Nie niszcz starego dowodu osobistego. To szansa na wyższą emeryturę
W jaki sposób posiadanie “starego” dowodu osobistego może przełożyć się na wyższą emeryturę? To możliwe dzięki zasadom ponownego przeliczania świadczeń. W takim przypadku dowód osobisty wydany nawet w PRL-u staje się niezwykle istotnym dokumentem, dzięki któremu emerytura może wzrosnąć.
Dowód pomaga przeliczyć emeryturę. ZUS potwierdza
Może się zdarzyć, że przy składaniu wniosku o przyznanie emerytury, nie złożyliśmy w ZUS wszystkich dokumentów, które wpływały na jej wysokość. Chodzi głównie o dowody na staż pracy. W takim wypadku otrzymujemy emeryturę niższą niż należna.
ZUS umożliwia ponowne przeliczanie emerytur, ale potrzebne są dowody pracy. Jeżeli nie dysponujemy żadnym z typowych dowodów pracy (takim jak zaświadczenie od pracodawcy), można ratować się w inny sposób. I tutaj zaczyna się historia ze starymi dowodami osobistymi.
Przypomnijmy, że w starych dowodach osobistych odnotowywano każde miejsce pracy. Zawarta jest w nich więc pełna historia zatrudnienia, nierzadko bogatsza niż ta wynikająca z innych posiadanych dokumentów.
Dowód z PRL-u pomaga przy przeliczaniu emerytury
Stary dowód osobisty, nawet wydany jeszcze w okresie PRL, może pełnić rolę dokumentu, dzięki któremu udokumentować można okres zatrudnienia, a tym samym okresy składowego. A to oznacza, że jest podstawą do ponownego przeliczenia i ewentualnego zwiększenia emerytury.
Jeżeli szukamy potwierdzenia okresu zatrudnienia, w każdej chwili można donieść go do ZUS i złożyć wniosek o ponowne przeliczenie naszego świadczenia.
Oprócz dowodu osobistego, można też przedstawić w ZUS:
- legitymacje związków zawodowych,
- legitymacje służbowe,
- umowy o pracę,
- opinie o pracy,
- pisma, które kierował do nas pracodawca (np. o powołaniu, mianowaniu, zmianie angażu, przyznaniu nagrody),
- kopie lub odpisy dokumentacji osobowej lub płacowej wydane przez jednostkę upoważnioną do przechowywania dokumentacji zlikwidowanych zakładów pracy.
Każdy dokument, który oficjalnie wskazuje na miejsce i czas zatrudnienia, może okazać się pomocny przy ponownym przeliczaniu emerytury.
Brak dowodów na pracę. Jakie inne poświadczenia przyjmie ZUS?
Co w przypadku, jeżeli nie posiadamy żadnych dokumentów, które potwierdzają zatrudnienie, a miejsce pracy już nie istnieje? ZUS wciąż dopuszcza w takim przypadku kilka możliwości, które pozwolą na zwiększenie świadczenia. Chodzi o zeznania świadków - najlepiej osób, z którymi pracowaliśmy.
Zeznaniami świadków możesz udowodnić okresy zatrudnienia sprzed 15 listopada 1991 roku lub po po 14 listopada 1991 roku w kilku przypadkach. W tym drugim okresie zeznania świadków będą uznawane, jeżeli:
- dokumenty zostały zniszczone wskutek powodzi w 1997 r. lub 2010 r.,
- jako pracownik młodociany przed 1 stycznia 1975 r., gdy pracodawca nie ma dokumentacji z tego okresu i nie może potwierdzić, że zawierał umowy z pracownikami młodocianymi,
- gdy może potwierdzić zawieranie umów, ale nie może potwierdzić, że zatrudniał właśnie nas.
Emeryturę lub rentę ZUS przeliczy od miesiąca, w którym złożymy wniosek. Uwaga: jeżeli okazałoby się, że po przeliczeniu przysługuje nam emerytura niższa od obecnej, to ZUS nadal będziemy wypłacał świadczenie w dotychczasowej wysokości.