Silver.Lelum.pl > Z życia wzięte > Ponad 6 tys. zł dla emerytów i rencistów. Jest jeden warunek
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 21.03.2024 09:58

Ponad 6 tys. zł dla emerytów i rencistów. Jest jeden warunek

Sto złotych oraz dłonie seniora
Fot. Canva/sabinevanerp ; welcomia

Już od marca najstarsi emeryci i renciści mogą liczyć na comiesięczny dodatek w wysokości prawie 6 tysięcy 300 złotych. Kwota nie podlega waloryzacji, a to oznacza, że jej wysokość nigdy się nie zmieni. Pieniądze otrzyma jednak wąskie grono zacnych seniorów. Kto może się ubiegać o środki?
 

Emerytura honorowa z ZUS dla stulatków. Komu przysługuje?

To będzie porządny zastrzyk gotówki dla najstarszych emerytów i rencistów. Pieniądze w wysokości dokładnie 6 246,13 zł brutto przysługują każdemu stulatkowi. 

Będą z automatu przekazywane emerytom i rencistom, którzy od 1 marca 2024 roku ukończyli 100 lat (obok zwykłej emerytury i renty).

Wiek to jedyne kryterium otrzymania środków: nie liczy się staż pracy czy wysokość innych świadczeń.

Dodatek będzie przyznawany co miesiąc, aż do końca życia.


 

Ile można dostać "babciowego"? Trzy warianty do wyboru Emeryci, pilnujcie swoich kont. Wypłaty mogą mocno zaskoczyć

Jak otrzymać dodatkowe świadczenie?

Osoby, które pobierają rentę lub emeryturę, nie muszą składać żadnych wniosków ani wypełniać dokumentów. ZUS sam dokona niezbędnych formalności i dodatek przyznawany będzie automatycznie. 

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku stulatków, którzy nie pobierają renty lub emerytury. W takim wypadku muszą oni złożyć do ZUS-u odpowiedni wniosek, do którego należy dołączyć dokument zawierający datę urodzenia. 

Monety, polskie złotówki
Fot. Canva/MarekUsz


 

Każdy stulatek może otrzymać inny dodatek

Dodatek honorowy dla stulatków nie podlega waloryzacji, a jego wysokość zmienia się co 12 miesięcy. 

Wszyscy, którzy ukończyli sto lat od 1 marca 2024 roku, otrzymają dokładnie 6 246,13 zł brutto. To więcej niż rok wcześniej, kiedy stulatkowie mogli liczyć na dodatek w wysokości 4944,79 zł brutto.

Raz przyznane świadczenie już się nie zmieni, będzie wypłacane dokładnie w takiej wysokości aż do końca życia świadczeniobiorcy.

Waloryzacji podlegają natomiast inne świadczenia wypłacane m.in. przez ZUS (i to nie tylko stulatkom). Emeryci i renciści powinni być czujni, ponieważ w tym miesiącu wysokość wpłat na ich koncie może się nieco zmienić.