. Teraz jednak gwałtownie maleje: w 2020 roku wynosił 39%, a w tej chwili spadł do 34%. 

To najniższy odsetek praktykujących co niedzielę w historii naszych pomiarów – zauważa CBOS.

Nieco wolniej spada odsetek Polaków deklarujących sporadyczne praktyki religijne (niekoniecznie co niedzielna msza, ale np. modlitwa kilka razy w tygodniu, bądź rzadziej). Od 2005 roku wskaźnik ten pozostaje bez zmian an poziomie 5%. 
 

Dlaczego Polacy odchodzą z Kościoła?

Jest wiele powodów, dla których ludzie rezygnują z praktyk religijnych bądź też porzucają dotychczasową wiarę w Boga. CBOS zapytało ankietowanych o główne przyczyny takich decyzji. Wśród odpowiedzi najczęstszą była ta dotycząca "braku potrzeby". Pytane osoby wskazywały brak sensu, lenistwo, obojętność czy też fakt, że nie czuli się dobrze z tą wiarą. Na drugim miejscu znalazła się "krytyka Kościoła", w tym niezadowolenie z tego, co robi Kościół, dezaprobata hierarchów czy krytyczne podejście Kościoła do wiernych i wtrącanie się w prywatne sprawy. Pytani wskazywali, że zrazili się do Kościoła, Kościół to organizacja mafijna, patologiczna.

Dopiero na trzecim miejscu powodem odejścia od Kościoła był brak wiary, w tym kryzys wiary, brak przekonania i brak wiary w istnienie bytów nadprzyrodzonych. Część osób wskazywało również na fakt, że zaczęło myśleć i nie trafia do nich to przesłanie. Kolejnym ważnym powodem było zachowanie księży, ich podejście do ludzi, zachowanie, arogancja i nietolerancja. Następnie polityka, brak zaufania do Kościoła i księży, zdrowie, brak czasu, skandale pedofilskie, a nawet zmiana religii i wiara w naukę. 

Ksiądz
fot. Canva/ ViktorCap