Silver.Lelum.pl > Z życia wzięte > Za te grzechy nie ma rozgrzeszenia. Na spowiedzi nie ma szans
Aleksandra Gadzińska
Aleksandra Gadzińska 15.02.2023 21:08

Za te grzechy nie ma rozgrzeszenia. Na spowiedzi nie ma szans

Ksiądz
fot. Lunamarina, MART PRODUCTION z Pexels/canva.com

Sakrament spowiedzi z założenia przyjmuje wszystkie grzechy i wymazuje je, by po odejściu z konfesjonału wierny mógł zacząć od nowa, z czystym sumieniem. Są jednak uczynki, których nie rozgrzeszy żaden ksiądz.  Każdy, kto popełnił jeden z wymienionych postępków, nie może liczyć na łaskę. 

Powoli, małymi kroczkami zbliża się okres wielkanocny — jedyny czas, kiedy w Kościele bezwzględnie wymagane jest przystąpienie do sakramentu spowiedzi. Co jednak, jeżeli po rytuale, z wnętrza konfesjonału nie padnie znamienne “Pan odpuścił tobie grzechy"? Wiemy, jakie uczynki mogą do tego doprowadzić. 

Nieważna spowiedź. Kiedy ksiądz nie może dać rozgrzeszenia?

O grzechach uczymy się już we wczesnych latach szkolnych. Przygotowując się do sakramentu Pierwszej Komunii Świętej poznajemy nie tylko podstawowe modlitwy i rytualne formuły, ale także pozyskujemy wiedzę na temat grzechu i spowiedzi. Wtedy też, jako bardzo młodzi ludzie, dowiadujemy się, że zatajenie choćby jednego grzechu unieważnia sakrament, a także — że istnieją grzechy ciężkie i niewybaczalne. 

Aby grzech kwalifikował się jako ciężki, muszą być spełnione jednocześnie trzy warunki: poważna materia, pełna świadomość i całkowita zgoda. Dlatego nawet przewinienia, które wydają się wyjątkowo ciężkie mogą zostać odpuszczone. Jest jednak lista czynów, których nie rozgrzeszy nawet najbardziej wyrozumiały ksiądz. 

Socha prawie nie pokazuje starszego męża, teraz zrobiła wyjątek. Wiśniewski nie spuszcza jej z oczu

Tych uczynków nie rozgrzeszy żaden ksiądz

W "Ewangelii" Jezus Chrystus wyraża się jasno, że wszyscy mogą liczyć na boskie wybaczenie. Kościół uznaje jednak pewne wyjątki, w przypadku których nie możemy liczyć na rozgrzeszenie. Katechizm wyszczególnił osiem grzechów, z których ksiądz nie ma prawa nas oczyścić. Są to: 

Znieważenie postaci konsekrowanych
Przymus fizyczny lub zabójstwo papieża
Rozgrzeszenie wspólnika przeciw szóstemu przykazaniu
Święcenie na biskupa bez papieskiego mandatu
Bezpośrednie naruszenie tajemnicy spowiedzi
Usiłowanie wyświęcenia kobiety
Naruszenie tajemnicy spowiedzi
Publiczne rozpowszechnianie spowiedzi.

Większość z nich jest dość rozumiała. Warto także dodać, że do niedawna na liście znajdowała się aborcja. Została jednak usunięta przez Papieża Franciszka w czasie obchodów Roku Miłosierdzia, który rozpoczął się w grudniu 2015 roku i trwał do listopada 2016. 

Niektóre źródła to tej listy dodawały także m.in. poślubienie drugiej osoby przez księdza lub zakonnicę, przynależność do grup walczących z Kościołem, czy wreszcie odprawianie mszy i udzielanie rozgrzeszenia bez święceń kapłańskich. 

Gdzie ksiądz może spowiadać? Nie zawsze odbywa się to w kościele

Spowiedź jest jednym z najczęściej kultywowanych sakramentów — podobnie jak Komunia Święta, towarzyszy wiernym przez całe życie. Co jednak, jeżeli nie mamy możliwości pojawienia się w konfesjonale, czy też rytuał nie jest prowadzony w żadnym z dostępnych dla nas miejsc? 

Ks. Paweł Rytel-Andrianik wskazuje, że w szczególnych okolicznościach sakrament może zostać przeprowadzony poza “kratą”. Ksiądz może udzielić rozgrzeszenia w: kaplicy, zakrystii, salce katechetycznej, czy biurze parafialnym. Takie rozwiązania były wprowadzane m.in. w czasie pandemii. Kościół zaznacza jednak, że spowiedź nie może zostać przeprowadzona przez telefon ani Internet. 

Źródło: Dziennik Zachodni