Silver.Lelum.pl > Z życia wzięte > Powódź w Zamościu. Co robić i jak chronić się przed zalaniem?
Magdalena Cichocka
Magdalena Cichocka 22.08.2024 13:42

Powódź w Zamościu. Co robić i jak chronić się przed zalaniem?

powódź w Zamościu
fot. Facebook/Komenda Miejska PSP w Zamościu

Zamość walczy ze skutkami silnych deszczy i nawałnic. Zalane są piwnice, garaże, szkoły, przedszkola, a także prywatne posesje. Strażacy otrzymali około 200 wezwań związanych z podtopieniami. Co robić w takiej sytuacji?

Potężne deszcze w Zamościu

Ogromne nawałnice nawiedziły Zamość. Ulice zamieniły się w rwące rzeki, a wielu mieszkańców zostało zalanych. Do kryzysowej sytuacji odniósł się prezydent miasta Rafał Zwolak. 

Cały Zamość kolejny raz w ciągu jednej godziny został zalany. Nawet nowe inwestycje drogowe nie są w stanie poradzić sobie z odprowadzeniem takiej ilości wody - napisał w środę wieczorem w sieci.

Z pomocą ruszyły zastępy Straży Pożarnej, a mieszkańcy zakasali rękawy i ruszyli do pracy, walcząc o swój dobytek. Wiele garaży, piwnic, samochodów, restauracji czy szkół zostało zalanych. Ucierpiało także zoo oraz fabryka mebli. Prezydent zwołał w tej sprawie sztab kryzysowy.

Nowe wieści o Franciszku Smudzie. Wszystko wyszło na jaw tuż przed pogrzebem W tym roku to imię otrzymały tylko trzy dziewczynki. Ma wyjątkowe znaczenie

Powódź błyskawiczna

Sytuacja wygląda bardzo niepokojąco, a Polscy Łowcy Burz mówią, że doszło do powodzi błyskawicznej. Jak się bowiem okazuje, pobity został rekord opadów dobowych. 

Godzinowy opad sięgnął 88,3 mm, zaś łączna suma przekroczyła już 131 mm. Jest to znaczne przekroczenie dotychczasowego rekordu dobowego, który pochodzi z 31 maja 1980 i wynosił 89,9 mm. Warto zauważyć, że oznacza to, że opad godzinowy był bliski dotychczasowego rekordu dobowego... A aktualny rekord jeszcze będzie poprawiony, ponieważ deszcz nie ustąpi szybko i suma niestety przekroczy 150 mm - napisali Polscy Łowcy Burz.

Co robić i jak zachować się, jeśli zostaniemy dotknięci powodzią lub podtopieniami. Jakie kroki powinniśmy stawiać jako pierwsze? 

Co robić w czasie powodzi?

Pierwszą sprawą, o której należy wspomnieć jest ubezpieczenie, które obejmuje również zalania i powodzie. Warto mieć na uwadze możliwe zagrożenia i zabezpieczać się przed nimi zawczasu. Jeśli nasz dom uległ zalaniu, koniecznie wyłącz sieć gazową i wodociągową, a także odłącz urządzenia elektryczne. Pod żadnym pozorem nie dotykaj ich, jeśli są wilgotne lub stoją w wodzie. Jeśli pojawią się komunikaty władz, zawsze postępuj zgodnie z nimi. 

Dodatkowo warto schować przed wodą cenne przedmioty i przenieść je w wyższe partie mieszkania lub domu, zabezpieczając jednocześnie parter. Można to zrobić przy użyciu worków z piaskiem, folii lub innych przedmiotów, które mamy w pobliżu. Nie korzystaj z wód gruntowych, ponieważ mogą być zatrute. Jeśli tylko jest możliwość, wyposaż się w wodę pitną. 

Ponadto warto nie ulegać emocjom i nie panikować. Starać się zachować spokój, działać i nie wprowadzać niepokojącej atmosfery.