Silver.Lelum.pl > Aktywność Silversa > Przepracowała w życiu jeden dzień. Taką dostaje emeryturę
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 18.05.2024 14:06

Przepracowała w życiu jeden dzień. Taką dostaje emeryturę

Emerytka liczy pieniądze
Fot. Marek BAZAK/East News

Podczas gdy jedni dostali swoje trzynastki, a inni czekają nawet na czternastki, wielu emerytów dostaje niewiarygodnie niskie świadczenia.  Nie ma szans, by utrzymać się z takich wypłat. Wśród nich jest emerytka z Biłgoraja. W emeryturę, jaką dostaje z ZUS, trudno uwierzyć. To efekt krótkiego stażu pracy.

Najniższa emerytura w Polsce: ZUS potwierdza

To oficjalnie najniższa emerytura w Polsce. Kobieta z Biłgoraja dostaje z ZUS świadczenie w wysokości 2 groszy. Jak podał "Fakt", w życiu przepracowała jeden dzień. Przeszła na emeryturę w wieku 60 lat i odprowadziła składki za jeden dzień pracy.

Wcześniej taką "rekordzistką" emerytalną była inna kobieta. W ubiegłym roku najniższa emerytura w Polsce wynosiła 1 grosz. Otrzymywała ją emerytka, która przez całą karierę pracowała na zlecenie i uzbierała kapitał emerytalny w wysokości 3 zł.

A kto jest najbogatszym emerytem w Polsce?

Projekt bez nazwy - 2024-05-18T135805.292.jpg
Fot. Canva/RobertKneschke

Kto dostaje najwyższą emeryturę w Polsce?

Na drugim końcu skali są emeryci-rekordziści. W całej Polsce największe wypłaty z ZUS otrzymuje lekarz z Zabrza. Jego obecna emerytura to aż 48,6 tys. złotych. To ponad 10 razy tyle, ile wynosi średnia emerytura w Polsce. Na takie świadczenie musiał jednak pracować niezwykle długo.

Choć wiek emerytalny wynosi dla mężczyzn 65 lat, mężczyzna nie spieszył się z zakończeniem kariery zawodowej. Przepracował aż 62 lata i 5 miesięcy, a w dodatku podczas swojej długiej kariery ani razu nie skorzystał ze zwolnienia lekarskiego.  Mężczyzna zgromadził ponad 1,7 mln zł kapitału początkowego oraz ponad 600 tys. składek.

Emerytura minimalna nie dla wszystkich

Emerytura minimalna w Polsce po ostatniej waloryzacji w marcu 2024 roku wynosi 1780,96 zł. Nie należy się jednak wszystkim bez wyjątku. Trzeba nie tylko skończyć 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn. Oprócz tego należy wykazać się stażem pracy: odpowiednio 20 i 25 lat.

Projekt bez nazwy - 2024-05-18T135931.978.jpg
Fot. Canva/Senshorea

Jeżeli osoba w wieku emerytalnym nie wykaże takiego stażu, dostanie z ZUS jedynie świadczenie, jakie wynika z wysokości składek zgromadzonych na koncie emerytalnym. W wielu przypadkach, takich jak emerytki z Biłograja, świadczenie jest dosłownie groszowe.