Ważna zmiana dla tysięcy emerytów. Rząd wydał komunikat
Rząd przyjął projekt ustawy o świadczeniu honorowym. Ustawa reguluje wypłaty tzw. “emerytur honorowych”, czyli tradycję wypłacania finansowego wsparcia osobom, które ukończyły 100 lat życia. Świadczenie to wyniesie 6246,13 zł i od tej pory będzie podlegać waloryzacji.
Zmiany w emeryturach honorowych. Podano szczegóły
Ustawa doprecyzowuje istniejące do tej pory przepisy. Przypomnijmy, że prawo do świadczenia honorowego przysługuje osobom, które:
- posiadają obywatelstwo polskie,
- ukończyły 100 lat życia,
- w ostatnim dniu miesiąca poprzedzającego miesiąc ukończenia 100 lat życia, mają prawo do świadczenia o charakterze emerytalno-rentowym.
W przypadku osób, które nie mają prawa do emerytury lub renty, wypłacanej przez organy emerytalne, prawo do świadczenia honorowego przyznawane będzie na wniosek.
Świadczenie honorowe "po nowemu". Podano wysokość
Wysokość świadczenia wyniesie 6246,13 zł brutto miesięcznie . Świadczenie będzie corocznie waloryzowane, począwszy od 1 marca 2025 r.
Waloryzacja odbywać się będzie na takich samych zasadach, jak ma to miejsce w przypadku waloryzacji emerytur i rent.
Do tej pory emerytura dla stulatków raz przyznana nie ulegała zmianie i była wypłacana do końca życia w tej samej wysokości. Teraz to się zmieni.
Zmiany w świadczeniu honorowym.
Świadczenie przyznawane będzie z urzędu. Oznacza to, że nie będzie trzeba składać osobnego wniosku do ZUS . Nowe przepisy będą obowiązywały od 1 stycznia 2025 roku.
Obecnie w Polsce jest ponad 6 tys. osób, które ukończyły 100 lat. Szacuje się, że z powodu rosnącej długości życia liczba osób uprawnionych do tej emerytury będzie większa z roku na rok.