Silver.Lelum.pl > Z życia wzięte > ZUS wysyła listy do emerytów. W kopertach dwie ważne informacje
Sara Karmańska
Sara Karmańska 10.05.2024 10:07

ZUS wysyła listy do emerytów. W kopertach dwie ważne informacje

kobieta trzyma w ręku kopertę z pismem z ZUS-u
Fot. East News/Zofia i Marek Bazak

Około 8 milionów emerytów i rencistów otrzyma w najbliższym czasie listy z ZUS-u. W przesyłkach będą znajdować się dwie ważne decyzje – dotyczące waloryzacji i trzynastej emerytury.

ZUS wysyła listy do emerytów i rencistów

W każdym liście wysłanym przez ZUS znajdzie się informacja na temat waloryzacji, która została przeprowadzona w marcu, a także decyzja o przyznaniu trzynastej emerytury

W treści będzie można zobaczyć nową kwotę świadczenia oraz informacje o pobranych składkach i zaliczce na podatek dochodowy. Do tego wykazana będzie także wartość świadczenia netto. 

Masową wysyłką listów ZUS spełnia swój ustawowy obowiązek. Akcja wysyłki listów ma zakończyć się w drugiej połowie maja. 

list z ZUS-u, pieniądze, klawiatura
Fot. East News/Arkadiusz Ziółek
Są wyliczenia emerytur stażowych. Złe wiadomości dla 50-latków Czy trzeba nosić przy sobie legitymację emeryta? To nam grozi za jej brak

Waloryzacja emerytur w 2024 roku

Ostatnia waloryzacja emerytur miała miejsce 1 marca 2024 roku. Wskaźnik waloryzacji wynosił tym razem 12,12%. To stosunkowo wysoka waloryzacja, która poskutkowała podniesieniem minimalnej wysokości emerytury z 1588,44 na 1780,96 złotych brutto. To oznacza, że kwota wzrosła o 192,52 złote.

Wygląda na to, że zmiany wynikające z marcowej waloryzacji i trzynastka to wszystko, na co w tym roku mogą liczyć emeryci. 

W bieżącym roku nie przewiduje się bowiem drugiej waloryzacji. Czternasta emerytura prawdopodobnie nie będzie obejmowała wszystkich, a w dodatku niekoniecznie musi być wyższa od minimalnej emerytury. 

ZOBACZ TEŻ: Rachunki za prąd poszybują od lipca. Tak dostaniemy po kieszeni

Trzynastki w 2024 roku: przelewy z ZUS już na kontach

Na wypłatę tegorocznych trzynastek ZUS przeznaczył 15,1 mld złotych

To świadczenie trafiło do wszystkich osób, które 31 marca miały prawo do wypłaty renty lub innego długoterminowego świadczenia wypłacanego przez ZUS. Dodatkowa wypłata trafiła do ponad 8,5 mln uprawnionych

Trzynastki zostały przyznane automatycznie i nie trzeba było w tym celu składać specjalnego wniosku. Wysokość takiego świadczenia jest równa kwocie najniższej emerytury, a zatem było to 1780,96 zł brutto.

ZUS
Fot. East News/Arkadiusz Ziółek
list, ZUS
Fot. East News/Arkadiusz Ziółek