Szykuje się wzrost wieku emerytalnego? Ekspert nie ma wątpliwości
Na ten moment wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, jednak nieprzerwanie pojawiają się głosy o jego podwyższeniu. Pogłębiający się kryzys demograficzny i wzrost średniego wieku życia Polaków może sprawić, że system emerytalny stanie się niewydolny. Dr Tomasz Kopyściański, ekonomista, wykładowca Uniwersytetu WSB Merito zabrał głos w sprawie.
Wiek emerytalny w Polsce
Na przestrzeni lat wiek emerytalny ulegał zmianom, jednak otrzymywanie świadczenia wciąż opiera się na tych samych warunkach. Należy bowiem udokumentować okres ubezpieczenia oraz rozwiązanie stosunku pracy, przy jednoczesnym osiągnięciu wieku emerytalnego.
W 1999 roku miała miejsce reforma emerytur, której celem było m.in. ujednolicenie systemu i przyjęcie systemu kapitałowego. Wówczas również powstało OFE, czyli Otwarty Fundusz Emerytalny. Kolejne zmiany nastąpiły w 2013 roku, kiedy stopniowo podwyższano wiek emerytalny do 67 lat, zarówno kobietom jak i mężczyznom. Wiek ten obniżono w 2017 roku i obowiązuje on do dziś. Wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.
Polacy opiekują się seniorami za granicą. Może im grozić niebezpieczeństwo Maryla Rodowicz wprost o swoich finansach. To dlatego ciągle pracujeSzykują się zmiany w wieku emerytalnym?
Wzmianki o ponownym podniesieniu wieku emerytalnego nie milkną od dawna. Kryzys demograficzny w Polsce sprawia, że zaczęły pojawiać się realne obawy o utrzymanie systemu emerytalnego. Obecnie bowiem działa on podobnie, jak piramidy finansowe, tzn. że młode pokolenia pracują na starsze.
Warto również dodać, że GUS opublikował informacje związane ze średnim wiekiem życia Polaków, który wciąż rośnie. Obecnie jest to 74,7 lat dla mężczyzn i 82 lata dla kobiet. Czy fakt, że żyjemy dłużej, przełoży się na wzrost wieku emerytalnego?
Ekspert nie ma wątpliwości
Głos w sprawie zabrał dla “Faktu” dr Tomasz Kopyściański, ekonomista, wykładowca Uniwersytetu WSB Merito. Jego zdaniem wiek emerytalny zostanie podwyższony.
Podniesienie wieku emerytalnego w naszych warunkach jest nieuniknione. Wiem, że to bardzo niewygodny, ale nie mamy innego wyjścia. To powinno nastąpić i to, czym prędzej, tym lepiej. Szkoda, że ten temat tak został u nas upolityczniony, bo jeżeli spojrzymy na inne unijne kraje, to w zasadzie w każdym z nich taka debata się toczy, a w niektórych z nich takie decyzje już podjęto - przekazał.
Zauważył ponadto, że skoro średnia długość życia się wydłuża, a co za tym idzie, dłużej wypłacane są emerytury, wiek ten musi ulec podwyższeniu. Należy jednak podkreślić, że na ten moment żadne ostateczne i oficjalne zmiany w tym temacie nie zostały jeszcze wprowadzone.
Co o tym myślicie?