Silver.Lelum.pl Z życia wzięte Zasiłek pogrzebowy. Szykują się zmiany, czy Polacy będą z nich zadowoleni?
fot. Pexels/Pavel Danilyuk

Zasiłek pogrzebowy. Szykują się zmiany, czy Polacy będą z nich zadowoleni?

31 maja 2023
Autor tekstu: Martyna Pałka

Od 1 czerwca w życie wchodzą poważne zmiany dotyczące zasiłku pogrzebowego, jaki można pobrać po śmierci członka bliskiej rodziny. O czym warto pamiętać?

Już od nowego miesiąca zmieniają się przepisy dotyczące wypłacania pieniędzy na organizację pogrzebu dla bliskich zmarłego. I choć kwota zasiłku pozostaje bez zmian, warto sprawdzić kogo obejmą wszystkie zmiany prawne.

Komu przysługuje zasiłek pogrzebowy?

Zasiłek pogrzebowy to świadczenie, jakie można otrzymać od państwa po śmierci bliskiej nam osoby. Kwota ta ma wesprzeć żałobników w organizacji uroczystości pogrzebowych członka rodziny.

Jest on przyznawany bliskim organizującym ostatnie pożegnanie zmarłego lub zajmującym się tą uroczystością instytucjom. Aby otrzymać wypłatę świadczenia, należy złożyć specjalny wniosek do 12 miesięcy od daty śmierci bliskiej nam osoby.

Najpierw Kacper Tekieli, a teraz on. Nie żyje kolejny alpinista, Luis Stitzinger

Zasiłek pogrzebowy - jakie zmiany wchodzą w życie z dniem 1 czerwca 2023 roku?

I choć wysokość świadczenia nie uległa zmianie już od 12 lat, i wciąż jest to jednorazowa wypłata w wysokości 4 tysięcy złotych, od 1 czerwca 2023 roku w życie wchodzi kilka poważnych zmian dotyczących zasad pobierania zasiłku pogrzebowego.

W kwietniu do Sejmu trafił projekt ustawy o podniesienie wysokości tego świadczenia, jednak póki co zmiany obejmą całkiem inne aspekty jego wypłaty. Jak poinformowała Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS), wraz z rozpoczęciem nowego miesiąca to Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) przejmuje kwestię wypłacania zasiłków pogrzebowych po emerytach i rencistach.

Kto może złożyć wniosek o zasiłek pogrzebowy?

Zasiłek pogrzebowy przysługuje osobom, które zajmują się organizacją i pokryciem kosztów związanych z pogrzebem zmarłego lub zmarłej . O taki wniosek może ubiegać się małżonek lub małżonka zmarłego, rodzice oraz osoby przysposabiające, dzieci własne i przysposobione, rodzeństwo, dziadkowie, wnuki , czy też osoby z ustanowioną opieką prawną.

Dotyczy to również instytucji, które zajmują się organizacją ostatniego pożegnania, takimi jak: dom pomocy społecznej, gmina, powiat, związek wyznaniowy. Jeżeli pogrzebem zajmuje się kilka osób, kwota zasiłku pogrzebowego jest rozdzielona proporcjonalnie do poniesionych kosztów.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Fani zdębieli, złość sięgnęła zenitu. W nocy opublikowano komunikat ws. Katarzyny Dowbor i „Nasz nowy dom”
Syn Wiśniewskiego poszedł w ślady ojca i po całości zaszalał z włosami. Wybrał dwa kolory, ale na tym nie koniec
Tagi: pogrzeb
Obserwuj nas w
autor
Martyna Pałka
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@lelum.pl
zdrowie i żywienie pielęgnacja i uroda aktywność Silversa Gwiazdy z życia wzięte