Silver.Lelum.pl > Pielęgnacja i uroda > Aloes – odpowiedź na potrzeby dojrzałej urody. W PRL-u to był hit
Kamil  Świętek
Kamil Świętek 21.03.2024 09:54

Aloes – odpowiedź na potrzeby dojrzałej urody. W PRL-u to był hit

Aloes w praktycznym użyciu
Fot. Canva/Kzenon

Aloes to był prawdziwy hit w czasach PRL-u. Aż dziwne, że obecnie mało kto pamięta o jego fenomenalnym działaniu. Tymczasem środek ten był lekiem na niemalże wszystkie dolegliwości skórne. Jesteście ciekawi, za co pokochały go miliony? Koniecznie zapoznajcie się z jego właściwościami.

Aloes – charakterystyka rośliny

Aloes to roślina należąca do rodziny sukulentów, pochodząca z regionów Afryki i Azji Mniejszej. Jego liście, które są wiecznie zielone i bardzo soczyste zawierają ogrom substancji aktywnych takich jak witamina C, A, E, czy B. Ponadto aloes jest bogactwem soli mineralnych w tym: żelaza, wapnia, cynku, magnezu, miedzi i potasu.

W branży kosmetycznej został on doceniony również za zawartość kwasów organicznych, polisacharydów, czy przeciwutleniaczy i steroli roślinnych. Mało kto wie, że aloes w aż 96% składa się z wody, a właściwie z niezwykle cennego soku.

Aloes 2.png
Fot. Canva/Florin G Daniel, Pexels
Chroni przed chorobami, zmarszczkami i nie tylko. To witamina życia Dieta na wiosnę, by czuć się młodo i zdrowo. Co jeść, a czego unikać?

Ekstrakt z liści aloesu to hit XXI wieku

Chociaż teraz mało kto hoduje własny aloes, ten wraca do łask za pośrednictwem popularnego kosmetyku, którym jest ekstrakt z liści aloesu. Jest to silnie skoncentrowany wyciąg pozyskany z jednoliściennych sukulentów pochodzących z terenów Afryki i Azji.

Dowiedziono, że w ekstrakcie z aloesu znajduje się ponad 200 cennych substancji aktywnych, które wykazują zarówno właściwości prozdrowotne, jak również pielęgnacyjne. Wśród nich wyróżnić można między innymi:

  • właściwości przeciwzapalne,
  • właściwości antydrobnoustrojowe, antyseptyczne,
  • właściwości antyoksydacyjne,
  • właściwości ochronne,
  • działanie immunomodulacyjne,
  • właściwości nawilżające, zmiękczające i regenerujące,
  • działanie liftingujące.

ZOBACZ TAKŻE: Zmagasz się z łysieniem po 40-tce? Poznaj metody na zakola

Dlaczego warto wykorzystać aloes w codziennej pielęgnacji?

Niezależnie od tego, czy preferujecie użycie soków bezpośrednio ze ściętych liści aloesu (jak robiono to w PRL-u), czy też wolicie skorzystać z gotowych kosmetyków i ekstraktów z aloesu, koniecznie włączcie go do swojej codziennej rutyny pielęgnacyjnej. Produkt ten doskonale sprawdza się do pielęgnacji skóry dojrzałej, ale z jego prozdrowotnych właściwości może korzystać niemalże każdy.

Wśród nich należy wymienić przede wszystkim silnie nawilżające działanie oraz przyspieszenie gojenia ran i podrażnień skóry. Aloes ponadto może wspomagać produkcję kolagenu i zwiększać elastyczność skóry. Jest to nieoceniony środek dla osób zmagających się z łuszczycą, czy egzemą, ale również trądzikiem.

Paradoksalnie środek ten można zastosować niemalże wszędzie. Niektórzy używają go nawet w formie naturalnego filtra UVA i UVB oraz odżywki do włosów, która jednocześnie pomaga walczyć z łupieżem. Jak widzicie, aloes, chociaż pod inną postacią, dalej może szokować swoimi nietypowymi właściwościami. Koniecznie wypróbujcie je na własnej skórze i odczujcie znaczą różnicę.

Aloes 3.png
Fot. Canva/Ingoldfranziska, pixabay