Silver.Lelum.pl > Z życia wzięte > Najbardziej zapracowany człowiek w Polsce. Przez 60 lat ani razu nie wziął L4
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 07.06.2024 13:04

Najbardziej zapracowany człowiek w Polsce. Przez 60 lat ani razu nie wziął L4

Senior na spacerze
fot. Canva/ Immortal shots

Ten emeryt to niekwestionowany rekordzista. Pracował ponad 60 lat i ani razu w trakcie pracy nie wziął zwolnienia chorobowego. Dzięki temu teraz może się pochwalić rekordowo wysoką emeryturą! Ten senior bije innych na głowę.
 

Lekarz z Zabrza nigdy nie brał zwolnienia

Ten emerytowany mieszkaniec Śląska jest przykładem pracownika idealnego. Pracował w zawodzie lekarza i przez 62 lata ani razu nie wziął zwolnienia lekarskiego! Leczył nawet na emeryturze, bo mimo iż mógł przejść na nią w wieku 65 lat, to zdecydował się na to dopiero po ukończeniu 86. roku życia.

Nic dziwnego, że konto emerytalne seniora robi piorunujące wrażenie. W historii jego kariery jest tylko niespełna 5 lat okresów nieskładkowych, czyli takich kiedy nie są odprowadzane składki na fundusz emerytalny (dzieje się tak na przykład w momencie przebywania na zwolnieniu lekarskim). To z kolei wpłynęło na wysokość jego świadczenia, które jest najwyższym, jakie obecnie wypłaca ZUS.
 

Chcesz dać dziecku darowiznę? Dopilnuj kilku spraw, by nie płacić podatku Dodatek z ZUS za wychowanie dzieci. Po 60-tce należy się 1780,96 zł

Takiej emerytury nie ma nikt inny. To niekwestionowany rekordzista

Stwierdzenie, że "praca się opłaca" idealnie pasuje do przykładu naszego seniora. Dzięki swojemu poświęceniu dla zawodu mężczyzna może się teraz szczycić emeryturą, jakiej nie ma nikt inny. Miesiąc w miesiąc pobiera z ZUS rekordową kwotę... 48 673,53 zł! Dla porównania, przeciętne, średnie świadczenie emerytalne w Polsce wynosi 3457 zł.

Jak wynika z danych ZUS, mężczyzna zgromadził na swoim koncie emerytalnym ponad 1,7 mln kapitału początkowego oraz ponad 600 tys. składek. Stąd tak wysoka, swoją drogą najwyższa w Polsce, emerytura. Jeśli chodzi o wysokość emerytur, to zaraz za seniorem z Zabrza znajduje się mieszkaniec woj. mazowieckiego z emeryturą na poziomie ponad 36 tys. zł i mieszkaniec woj. wielkopolskiego, który dostaje ok. 32 tys. zł brutto.
 

Co ma wpływ na wysokość emerytury?

Wysokość emerytury określana jest na podstawie kilku czynników, w tym stażu pracy, środków zgromadzonych przez cały okres pracy na koncie emerytalnym oraz prognozowanej długości pobierania świadczenia. Przypomnijmy: emerytura przyznawana jest przez ZUS po osiągnięciu odpowiedniego wieku, jakim jest 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn. Oczywiście jeśli ktoś chce, może pracować dłużej. 

Jeśli natomiast ktoś bardzo często brał zwolnienia lekarskie, które zaliczane są do okresów nieskładkowych, musi się liczyć z obniżeniem wysokości emerytury. Obecnie w Polsce, najniższa emerytura wynosi zaledwie... 2 grosze. Pobiera ją mieszkaniec Wrocławia, który zaledwie przez miesiąc prowadził swoją działalność gospodarczą, od której odprowadził składkę. 

Pieniądze złotówki
Fot. Canva/Industrial Photograph