Powódź w Zamościu. Co robić i jak chronić się przed zalaniem?
Zamość walczy ze skutkami silnych deszczy i nawałnic. Zalane są piwnice, garaże, szkoły, przedszkola, a także prywatne posesje. Strażacy otrzymali około 200 wezwań związanych z podtopieniami. Co robić w takiej sytuacji?
Potężne deszcze w Zamościu
Ogromne nawałnice nawiedziły Zamość . U lice zamieniły się w rwące rzeki, a wielu mieszkańców zostało zalanych. Do kryzysowej sytuacji odniósł się prezydent miasta Rafał Zwolak.
Cały Zamość kolejny raz w ciągu jednej godziny został zalany. Nawet nowe inwestycje drogowe nie są w stanie poradzić sobie z odprowadzeniem takiej ilości wody - napisał w środę wieczorem w sieci.
Z pomocą ruszyły zastępy Straży Pożarnej, a mieszkańcy zakasali rękawy i ruszyli do pracy, walcząc o swój dobytek. Wiele garaży, piwnic, samochodów, restauracji czy szkół zostało zalanych. Ucierpiało także zoo oraz fabryka mebli. Prezydent zwołał w tej sprawie sztab kryzysowy.
Powódź błyskawiczna
Sytuacja wygląda bardzo niepokojąco, a Polscy Łowcy Burz mówią, że doszło do powodzi błyskawicznej . Jak się bowiem okazuje, pobity został rekord opadów dobowych.
Godzinowy opad sięgnął 88,3 mm, zaś łączna suma przekroczyła już 131 mm. Jest to znaczne przekroczenie dotychczasowego rekordu dobowego, który pochodzi z 31 maja 1980 i wynosił 89,9 mm. Warto zauważyć, że oznacza to, że opad godzinowy był bliski dotychczasowego rekordu dobowego... A aktualny rekord jeszcze będzie poprawiony, ponieważ deszcz nie ustąpi szybko i suma niestety przekroczy 150 mm - napisali Polscy Łowcy Burz.
Co robić i jak zachować się, jeśli zostaniemy dotknięci powodzią lub podtopieniami. Jakie kroki powinniśmy stawiać jako pierwsze?
Co robić w czasie powodzi?
Pierwszą sprawą, o której należy wspomnieć jest ubezpieczenie , które obejmuje również zalania i powodzie. Warto mieć na uwadze możliwe zagrożenia i zabezpieczać się przed nimi zawczasu. Jeśli nasz dom uległ zalaniu, koniecznie wyłącz sieć gazową i wodociągową, a także odłącz urządzenia elektryczne. Pod żadnym pozorem nie dotykaj ich, jeśli są wilgotne lub stoją w wodzie. Jeśli pojawią się komunikaty władz, zawsze postępuj zgodnie z nimi.
Dodatkowo warto schować przed wodą cenne przedmioty i przenieść je w wyższe partie mieszkania lub domu, zabezpieczając jednocześnie parter. Można to zrobić przy użyciu worków z piaskiem, folii lub innych przedmiotów, które mamy w pobliżu. Nie korzystaj z wód gruntowych, ponieważ mogą być zatrute . Jeśli tylko jest możliwość, wyposaż się w wodę pitną.
Ponadto warto nie ulegać emocjom i nie panikować. Starać się zachować spokój, działać i nie wprowadzać niepokojącej atmosfery.