Silver.Lelum.pl > Z życia wzięte > Co powoduje zapalenie znicza w dniu pogrzebu? Ksiądz nie wytrzymał, musiał TO wszystkim powiedzieć
Wiktoria Wihan
Wiktoria Wihan 18.11.2023 15:40

Co powoduje zapalenie znicza w dniu pogrzebu? Ksiądz nie wytrzymał, musiał TO wszystkim powiedzieć

cmentarz, ksiądz, znicz
Ksiądz obalił popularny przesąd. Fot. tiktok.com/@ks.piotrjarosiewicz, Canva

Zwyczajom pogrzebowym towarzyszy wiele wierzeń i przesądów. Dziś ciężko stwierdzić, co przyczyniło się do powstania niektórych tradycji, które kultywujemy. Wynika z tego fakt, iż niewiele osób decyduje się na rozpalenie znicza na grobie osoby w dniu jej pogrzebu. Pewna internautka postanowiła zapytać księdza, czy to prawda, że nie można tego robić. Duchowny od razu pośpieszył z odpowiedzią. 

Ksiądz Piotr Jarosiewicz aktywnie odpowiada na pytania dotyczące wiary

W obecnych czasach, gdy duża część wiernych zdecydowanie więcej czasu spędza w internecie, niż w kościele, media społecznościowe stały się przestrzenią, w której zaczęli działać również księża. Duchowni wyszli naprzeciw oczekiwaniom swoich owieczek i są dla nich dostępni również online. W sieci nie tylko głoszą dogmaty wiary katolickiej, ale również doradzają wszystkim internautom, którzy tego potrzebują.

Jednym z najbardziej znanych duchownych, który działa w internecie, jest ksiądz Piotr Jarosiewicz. Szczególnie dużej popularności doczekał się on na TikToku, gdzie obserwuje go niemal 290 tys. osób. Na swoim koncie regularnie odpowiada na ich pytania. To, które zadała mu niedawno pewna internautka, jest dość zaskakujące.

Czy ciężarna kobieta może iść na cmentarz we Wszystkich Świętych? Ksiądz musiał TO powiedzieć, doradził kobietom Co zrobić, gdy ksiądz poniża i krytykuje w trakcie spowiedzi? Duchowny zabrał głos w sprawie. Niebywałe, co powiedział

Czy można zapalić znicz na grobie w dniu pogrzebu? Ksiądz odniósł się do pytania internautki

Skutkiem ubocznym kultywowania wieloletnich tradycji pogrzebowych jest praktykowanie również i tych, których znaczenia nie rozumiemy. Wokół pochówku zmarłych oraz samego przebywania na cmentarzu narosło wiele przesądów, które tak naprawdę nie mają żadnego odzwierciedlenia w rzeczywistości. Ksiądz Piotr Jarosiewicz znany jest m.in. z tego, że często te zabobony obala.

Pewna internautka postanowiła spytać duchownego, czy to prawda, że nie można zapalić znicza na grobie zmarłego w dniu jego pogrzebu. To zapytanie wynika z przesądu, według którego dusza zmarłego ma opuszczać ziemię dopiero po 40 dniach. Jeśli w tym czasie bliscy zapalą światełko w miejscu pochówku zmarłego, ma mu być ciężko odejść w spokoju. Co na ten temat sądzi Ksiądz Piotr Jarosiewicz?

ZOBACZ TEŻ: Ksiądz odmówił pogrzebu, bo zmarły dał za mało na "kolędzie". Kiedy nie przysługuje katolicki pochówek?

Ksiądz w krótkim filmiku rozwiał wątpliwości internautki

Ksiądz Piotr Jarosiewicz przez lata swojej posługi na pewno usłyszał wiele podobnych pytań dotyczących pogrzebowych przesądów. Sądząc po wypowiedzi duchownego, doskonale zdaje on sobie sprawę z genezy pochodzenia zabobonu, o który zapytała go zaniepokojona internautka. Duchowny postanowił odpowiedzieć na jej pytanie w krótkim, nagranym przez siebie filmiku:

Najpiękniejszą odpowiedzią chyba jest to, że w trakcie mszy pogrzebowej zapala się paschał, symbolizujący Chrystusa jako światłość świata. Czyli ta światłość, która rozprasza ciemności. (…) Więc w czasie pogrzebu zapala się paschał jako symbol Jezusa Chrystusa, który rozświetla ciemności grzechu, ciemności śmierci, wprowadzając w życie wieczne. A więc, czy można zapalać znicz? Jak najbardziej. Bo to jest symbol Jezusa Chrystusa, który rozprasza ciemności grzechu – wytłumaczył ks. Piotr Jarosiewicz.

W odpowiedzi na wideo księdza zaroiło się od komentarzy. Internautom bardzo spodobał się sposób, w jaki duchowny odpowiedział kobiecie. Wiele osób chwaliło jego postawę, ale również dzieliło się własnymi doświadczeniami odnośnie pochówków:

  • My paliliśmy 40 dni świeczki w domu, aby oświetlić mamie drogę
  • Ja też palę świeczkę w domu codziennie za wszystkie dusze zmarłych, jest mi raźniej
  • Ja będąc na pogrzebie zawsze zabieram ze sobą znicz i zapalam, kładąc obok grobu, aby właśnie oświetlić drogę osobie zmarłej.
Tagi: ksiądz