Wszyscy Polacy spojrzą dziś w niebo. To zjawisko jest jedyne w roku, szykuje się niezwykłe widowisko
Już dziś, w czwartek 17 października, na niebie będzie można obserwować niezwykłe zjawisko. Pełnia Księżyca będzie dużo bardziej widoczna i przede wszystkim wyjątkowo jasna. Superpełnia, zwana również Krwawym Księżycem, rozbłyśnie dziś na niebie i będzie najbliżej Ziemi w ciągu całego roku. O której godzinie będzie kulminacja?
Październikowy superksiężyc
Choć pełnia Księżyca występuje co miesiąc, to właśnie październikowe zjawisko jest wyjątkowym w 2024 roku. Wszystko dzięki najbliższej odległości do Ziemi. Tym samym naturalny satelita Ziemi będzie dużo bardziej widoczny i jasny. Potocznie mówi się na to zjawisko również superksiężyc lub Krwawy Księżyc.
Pełnię Księżyca będzie można podziwiać przede wszystkim wieczorem, o ile warunki atmosferyczne, a przede wszystkim zachmurzenie, na to pozwolą. Ogromny Księżyc dało się już zauważyć w środową noc, jednak kulminacja nastąpi w czwartek 17 października.
W tym miejscu szukaj bursztynów. Zwykle tam jest ich cały wysyp Zaczęło się z samego rana w Biedronce. Niezwykle przydatne produkty rozdawane za groszeKsiężyc będzie najbliżej Ziemi
Zjawisko Krwawego Księżyca jest efektem bliskiej odległości satelity od Ziemi. Będzie dzielić go od nas 357 367 km. Dla porównania, podczas ostatniej super pełni odległość ta wyniosła 357 386 km od Ziemi.
Październikowy Krwawy Księżyc to trzecie takie zjawisko w tym roku, jednak zgodnie z zapowiedziami, powinno być najbardziej efektowne. Kulminacyjny moment pełni nastąpi o godzinie 13:26, kiedy to Księżyc znajdzie się po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce.
Jak oglądać pełnię Księżyca?
Kluczowym aspektem podczas obserwacji są warunki pogodowe. Jeśli niebo będzie bardzo zachmurzone i zakryje Księżyc, nie ma co liczyć na spektakularne widoki.
Jeśli jednak zachmurzenie będzie niewielkie, warto udać się na wzgórze, najlepiej oddalone od miasta i sztucznego światła. Dzięki temu Księżyc będzie widoczny jeszcze bardziej. Dzisiejsza noc nie będzie z kolei dobra na podziwianie gwiazd, gdyż pełnia skutecznie zmniejszy ich widoczność.