Silver.Lelum.pl > Pielęgnacja i uroda > Skóra sucha, czy odwodniona? Wiemy, jak pozbyć się szarości i zmarszczek
Alicja Kowalska
Alicja Kowalska 23.02.2024 11:23

Skóra sucha, czy odwodniona? Wiemy, jak pozbyć się szarości i zmarszczek

skóra sucha
fot. Canva/Alona Siniehina, Getty Images

Różnorodne problemy dotyczące skóry twarzy dotyczą olbrzymiej liczby osób. U jednych jest zaczerwieniona, u innych ma wypryski, a u kolejnej grupy występują problemy z nawilżeniem. Zagubienie w terminologii i sposobach walki z kłopotami są całkowicie naturalne. Mamy dla was jednak kilka wskazówek dotyczących tego, jak odróżnić od siebie skórę suchą i odwodnioną.

Czym się różni skóra sucha i odwodniona?

Wiele osób ma trudności w rozróżnieniu, kiedy ma do czynienia ze skórą suchą, tłustą, a kiedy mieszaną. Jednak największą zagwozdką zdaje się być to, czym różni się od siebie skóra sucha i odwodniona. Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że to jedno i to samo, jednak rzeczywistość jest zgoła inna

Sucha skóra występuje wtedy, kiedy warstwa rogowa naskórka zmaga się z niedoborem lipidów. Ta naturalna bariera ma za zadanie zapobiegać utracie wody przez organizm. Gdy do tego dojdzie, doświadczamy złuszczania się naskórka i jego szorstkości. Może pojawić się również pieczenie i swędzenie, a nawet pęknięcia skóry. Te efekty odczuwamy na całej powierzchni ciała.

O skórze odwodnionej natomiast mówimy wtedy, gdy podobne skutki odczuwamy czasowo i najczęściej na skutek uszkodzenia warstwy lipidowej. Wiąże się to z szybką utratą wody w obszarze twarzy, a oprócz pieczenia, swędzenia i szorstkości, doświadczamy utraty elastyczności i poszarzenia się kolorytu skóry.

Włosy Omeny Mensah zachwycają w każdym wydaniu. Są piękne Ile lat ma Magda Gessler? Dla gwiazdy czas się zatrzymał, bez makijażu wygląda na 10 lat mniej

Jak traktować skórę odwodnioną?

Naszym głównym celem, gdy doświadczymy tego problemu, jest jak najszybsze dostarczenie wody skórze. Jeśli tego nie zrobimy, możemy borykać się z nieprzyjemnymi skutkami, takimi jak choćby podrażnienia. Innym niekorzystnym efektem jest powstanie zmarszczek dehydratacyjnych

Aby ją poprawić, należy postawić przede wszystkim na odpowiedni tryb życia. Niezwykle istotne będzie picie odpowiedniej ilości wody, najlepiej minimum 2,5 litra dziennie. Dobrą decyzją będzie również wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych, spożywanie wielu warzyw i owoców. Zbawienne dla naszej skóry będzie także unikanie stresu i dbanie o dobrą jakość snu.

Jakie kosmetyki pomogą skórze odwodnionej?

Oprócz niezwykle istotnych działań od wewnątrz możemy wspomóc swoją skórę również od zewnątrz. Mowa o skorzystaniu z odpowiednich kosmetyków, które nawilżą naszą twarz i dostarczą jej odpowiednich składników. Tylko na co powinniśmy się zdecydować? Wielość produktów w drogeriach może onieśmielać, ale istnieje kilka wskazówek, dzięki którym podjęcie dobrego wyboru będzie o wiele łatwiejsze.

krem.jpg
fot. Canva/White Bear Studio, Getty Images

Pielęgnacja skóry odwodnionej powinna opierać się na kosmetykach nawilżających, to znaczy zawierających takie składniki jak kwas hialuronowy, aloes czy kwas mlekowy. Jeśli te substancje są wymieniane na początku składu produktu, może być to dobry wybór. Przed nałożeniem makijażu rekomenduje się użycie serum nawilżającego, a przed snem kremu o takim samym działaniu.

Tagi: ciało