Silver.Lelum.pl > Seniorzy

Seniorzy

Dłonie kobiety
20.05.2024 15:06 Niewidoma 99-latka zdradziła swoje marzenie. "Reakcja natychmiastowa"

Poruszającą historią 99-letniej pani Aldony podzieliła się krakowska fundacja działająca na rzecz seniorów. Pani Aldona, krakowianka, która jakiś czas temu straciła wzrok, miała jedno wielkie marzenie. Chciała jeszcze raz pójść do teatru. Reakcja była bardzo szybka.

Kobieta czyta książkę
18.05.2024 15:00 Doskonały prezent na Dzień Matki dla czytelniczek. Wraca przyjemność z czytania

To naturalne, że wraz z wiekiem nasz wzrok może stać się słabszy. Nie oznacza to jednak, że trzeba rezygnować z przyjemności czytania. Jeżeli nasza mama to zapalona czytelniczka, w Dzień Matki można sprawić jej wielką przyjemność nową powieścią czy biografią. Dzięki temu pomysłowi wady wzroku nie będą przeszkodą!

Józef Peruga na maturze
18.05.2024 13:08 85-latek z Kalisza napisał maturę. Poruszająca reakcja egzaminatora

Ma 85 lat i właśnie udowadnia, że nigdy nie jest za późno na zmiany i spełnianie marzeń. To pan Józef Peruga, który w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Kaliszu przystąpił do matury. Ma już za sobą egzaminy z języka polskiego, niemieckiego, matematyki i geografii.

pociąg na dworcu
16.05.2024 10:36 Darmowa podróż PKP. Wielka okazja dla rodzin już w czerwcu

Na sobotę 1 czerwca PKP przygotowało prawdziwą gratkę dla rodzin. Z okazji Dnia Dziecka dzieci i młodzież do 16. roku życia będą mogły podróżować pociągami PKP Intercity za darmo. Co zrobić, żeby skorzystać z promocji? 

Seniorzy z dokumentami
15.05.2024 11:59 Najwyższa i najniższa emerytura w Polsce. Nie do wiary ile wynosi!

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał informacje dotyczące najwyższej oraz najniższej emerytury wypłacanej w Polsce. Rekordzista, który dostaje najwięcej pieniędzy, płacił składki ponad 60 lat. Osoba dostająca najniższe świadczenie nie kupiłaby nawet wody. 

Wdowa
12.05.2024 12:43 Renta wdowia. Kiedy pierwsze wypłaty dodatkowego świadczenia?

W Sejmie trwają prace nad wdrożeniem nowego projektu ustawy, w ramach którego wdowy i wdowce będą mogli liczyć na dodatkowe wsparcie finansowe. Może ono wynieść nawet 7600 zł. Na jakich zasadach przyznawana będzie renta wdowia? Kiedy nowe przepisy wejdą w życie? 

Rafał Brzozowski i Marta Manowska
11.05.2024 11:59 To oni poprowadzą wielki finał "Sanatorium Miłości"! Para idealna?

Już w najbliższą niedzielę, 12 maja, odbędzie się finał szóstej edycji "Sanatorium Miłości". Kuracjusze intensywnie przygotowują się do tego dnia,  w którym okaże się, czy ktoś znalazł w programie swoją drugą połówkę, z która spędzi resztę życia. Wiadomo już, kto poprowadzi to ważne wydarzenie! 

Kobieta w tramwaju
07.05.2024 14:05 "Nie ustąpiłam ciężarnej w tramwaju". W pasażerach aż się gotowało

Wyjątkowo niezręczną podróż tramwajem opisała nam pani Marta, nasza czytelniczka. Pani Marta przyznała, że nie ustąpiła miejsca ciężarnej kobiecie. Przez cały czas biła się z myślami, czy powinna to zrobić, czy też nie. Doszła jednak do wniosku, że nie ma takiego obowiązku. Co się właściwie stało?

Dorosła kobieta
05.05.2024 12:06 Dorośli, których traktuje się jak dzieci. Dziadurzenie odbiera godność

Słyszą to już osoby po 60-tce, a wraz z upływem lat zdarza się częściej. Syn chce wiedzieć "czy zjedliśmy już obiadek?", a lekarka w przychodni stwierdza, że "mamy chyba podwyższony cholesterol". Bywa, że kasjerka w sklepie zabiera dorosłej kobiecie z ręki drobne i dodaje: "daj, kochanieńka, ja przeliczę". Skąd bierze się ta dziwna czułość w rozmowach ze starszymi osobami? To tzw. "dziadurzenie". Brzmi niewinnie, ale ma fatalne konsekwencje dla samooceny silversów.

Mata do akupresury
04.05.2024 16:28 Maty do akupresury. Na początku niewygodne, ale potem czuć efekty

Są pewne dolegliwości, w których zwalczeniu możemy pomóc sobie... na leżąco. Coraz większą popularność zyskują maty do akupresury. Wyglądają jak karimaty z charakterystycznymi wypustkami, a według ich sympatyków mogą być dużym wsparciem w bólu pleców czy walce ze stresem. Jak zacząć swoją przygodę z takim masażem i jakie korzyści daje domowa akupresura?

Kobieta na balkonie
03.05.2024 11:27 "Zrobili śmietnik z mojego balkonu". Majówka okazała się koszmarem

Wyczekiwana majówka nie dla każdego okazuje się tak przyjemnym czasem, jak się spodziewano. Pani Katarzyna, która podzieliła się z nami swoją historią, od dawna planowała spokojny wypoczynek w zaciszu własnego domu. Jak się okazało, spokój nie był jej pisany, bo sąsiedzi wreszcie pokazali swoje prawdziwe oblicze! Przedstawiamy wam list, który trafił do naszej redakcji na adres: [email protected]

Kobieta z bólem głowy
02.05.2024 13:03 Ból głowy przy nagłej zmianie pogody? Sposoby na meteopatię

Ostatnie lata pokazały nam, że pogoda już nigdy nie będzie taka jak kiedyś. Lepiej zapomnieć o zimach z kilkumetrową warstwą śniegu i spokojnym, słonecznym lecie. Niestety, zmiany klimatu sprawiają, że pory roku nieco się "przesuwają" i każdy miesiąc może nas zaskoczyć nagłymi zawirowaniami pogodowymi. Jest pewna grupa osób, która odczuwa to na własnym ciele. Jak walczyć z objawami meteopatii? 

Kobieta z książką
01.05.2024 14:30 Tych pisarzy uwielbiają Polacy. Co czytamy najchętniej?

Czytanie książek to świetna rozrywka zarówno dla małych jak i dużych. Obecnie dostęp do książek jest tak powszechny, że w księgarniach i bibliotekach każdy znajdzie coś dla siebie. A po jakich autorów Polacy sięgają najczęściej? Sprawdź raport Biblioteki Narodowej za 2023 rok. 

Sanatorium Miłości
29.04.2024 10:30 Andrzej w roli Rambo. "Czułem, że muszę wszystkich wystrzelać"

Uczestnicy programu "Sanatorium Miłości" mają już za sobą kolejne przygody. Tym razem sprawdzili się w wielkiej bitwie na poligonie i poćwiczyli sprawność na zajęciach wodnych. Jak zawsze nie zabrakło emocji i łez, zarówno smutku jak i radości. Maria podzieliła się osobistym, poruszającym wyznaniem, a do Gosi wreszcie uśmiechnęło się szczęście! Co się wydarzyło w 8 odcinku "Sanatorium Miłości"? 

Para w dojrzałym wieku
27.04.2024 13:36 Czy 70 to nowe 60? Tak młodniejemy według badań

Czy da się jednoznacznie wyznaczyć początek starości? Czy starość wynika z numeru PESEL i zaczyna się wraz z osiągnięciem konkretnego wieku? A może to moment przejścia na emeryturę? Wyniki badań naukowych na ten temat są zaskakujące i dają dużo do myślenia. Przynoszą na dodatek same dobre wiadomości.

Seniorzy na zajęciach
26.04.2024 15:46 Wiedza lat nie liczy. Czy warto zapisać się na Uniwersytet Trzeciego Wieku?

Każdy wiek jest dobry, by uczyć się nowych rzeczy. Dlatego działające w Polsce Uniwersytety Trzeciego Wieku to świetna propozycja dla seniorów na zagospodarowanie wolnego czasu. Można nie tylko sporo się nauczyć, ale również świetnie bawić. Kto może się zapisać na Uniwersytet Trzeciego Wieku? Na czym polegają zajęcia? 

Kobieta ze smartfonem
26.04.2024 15:00 Odbierasz telefon, a zapłakana wnuczka prosi o pieniądze. Policja ostrzega

Metody oszustów stają się coraz bardziej okrutne i wyrafinowane. Policja ostrzega przed falą wyłudzeń metodą "na wypadek". Ofiarami najczęściej padają osoby w dojrzałym wieku. Oszuści żerują na ich emocjach i podszywają się pod członków najbliższej rodziny.

Marzena Okła-Drewnowicz
25.04.2024 13:36 Emeryci rozczarowani. Nowe świadczenie opóźnione, chodzi o ponad 2 tys. zł

Marzena Okła-Drewnowicz, ministra ds. polityki senioralnej, potwierdziła, że ważne świadczenie dotyczące osób 75+ najpewniej nie trafi na konta w tym roku. To zła wiadomość dla osób, które miały być beneficjentami tego dodatku. W grę wchodzi niemała kwota.

Emerytka z kalkulatorem wypełnia dokumenty
22.04.2024 13:51 Zwrot podatku dla emerytów. Te osoby mogą otrzymać pieniądze

Jeszcze do końca kwietnia jest czas na rozliczenie się z Urzędem Skarbowym i złożenie PIT-u za 2023 roku. Niektórzy dostaną zwrot podatku, inni będą musieli dopłacać. A co z emerytami? Niewiele osób wie, że oni również mogą liczyć na zwrot! Na jakich zasadach? 

Kryształowe naczynia
22.04.2024 12:26 Masz w domu kryształy z PRL-u? Są warte majątek. Przedstawiamy aktualne ceny

W czasach PRL-u były obowiązkowym elementem wystroju każdego, eleganckiego domu. Naczynia z kryształów po dziś dzień robią furorę i osiągają na rynku zawrotne ceny! Jeśli masz je na swoim wyposażeniu i zastanawiasz się nad sprzedażą — możesz sporo zarobić. 

Naprawy w domu
18.04.2024 12:48 Naprawy domowych usterek za darmo. Kto może skorzystać z pomocy?

Każdy dom wymaga czasami drobnych napraw, a usterka może pojawić się w każdej chwili. O ile przepaloną żarówkę przeważnie wymieniamy sami, to już cieknący kran czy zepsuty telewizor wymaga pomocy fachowców. Niektóre z miast zdecydowały się wyjść tym problemom naprzeciw i zaoferowały darmową pomoc “złotej rączki” osobom w wieku 60+.

Małgorzata Sobóka
17.04.2024 13:50 Małgorzata zdradziła finał "Sanatorium Miłości"? Ta wypowiedź wywołała burzę!

Małgorzata z Sobótki to jedna z barwniejszych postaci szóstego sezonu programu "Sanatorium Miłości". Kobieta co rusz wywołuje kontrowersje, a fani są oburzeni jej zachowaniem, czego nie kryją w krytycznych komentarzach. Teraz czara goryczy się przelała, a Małgorzata w jednym z wywiadów, niechcący wygadała się na temat finału! 

Seniorki z  Domu Seniora "Na Wzgórzu"
17.04.2024 11:27 Niezwykłe zdjęcia z domu opieki. Tak pozowały modelki po 60-tce

Ewa Miketa jest fotografką z Pyskowic na Śląsku. Od pewnego czasu poświęca swój czas i talent na realizację wyjątkowego projektu. Artystka odwiedza domy seniora i charytatywnie organizuje tam profesjonalne sesje zdjęciowe dla ich mieszkańców. Efekty przechodzą najśmielsze oczekiwania.

Emerytka przy komputerze
17.04.2024 10:26 Większe szanse zatrudnienia dla emerytów? Rząd planuje wsparcie dla pracodawców

Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, chcąc poprawić sytuację na rynku pracy, planuje przyznać dofinansowanie pracodawcom, którzy zdecydują się zatrudniać osoby w wieku emerytalnym. O jakie kwoty będą się mogły ubiegać firmy? Kto będzie miał większe szanse na zatrudnienie? 

Kobieta z tatuażem
16.04.2024 17:04 Ma 63 lata i dwa tatuaże. "Rówieśnicy się krzywią, a ja nie żałuję"

Przeciwnicy tatuaży często powtarzają jedno: "a jak ty z tym będziesz wyglądać na starość?!". W odpowiedzi na jeden z artykułów na ten temat napisała do nas czytelniczka, pani Małgorzata z Poznania. Pani Małgorzata ma 63 lata i jest dumną posiadaczką dwóch tatuaży. Oponentom odpowiada: na starość wyglądam świetnie! Historia pani Małgorzaty jest wzruszająca. Jak się okazało, nie chodzi w niej tylko o tatuaże.

Emeryci
16.04.2024 11:59 Wiek emerytalny podniesiony do 67 lat? Ekspertka mówi jasno

Określenie wieku emerytalnego to kwestia, która poruszana jest regularnie zarówno przez polityków jak i ekspertów w tej dziedzinie. Temat powraca i tym razem za sprawą dyrektorki Instytutu Statystyki i Demografii SGH, która twierdzi, że konieczne są zmiany, i to zarówno w odniesieniu do kobiet, jak i mężczyzn. Czy wiek emerytalny zostanie podniesiony? 

mężczyzna ćwiczący na trawie, mężczyzna ściska piłkę
12.04.2024 10:41 Gimnastyka, którą zrobisz w każdej chwili. Wystarczy wziąć piłeczkę w dłoń

Regularne ćwiczenia są niezwykle ważne dla zdrowia. W natłoku codziennych zajęć znalezienie czasu na aktywność fizyczną może być jednak niezwykle trudne. Na szczęście jest wiele ćwiczeń, które można wykonać szybko i właściwie w każdej chwili, ponieważ nie trzeba do nich specjalnego sprzętu. 

Iwona Węcławowicz
11.04.2024 13:08 Żona słynnego Fit Oldboya przeszła metamorfozę. Imponujące efekty

Pani Iwona Węcławowicz postanowiła odmienić swoje życie w wieku 63 lat, a historię tej metamorfozy zrelacjonowała w mediach społecznościowych. Jak ujawniła, inspiracją do zmian była dla niej autobiograficzna książka znanego aktora Willa Smitha oraz jego telewizyjny program "The Best Shape of My Life'. Efekty zmian są spektakularne!