Do lasu nie zawsze można wjechać autem. Pomyłka kosztuje 500 zł
Pogoda sprzyja wypoczynkowi na łonie natury, a lasy o tej porze roku chętnie odwiedzają i smakosze jagód, i grzybiarze. Jeżeli na spacer po lesie chcemy wybrać się autem, musimy mieć oczy szeroko otwarte. O złamanie zakazu wjazdu nie jest trudno, a mandat grozi także za parkowanie w nieodpowiednim miejscu.
Do lasu można wjechać autem na wyznaczone drogi. Tak je rozpoznasz
Samochody w lasach mogą poruszać się tylko drogami publicznymi. Oznacza to, że autem do lasu drogą leśną można wjechać tylko i wyłącznie wtedy, gdy jest ona oznaczona jako dopuszczona do takiego ruchu. Jak ją poznać? Znajdziemy na niej np.:
- znaki drogowe,
- drogowskazy do miejscowości,
- odległości od ośrodków wypoczynkowych,
- tabliczki wskazujące dojazd do parkingów leśnych,
- wskazówki dojazdu do atrakcji turystycznych.
Niestety, w Polsce brakuje precyzyjnego systemu oznakowania dróg , na które można wjechać autem w lasach. Najlepiej kierować się ogólną zasadą wjeżdżania samochodem do lasu tylko tam, gdzie wyraźnie pozwalają na to takie znaki drogowe - radzą Lasy Państwowe .
Na drogach leśnych nie muszą być ustawione szlabany i znaki zakazujące poruszania się po nich , gdyż zakaz ten wynika wprost z zapisów ustawy o lasach. Obowiązuje on cały rok.
W lesie nie można parkować wszędzie. Są specjalne strefy
Podczas wycieczki do lasu, samochód można pozostawić w miejscu oznaczonym jako parking lub miejsce postojowe .
Zgodnie z przepisami tylko tam można bezpiecznie parkować w lasach. Każde nadleśnictwo przygotowuje sieć parkingów leśnych oraz miejsc parkowania pojazdów.
Nie należy pozostawiać samochodów przed szlabanami i na poboczach dróg , nawet jeśli są one dopuszczone do ruchu. Utrudnia to ich wykorzystanie w razie potrzeby, np. przez służby leśne lub ratownicze.
Straż leśna może karać mandatami
Strażnik leśny i pracownik Służby Leśnej mający uprawnienia strażnika (a więc np. leśniczy) ma prawo do nałożenia grzywny . W lesie możemy dostać mandat za np.:
- wjazd na drogę niedopuszczoną do ruchu,
- parkowanie pojazdu w miejscu niedozwolonym,
- niszczenie grzybów i grzybni,
- płoszenie, zabijanie dzikich zwierząt,
- niszczenie lęgów ptasich i mrowisk,
- stwarzanie zagrożenia pożarowego,
- śmiecenie,
- wypalanie roślinności, uszkadzanie drzew i krzewów,
- wykroczenia określone w prawie łowieckim.
Kara może sięgnąć od 20 do 500 złotych . Gdy jednak wyrządzona szkoda w lesie jest znaczna, strażnik może też złożyć wniosek o ukaranie do sądu.