Silver.Lelum.pl > Aktywność Silversa > To polskie "miasteczko aniołów". Seniorzy jeżdżą tam po ciszę i sielskie widoki
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 14.06.2024 10:26

To polskie "miasteczko aniołów". Seniorzy jeżdżą tam po ciszę i sielskie widoki

Lanckorona
Fot. Jakub Hałun/Wikimedia Commons

Na ulicach tej małej i malowniczej miejscowości w Małopolsce można było niegdyś spotkać Andrzeja Wajdę, Zofię Kucównę czy Wojciecha Pszoniaka. Wielu artystów do dziś uwielbia spędzać tu urlopy z dala od gwaru wielkich miast. Sam Marek Grechuta poświęcił jej nawet jedną z piosenek. Mowa o Lanckoronie - miejscowości nie bez powodu zwanej “miasteczkiem aniołów”.

Lanckorona: jak najłatwiej dojechać?

Lanckorona formalnie to tak naprawdę nie "miasteczko", a wieś. Leży w województwie małopolskim, w powiecie wadowickim. Najłatwiej dojechać tutaj autem lub autobusem z Krakowa. Z centrum miasta do Lanckorony podróż zajmie ok. 40-50 minut.

Cierpliwi i wytrwali podróżnicy mogą wybrać też pociąg z Krakowa, ale trzeba liczyć się z tym, że najbliższa stacja - Kalwaria Lanckorona - oddalona jest od Lanckorony o ok. godzinę spaceru. Dystans ten można pokonać także busem dostępnym w pobliżu stacji.

Projekt bez nazwy - 2024-06-14T102029.009.jpg
Fot. Jakub Hałun/Wikimedia Commons
Zapłacili 1300 zł za patery z PRL. Sprawdź, czy masz je w domu "Portier w sanatorium zażyczył sobie 26 zł". Myślała, że żartuje

"Miasteczko aniołów": skąd ta nazwa Lanckorony?

Lanckorona, zwana również „miasteczkiem na wzgórzu”, leży na południowo-wschodnich stokach Lanckorońskiej Góry, na granicy Beskidu Makowskiego i Pogórza Wielickiego. Dziś częściej nazywa się ją jednak “miasteczkiem aniołów”. Skąd taka nazwa?

Projekt bez nazwy - 2024-06-14T102012.972.jpg
Fot. Jerzy Opioła/Wikimedia Commons

Niewątpliwie od samego urokliwego i spokojnego mikroklimatu panującego na jej ulicach, ale nie tylko. Spacerując ulicami Lanckorony zobaczymy wiele aniołów zdobiących okna, domy i podwórka.

Ten przydomek Lanckorona zyskała głównie dzięki tradycji związanej z Bożym Narodzeniem. W Lanckoronie od lat odbywa się w grudniu festiwal „Anioł w miasteczku” związany z licznymi wydarzeniami artystycznymi.

Co warto zobaczyć w Lanckoronie?

Jak zauważają przewodnicy PTTK, specyficzny mikroklimat Lanckorony tworzą nie tylko zabytkowe obiekty czy urokliwe sielskie pejzaże, ale sami mieszkańcy wsi. 

“To również dzięki ich uśmiechom, gościnności i dobrym słowom, każdy przybywający do Lanckorony - zakochuje się w niej, a spacerując wąskimi uliczkami i wdychając zapach drewnianych budynków, czuje powiew historii” - czytamy w przewodniku.

Projekt bez nazwy - 2024-06-14T101815.031.jpg
Fot. MarekDS/Wikimedia Commons

Do Lanckorony warto wybrać się na weekend lub krótki urlop, by odnaleźć spokój, ciszę i podziwiać sielskie krajobrazy podczas spacerów na szlakach turystycznych. W dniach, gdy odbywają się tu festiwale i imprezy, bywa tu gwarno, ale nie do przesady. Oprócz przyrody na szlakach i pełnych uroku uliczek, w Lanckoronie godne uwagi są:

  • Ruiny zamku na Górze Lanckorońskiej,
  • Kościół parafialny pw. Św. Jana Chrzciciela,
  • Izba Muzealna im. prof. Antoniego Krajewskiego,
  • Rynek lanckoroński,
  • Kościółek Świętego Krzyża na cmentarzu w Lanckoronie,
  • Kapliczka Konfederatów Barskich.

Dużą popularnością wśród turystów cieszą się też alejki spacerowe przecinające wzgórze zamkowe. Najpopularniejsze z nich to Dawny Trakt Królewski, Aleja Zakochanych, Aleja Cichych Szeptów, Droga na Moczary.