Darmowe sanatoria w 2025 roku. Wiadomo, kto nie będzie płacił
Do sanatorium można się udać w momencie kiedy skieruje nas lekarz z Narodowego Funduszu Zdrowia. Taki dokument musi zawierać uzasadnienie decyzji i na jakiej podstawie ma być dobrany rodzaj leczenia i miejsce, w którym będzie pacjent przebywał. Kto może skorzystać z sanatorium za darmo? Sprawdziliśmy to.
Pobyt w Sanatorium w 2024/2025: kto jedzie za darmo?
Pobyt w sanatorium wyróżnia się tym, że pacjenci w trakcie uczestniczenia w turnusie, mogą brać udział w zajęciach i zabiegach rehabilitacyjnych.
W naszym kraju jest mnóstwo uzdrowisk, które gwarantują świeże powietrze, bliskość natury i ciekawe miejsca i widoki. To właśnie w wolnym czasie kuracjusze mogą korzystać z okolicznych atrakcji, w których zlokalizowane jest sanatorium.
Uzdrowiska za darmo najczęściej są proponowane osobom, które potrzebują regeneracji po przebytej chorobie, luz doznanych urazach i wypadkach.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Tajemnicza bransoletka Szymona Hołowni. Rozszyfrowano znajdujący się na niej napis
Seniorzy mogą dostać od 300 do 600 zł. Czas tylko do końca września Wypierają Arabów z Krupówek. Nowa grupa turystów pokochała ZakopaneNa co mogą liczyć pacjenci sanatoriów?
Najczęściej w sanatorium oprócz odpoczynku i błogiego relaksu, możemy skorzystać z serii zabiegów, które pozwolą nam bardzo szybko wrócić do zdrowia.
Oznacza to, że kuracjusze mogą skorzystać między innymi z: kąpieli leczniczych, inhalacji, ciepłolecznictwa, elektroterapii, ultradźwięków, krioterapii czy masaży wodnych.
Oprócz wyżej wymienionych zajęć zdrowotnych można poprosić także o indywidualne dopasowanie sposobu leczenia. Czas po zabiegach mieszkańcy sanatorium mogą przeznaczyć na spacery i poznawanie okolicy, które najczęściej są bardzo malownicze.
Kto może skorzystać z sanatorium za darmo?
Wiele osób zastanawia się, kto może skorzystać z sanatorium za darmo?
Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Darmowy pobyt w uzdrowisku zapewniony mają:
- dzieci i młodzież do 18 roku życia,
- osoby uczące się do 26 roku życia, dzieci, którym przysługuje renta rodzinna, osoby z niepełnosprawnością w znacznym stopniu,
- osoby, u których można podejrzewać utraty zdolności do pracy i korzystające z zasiłku chorobowego,
- zasłużeni Honorowy Dawcy Krwi,
- osoby ze schorzeniami psychosomatycznymi oraz po leczeniu onkologicznym raka piersi.
Należy jednak pamiętać o jednym - lista jest o wiele dłuższa i należy sprawdzić na stronach internetowych NFZ, czy my także kwalifikujemy się do darmowego pobytu w sanatorium.
Warto przypomnieć, że jeżeli nie przysługuje nam uzdrowisko za darmo, dopłata do takiego pobytu nie jest duża i wynosi od 300 do 1500 złotych w zależności od miejscowości.