Silver.Lelum.pl > Pielęgnacja i uroda > Chroni dojrzałą skórę przed mrozem. W aptekach już od 10 zł
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 11.12.2024 12:41

Chroni dojrzałą skórę przed mrozem. W aptekach już od 10 zł

Kobieta nakłada krem na twarz
Fot. Canva/Pixelshot

Lanolina to naturalny składnik, który znajdziemy w wielu kosmetykach i preparatach leczniczych. Docenimy ją zwłaszcza zimą, bo skutecznie ochroni skórę przed mrozem i szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Cena lanoliny nie jest wygórowana, a zastosowań znajdziemy dla niej bardzo wiele.

Czym jest lanolina?

Lanolina to wosk zwierzęcy otrzymywany podczas czyszczenia wełny owczej. Jest popularnym składnikiem kosmetyków. Najczęściej używa się jej do produkcji kremów i maści. Nie tylko dobrze wiąże ze sobą inne składniki, ale sama w sobie jest też cenna i dobroczynna dla skóry.

  • chroni skórę przed utratą wilgoci,
  • nawilża,
  • chroni przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych,
  • nadaje skórze gładkiego wyglądu,
  • ułatwia dostarczanie innych składników odżywczych,
  • wspomaga gojenie ranek.

To wszystko sprawia, że lanolina ma wiele zastosowań w produkcji kosmetyków i preparatów leczniczych. Co ważne, kosmetyki na bazie lanoliny można także przyrządzić w domu, samodzielnie.

Action
Upominki pod choinkę z Action. Drobiazgi już od 6,95 zł
Ronn Moss
Tak dziś wygląda Ridge z "Mody na sukces". Niedawno miał 72. urodziny

Lanolina: ile kosztuje i do czego można jej użyć?

Lanolina bardzo dobrze wchłania się przez skórę. Można ją stosować bezpośrednio, w tym na twarz, najlepiej poprzez nałożenie i rozsmarowanie cienkiej warstwy. Częściej jednak wykorzystywana jest jako bazowy składnik domowych kosmetyków. Można ją zmieszać np. z olejem migdałowym, by uzyskać ochronny krem do rąk.

Ceny czystej lanoliny znanej marki zaczynają się od 10-11 zł za 10 gramów. W sklepach szukajmy lanoliny kosmetycznej. Do tego należy doliczyć ceny pozostałych składników niezbędnych do przygotowania domowego kremu. Może to być np. żel z aloesu, olej z awokado i olejki eteryczne.

Lanolina: uwagi i przeciwwskazania

Lanolina rzadko wywołuje reakcje alergiczne. Przeciwwskazaniami do jej stosowania na skórę oraz do innych celów domowych jest uczulenie na wełnę, bardzo wrażliwa skóra oraz występowanie trądziku lub zapchanych porów.

Nie należy także stosować jej w nadmiarze jako np. balsam do ust - szczególnie u osób wrażliwych. W ten sposób można wprowadzić zbyt wiele lanoliny do organizmu. Może wywołać problemy żołądkowe i niestrawność. Stosowana w rozsądnych ilościach jest jednak całkowicie bezpieczna.