"Emil, do drewutni!". Mały urwis z hitu PRL ma już 62 lata
To były wielkie hity telewizji PRL. Filmy "Emil ze Smalandii" i serial "Emil z Lönnebergi" oglądało się całymi rodzinami. Tytułową rolę małego rozrabiaki w szwedzkich produkcjach grał Jan Ohlsson. Miał niespełna 9 lat, gdy zadebiutował na ekranie. Dziś to już 62-letni mężczyzna.
Filmy o Emilu pokochały całe rodziny w PRL
Filmy i seriale o Emilu powstały na podstawie powieści Astrid Lindgren. W PRL i latach 90. chętnie pokazywała je Telewizja Polska. Tytułowy blondynek Emil wyglądał jak aniołek, ale w jego głowie rodziły się najbardziej szalone pomysły.
Widzowie doskonale zapamiętali cytat "Emil, do drewutni!". Gdy tylko Emil coś przeskrobał, ojciec wysyłał go za karę właśnie do takiego warsztatu. Chłopiec narzekał, ale spędzał tam czas strugając ciekawe figurki z drewna.
Szukają do pracy "obrażonej ekspedientki" z PRL. Ogłoszenie robi furorę Darmowe obiady dla seniorów. Trzeba złożyć wniosek, decyzja w kilka tygodniEmil ze Smalandii: kto grał tytułową rolę?
W rolę małego urwisa wcielił się Jan Ohlsson. Jan urodził się 3 czerwca 1962 roku w Szwecji, w Uppsali. Miał niespełna 9 lat, gdy wybrano go do roli Emila. Zagrał go w kilku filmach i serialach, m.in. w "Emil ze Smalandii" (czasami film emitowany jest pod tytułem “Emil ze Smolandii”), "Emil z Lönnebergi", "Nowe psoty Emila ze Smalandii" i "Emil i Prosiaczek".
Jan Ohlsson nie związał swojej przyszłości z aktorstwem. Po zakończeniu produkcji przygód Emila zagrał jeszcze tylko rolę w dwóch szwedzkich horrorach: "Victor Frankenstein" z 1977 roku i "Dante: uwaga na rekina" z 1978 roku. Potem Jan Ohlsson wybrał zupełnie inną ścieżkę kariery.
Jan Ohlsson: co robi i jak wygląda filmowy Emil w 2024 r.?
Dziś Jan Ohlsson to już 62-latek. Gdy porzucił karierę aktorską, zajął się nauką. Po ukończeniu szkoły podstawowej i liceum poszedł na studia. Pracuje jako programista komputerowy. Jest inżynierem systemowym w firmie przetwarzającej dane.
Nadal mieszka w Uppsali. Jest żonaty z Anną Lindvall Olsson. Mają dwójkę dzieci.
Filmy i książki o Emilu nadal są popularne wśród dzieci i młodszych nastolatków. I oni, i dorośli, lubią Emila, bo choć był rozrabiaką, to wykazywał się dużą wrażliwością, inteligencją i niekonwencjonalnym myśleniem. Dziś telewizja rzadko wraca do tego filmu, ale można znaleźć go na płytach DVD.