Te kryształy z PRL-u są warte majątek. Poznasz je po jednym detalu
W czasach PRL-u kryształy były stosunkowo łatwo dostępne. W kraju działało kilkanaście hut szkła, które produkowały bogato zdobione wazony, talerze, kieliszki czy cukiernice. Z czasem zakłady te zniknęły, a kryształy z każdą dekadą zyskiwały na wartości. Niektóre z nich warte są dziś niemałe pieniądze, bo moda na akcesoria retro wraca.
Kryształ kryształowi nierówny. Zdarzają się imitacje
To, co nazywamy “kryształami”, to różnego rodzaju szklane produkty ozdobne lub użytkowe. Wykonane są właśnie z “kryształu”, czyli ze szkła kryształowego, zwanego również szkłem ołowianym. Dzięki dodatku tlenków ołowiu nabiera ono specjalnych właściwości.
To właśnie te właściwości decydują o tym, czy mamy do czynienia z prawdziwym szkłem kryształowym.
Tylko produkty z prawdziwego kryształu będą cenione przez kolekcjonerów. Za oryginalne kryształy z PRL-u, zwłaszcza te najstarsze, unikatowe i rzadko spotykane, koneserzy są w stanie zapłacić niemałe pieniądze. Aukcje, na których ceny np. wazonów sięgają kilku tysięcy złotych, nie należą do rzadkości.
Ulgi dla poszkodowanych w powodzi. ZUS wydał komunikat Woda opadła i pokazała skalę tragedii. Ogromne zniszczenia na Dolnym ŚląskuPo tym rozpoznasz prawdziwy kryształ z PRL-u
W czasach PRL-u w sklepach często pojawiały się tanie imitacje prawdziwych kryształów. Zwykle produkowano je używając innej, tańszej technologii. Wyglądają podobnie, ale dziś są warte zaledwie grosze.
Jak odróżnić prawdziwy kryształ z PRL-u od imitacji? Można je poznać po jednym z tych detali:
- spójrz na kryształ pod światło - prawdziwy powinien czasami załamywać i rozpraszać światło, dając efekt tęczy,
- weź drewnianą pałeczkę i delikatnie uderz w kryształ - kryształ jest bardzo dźwięczny, więc prawdziwy egzemplarz powinien wydać długi, czysty dźwięk, a podróbka zabrzmi głucho i tępo,
- weź kryształ do ręki i oceń wagę - prawdziwe kryształy są ciężkie, a te z prasowanego szkła nie ważą zbyt wiele,
- przyjrzyj się z bliska krawędziom kryształu - imitacje z PRL-u zwykle mają łagodne krawędzie, a prawdziwe kryształy - ostre.
Jeżeli więc masz w domu wazon, cukiernicę, misę czy inną ozdobę, która wykazuje takie właściwości, z dużym prawdopodobieństwem posiadasz prawdziwy i cenny egzemplarz.
Kryształy z PRL-u osiągają zawrotne ceny
Jeżeli posiadamy w domu kolekcję kryształów z PRL-u, warto sprawdzić ich ceny w internecie. Zwracajmy jednak uwagę nie na cenę, za którą są wystawione, a na cenę, za którą znalazły już swoich nabywców.
Ceny pojedynczych sztuk szkła tego rodzaju mogą wahać się od kilkudziesięciu złotych do nawet blisko 10 tys. zł. Bardzo cenione są kryształy bardziej wiekowe, a więc np. te z lat 60. XX wieku. Wycena zależy od od projektu i stanu egzemplarza. Dużą rolę odgrywa to, czy kryształ był produkowany masowo, czy na mniejszą skalę.
W serwisach aukcyjnych i ogłoszeniowych trafiliśmy na kilka transakcji, które zakończyły się sprzedażą kryształowych wazonów z PRL-u za kwoty rzędu 3 - 6 tysięcy złotych. Warto więc przeszukać piwnice czy strychy: może się okazać, że kurzy się na nich mały skarb.