Silver.Lelum.pl > Aktywność Silversa > Świadczenie z ZUS od 60 roku życia. 1,7 tys. zł dla rodziców dorosłych dzieci
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 15.10.2024 14:02

Świadczenie z ZUS od 60 roku życia. 1,7 tys. zł dla rodziców dorosłych dzieci

Seniorzy na spacerze
Fot. Marek BAZAK/East News

ZUS wypłaca świadczenie rodzicielskie osobom, które podjęły trud samodzielnego wychowania dzieci. Pieniądze pochodzą z programu "Mama 4+", ale zasiłek mogą w pewnych sytuacjach ubiegać się także ojcowie. Te pieniądze należą się osobom w wieku emerytalnym, których dzieci mogą być już dorosłe. Znamy warunki i wymagania.

Rodzicielskie świadczenie z ZUS. Kryteria i warunki

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające z ZUS należy się osobom, które nie mają stałego dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania, a jednocześnie spełnią kilka istotnych warunków. 

Świadczenie to ma zapewnić niezbędne środki utrzymania osobom, które zrezygnowały z zatrudnienia, aby wychowywać dzieci, lub z tego powodu w ogóle go nie podjęły.

Pieniądze mogą trafić do:

  • matek, które ukończyły 60 lat oraz urodziły i wychowały lub tylko wychowałaś co najmniej 4 dzieci, 
  • ojców, którzy ukończyli 65 lat oraz wychowali co najmniej 4 dzieci, ponieważ matka dzieci zmarła, porzuciła je lub przez długi czas ich nie wychowywała. 

Warunek urodzenia i wychowania lub wychowania dzieci dotyczy dzieci własnych, dzieci współmałżonka, dzieci przysposobionych lub dzieci przyjętych na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej.

Zygmunt Kęstowicz pod koniec życia zdradził, czego zabrakło w jego małżeństwie Wsyp pół szklanki do pralki. Pranie wygląda i pachnie jak nowe

Świadczenie uzupełniające z ZUS dla rodziców: kwoty w 2024 roku

W przypadku, jeżeli osoba ubiegająca się o rodzicielskie świadczenie uzupełniające nie pobiera emerytury, świadczenie osiągnie wysokość najniższej emerytury. W 2024 roku wypłata wyniesie 1780,96 zł

Ta kwota podlega waloryzacji. Kolejna podwyżka zaplanowana jest na marzec 2025 roku.

Jeśli matka lub ojciec pobiera emeryturę lub rentę w wysokości niższej niż najniższa emerytura, to rodzicielskie świadczenie uzupełniające będzie dopełnieniem do najniższej emerytury.

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające. Tak je uzyskasz

Aby otrzymać rodzicielskie świadczenie uzupełniające, należy złożyć wniosek do ZUS. Druk znajdziesz w salach obsługi klientów w siedzibach ZUS-u oraz na jego stronach internetowych.

Wniosek musi zawierać:

  • dane osobowe: imię, nazwisko, datę urodzenia, numer PESEL,
  • adres zamieszkania,
  • adres do korespondencji,
  • informację o sposobie otrzymywania świadczenia (niezbędne dane, takie jak numer konta bankowego),
  • podpis.

Do wniosku należy dołączyć informację o numerach PESEL dzieci, oświadczenie o sytuacji osobistej, rodzinnej, majątkowej i materialnej, orzeczenie sądu o powierzeniu sprawowania pieczy zastępczej nad dzieckiem lub inne dokumenty, które mogą mieć wpływ na przyznanie świadczenia.