Silver.Lelum.pl > Z życia wzięte > Co zrobić, gdy ksiądz poniża i krytykuje w trakcie spowiedzi? Duchowny zabrał głos w sprawie. Niebywałe, co powiedział
Sara Karmańska
Sara Karmańska 26.10.2023 15:02

Co zrobić, gdy ksiądz poniża i krytykuje w trakcie spowiedzi? Duchowny zabrał głos w sprawie. Niebywałe, co powiedział

Ksiądz wyjaśnił, w jaki sposób można zareagować na poniżającego księdza podczas spowiedzi, fot. TikTok/ks.piotrjarosiewicz
Ksiądz wyjaśnił, w jaki sposób można zareagować na poniżającego księdza podczas spowiedzi, fot. TikTok/ks.piotrjarosiewicz

Sakrament pokuty to dla wielu katolików dość nieprzyjemna chwila, podczas której trzeba wyznać kapłanowi swoje winy. Nie zawsze łatwo odsłonić się przed drugą osobą, szczególnie w sytuacji, gdy część z nich dotyczy wstydliwych lub intymnych szczegółów naszego życia. Nie każdy duchowny zachowuje się także w takich chwili odpowiednio.

Księża nie zawsze zachowują się odpowiednio podczas spowiedzi

Prawdopodobnie wielu katolików może przywołać z pamięci traumatyczną dla niego spowiedź, która mimo mijających lat zostaje w jego pamięci. Zazwyczaj wynika to z niewłaściwej reakcji księdza, który zamiast wspierać chcącego się poprawić wiernego, wykorzystuje taką chwilę na krytykę, która czasami przywodzi na myśl wręcz połajankę. Szczególnie wrażliwe na takie zachowanie są dzieci, których przewinienia zwykle są kompletnie niewspółmierne do usłyszanych zwrotnie ostrych słów. 

Zdaniem jednego z popularnych w mediach społecznościowych księży, takie zachowanie duchownych jest niedopuszczalne. 

Skandal w parafii. Kardynał nie wytrzymał. Tak ksiądz potraktował kobietę, która nie miała pieniędzy na pogrzeb

Ksiądz odpowiedział, co zrobić, jeśli ksiądz zachowania się nieodpowiednio podczas spowiedzi

Ksiądz Piotr Jarosiewicz podjął temat nieodpowiednich zachowań księży podczas spowiedzi, po tym, jak otrzymał pytanie od jednej z internautek:

A co jak stały spowiednik poniża, krytykuje, ocenia w konfesjonale? Iść do niego i to wyjaśnić, czy zmienić księdza?

Popularny w sieci duchowny jasno zaznaczył, że takie zachowanie nie powinno mieć miejsca, a ksiądz nigdy nie powinien nikogo poniżać. Jak wskazał, najprostszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest po prostu zmiana spowiednika.

Ksiądz wyjaśnił, w jaki sposób można zareagować na poniżającego księdza podczas spowiedzi

Jak wyjaśnił w dalszej części swojej wypowiedzi, choć zmiana spowiednika jest najłatwiejszym sposobem na poradzenie sobie z niechcianymi zachowaniami ze strony księdza podczas spowiedzi, niekoniecznie jest to najlepsze rozwiązanie. W takiej sytuacji bowiem duchowny nie otrzymuje informacji zwrotnej i może nie zdawać sobie sprawy, że jego zachowanie rani osoby, które przychodzą do niego po sakrament pokuty. Jak wyjaśnił ksiądz Piotr Jarosiewicz:

Jak on tego nie będzie wiedział i widział, to następnej osobie, która przyjdzie i zostanie przez niego poniżona, może zamknąć drzwi do kościoła i do Boga przez swoje zachowanie. Więc ja zachęcam jako ksiądz, jeśli coś robię źle, to zachęcam, żeby mi mówić, wtedy będę wiedział, jak się zmienić. Bo ktoś mi powie coś, czego mogę nie wiedzieć (…).

@ks.piotrjarosiewicz Odpowiadanie użytkownikowi @myszka1.1.1.1.1.1.1.1 ♬ Solas X Interstellar - Gabriel Albuquerqüe
Tagi: Ksiądz