Kiedy temperatura spada poniżej zera, ptaki żyjące w miastach i parkach często mogą liczyć na pomoc ludzi. Wiele osób lubi dokarmiać ptaki, ale trzeba robić to tak, by im nie zaszkodzić. Lasy Państwowe wydały poradnik, w którym tłumaczą zasady mądrego karmienia ptaków podczas zimy.
Grudnik należy do roślin, które kojarzą nam się ze świętami Bożego Narodzenia. Czas jego kwitnienia wynosi około kilku tygodni, a kwiaty zwykle utrzymują się przez okres świąteczny. Twoja roślina jeszcze nie zakwitła? Mamy sposób, aby to przyśpieszyć!
Czy listopad to ostatnie chwile na grzybobranie? Niekoniecznie. Zimowy spacer po lesie można połączyć także z wypatrywaniem smacznych grzybów. Jeden gatunek jest dobrze odporny na łagodne zimy, z jakimi ostatnio mamy do czynienia. Trzeba go wypatrywać zwłaszcza w pobliżu drzew i pniaków. Można przyrządzić z niego sos, usmażyć lub zamarynować.
Dni i noce są coraz chłodniejsze, ale polskie lasy wciąż obfitują w grzyby. Wyprawa do lasu to pomysł na aktywne spędzenie wolnego czasu. Z pomocą grzybiarzom przychodzą leśnicy z Lasów Państwowych.
To ceniona roślina, którą bez problemu znajdziemy w większości regionów Polski. Wystarczy wyjść na spacer, by znaleźć wszechstronną akację. Można z niej stworzyć aromatyczny napar, konfiturę, a nawet wykorzystać podczas relaksującej kąpieli. Wykazuje szereg pozytywnych właściwości.
Już dziś, w czwartek 17 października, na niebie będzie można obserwować niezwykłe zjawisko. Pełnia Księżyca będzie dużo bardziej widoczna i przede wszystkim wyjątkowo jasna. Superpełnia, zwana również Krwawym Księżycem, rozbłyśnie dziś na niebie i będzie najbliżej Ziemi w ciągu całego roku. O której godzinie będzie kulminacja?
Choć odmian bursztynów jest wiele, najpopularniejszy jest bałtycki, stosowany m.in. do wyrobu biżuterii. Ma on jednak wiele innych zastosowań i wcale nie musisz wydawać majątku, aby go zdobyć. Wystarczy poświęcić trochę wolnego czasu i cierpliwości. W jednym z nadmorskich miejsc jest go najwięcej.
Jesień w pełni, a chodniki i trawniki pokryła niezliczona ilość liści. To idealny moment, aby je zebrać i stworzyć własną ziemię liściową, która wiosną użyźni ogródek i ograniczy pojawienie się chwastów. Jak ją przygotować?
W październiku w polskich lasach można natknąć na siedzunia sosnowego. To tzw. “leśny kalafior”, którego trudno przegapić, bo ma bardzo charakterystyczny wygląd. Jest jadalny, a wiele osób uznaje go za przysmak. Ma delikatny smak, przypominający orzechy. Jest najlepszy, gdy przesmaży się go na maśle.
Kiedyś wierzono, że to pozostałości po deszczach meteorytów. To dlatego, że w Polsce zwykle pojawiają się jesienią, po okresie intensywnego roju Perseidów na nocnym niebie. To nietypowe znalezisko o dziwnym wyglądzie nadal zaskakuje wielu grzybiarzy.
Na niebezpieczne zjawisko w lasach zwróciła uwagę policja w specjalnym komunikacie. Jak zwracają uwagę mundurowi, na początku sezonu jesiennego często dochodzi do zaginięć z powodu utraty orientacji w terenie podczas grzybobrania. Ostatnio do takiego przypadku doszło w lesie pod miejscowością Ozimek w w województwie opolskim.
Październik to jeden z ostatnich momentów na zebranie tego “chwastu”, bo przy pierwszych przymrozkach zniknie. Żółtlica w Polsce jest inwazyjną rośliną, która szkodzi uprawom i spędza rolnikom sen z powiek, ale na świecie stosowana jest w kuchni jak warzywo lub przyprawa. Smakuje trochę jak mniej kwaśny szpinak, z nutami orzechowymi lub słonecznikowymi. Można jeść ją na surowo lub po przegotowaniu.
Ten grzyb może ważyć nawet od 8 do 20 kilogramów! Czasznica olbrzymia przypomina wielką purchawkę, ale ze swoją mniejszą “kuzynką” ma niewiele wspólnego. To jadalny grzyb, który jest doceniany przez wielu smakoszy za swój delikatny, lekko kwaskowaty smak. Jak donoszą grzybiarze, czasznicę można coraz częściej spotkać w lasach.
Wiele osób omija te grzyby na grzybobraniu, bo ich wygląd może być odstraszający. To słuszna decyzja, bo nigdy nie powinniśmy zbierać grzybów, co do których mamy wątpliwości. Doświadczeni grzybiarze potrafią jednak je rozpoznać i docenić ich delikatny smak oraz aromat. Borowiki ceglastopore najłatwiej spotkać w październiku, zwłaszcza na południu Polski.
Wielu Polaków tej jesieni wybierze się na grzyby. Część z nich może zastać w lesie tajemnicze karteczki, które wprawiają w niemałą konsternację. O co chodzi? Leśnik zabrał głos w sprawie, już wszystko stało się jasne.
Jesień to jedyny moment, kiedy kasztany spadają z drzew. Warto po nie sięgać, ponieważ mają wiele pozytywnych właściwości i zastosowań, a jedno z nich szczególnie przyda się, aby uchronić dom lub mieszkanie przed inwazją pająków. Ten patent wiele lat temu z powodzeniem stosowały nasze babcie.
Dolny Śląsk walczy z potężnym żywiołem. W wielu miejscach trwa usuwanie ogromnych szkód, a inne miejscowości wciąż szykują się na nadejście wody. W tym momencie szczególnie ważne jest wsparcie całego regionu. O tym, co tak naprawdę dzieje się na Dolnym Śląsku, i jaka pomoc będzie ważna, napisała w apelu dolnośląska pisarka i podróżniczka.
Fala powodziowa przetacza się przez Dolny Śląsk. W miastach, w których wielka woda już opadła, widać szkody, jakie wyrządziła powódź. Skala zniszczeń jest ogromna. Mieszkańcy miejscowości pokazali, w jakim stanie są ich miasta, w tym domy i ulice.
Podczas gdy inni ryzykują zdrowiem i życiem, by pomóc ofiarom powodzi na Śląsku, inni widzą w tym okazję do zarobienia pieniędzy. Jak donoszą nasi oburzeni czytelnicy, w serwisach ogłoszeniowych pojawiły się oferty sprzedaży worków z piaskiem.
Jego historia w ciągu kilku godzin obiegła całą Polskę. Znane są losy psa, który został uwięziony przez wodę podczas powodzi w Głuchołazach. Kolejne relacje zamieszczane w internecie potwierdzają, co stało się z walczącym o przeżycie zwierzakiem. Według doniesień pies został uratowany.
Dramatyczna sytuacja powodziowa w wielu miejscowościach na Dolnym Śląsku. O skali zniszczeń świadczą nagrania, które zamieszczają mieszkańcy okolic dotkniętych powodzą. Film ze Stronia Śląskiego budzi grozę. Widać na nim siłę, z jaką żywioł przedziera się przez miasta.
Dramatyczne relacje z powodzi w Głuchołazach. Woda przelała się przez wały i wdarła do miasta. Władze apelują do mieszkańców, by nie wychodzili z domów. Poziom wody może się drastycznie zwiększać z każdą chwilą. O tym, jak trudna jest sytuacja, świadczą nagrania nadsyłane z miasta. Mrożące krew w żyłach sceny zarejestrowała mieszkanka Głuchołaz.
Bywa nazywany "masłem czarownicy", a w skandynawskim folklorze uchodził za "wymioty chowańca czarownic". Niektórzy go jedzą, ale lepiej tego nie robić. Tajemniczy twór, który pojawił się w polskich lasach, jest zagadką dla wielu grzybiarzy. Lasy Państwowe tłumaczą, z czym mamy do czynienia.
By znaleźć te grzyby trzeba mieć ogromne szczęście. Są jednak w Polsce osoby, które mogą pochwalić się takim wyczynem. Od kilku lat pojawiają się doniesienia, że do naszych lasów wróciła gąska sosnowa. To grzyb, który w wielu krajach świata osiąga zawrotne ceny. Wyróżnia się nietypowym zapachem.
Zakopane nie może narzekać na brak zagranicznych turystów. Okazuje się jednak, że jedna z największych atrakcji miasta nie wszystkim przypada do gustu. Pomimo tłumów, wielu zagranicznych turystów odradza wizytę na Krupówkach. Sprawdzamy, dlaczego deptak owiany jest złą sławą.
Wędkarstwo to popularne w Polsce hobby, ale chętni do łowienia ryb muszą liczyć się z wieloma opłatami. Sprawdzamy, ile w 2024 roku trzeba zapłacić za niezbędne zezwolenia i kto może liczyć na zniżki. Jak się okazuje, tylko jedna grupa seniorów może zapłacić w tym roku mniej na rzecz Polskiego Związku Wędkarskiego.
Jak co roku w okresie wakacyjnym można doświadczyć niezwykłych zjawisk na niebie. Astronomowie zapowiedzieli, kiedy najlepiej rozpocząć obserwacje roju meteorów. Gdzie się udać, by zachwycić się “spadającymi gwiazdami”? Przedstawiamy najważniejsze informacje o nocy Perseidów 2024.
Zostało jeszcze dużo czasu na letnie wyprawy i piesze wycieczki. Podczas wypraw na łono natury pamiętajmy, że od niektórych roślin lepiej trzymać się z daleka. Sanepid w komunikacie przypomina o jednej z nich. Jest piękna, ale może nam zaszkodzić.