Silver.Lelum.pl > Z życia wzięte > Uważaj w Bieszczadach. Turyści dostali 1000 zł mandatu za zrobienie zdjęcia
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 24.06.2024 10:37

Uważaj w Bieszczadach. Turyści dostali 1000 zł mandatu za zrobienie zdjęcia

Granica w Bieszczadach
Fot. Straż Graniczna/fot. ilustracyjne

Bieszczady to nadal urlopowy hit wśród Polaków, którzy chcą uniknąć nadmiaru turystów. Na szlakach zdarzają się tłumy, ale ludzi jest tu zdecydowanie mniej niż na zakopiańskich Krupówkach czy w kurortach nad Bałtykiem. Na szlakach trzeba jednak uważać. Przekonała się o tym para turystów.

Podejrzane zachowanie pary w Bieszczadach

O turystach, którzy zostali ukarani mandatem za zrobienie zdjęcia w Bieszczadach, poinformowała Straż Graniczna.

Strażnicy z placówki w Wojtkowej zauważyli dwie osoby, które weszły na pas drogi granicznej i zaczęły robić zdjęcia. Para została nakryta dzięki specjalistycznym urządzeniom monitorującym granicę. Kobieta i mężczyzna zbliżyli się do znaku granicznego i zorganizowali sobie sesję zdjęciową.

Podejrzane zachowanie zaniepokoiło Straż Graniczną, a miejsce został wysłany patrol.

Polskie miasteczko zakochanych. Przyjeżdżają tu na bułeczki z lubczykiem Kulinarny serial TVP to ukryta perełka. Widzowie chcą kolejnych odcinków

Selfie w Bieszczadach słono kosztowało

Przybyli na miejsce strażnicy ustalili, że była to Polka oraz obywatel Niemiec przebywający na Podkarpaciu w celach turystycznych. Podróżowali na rowerach.

Mieli świadomość, że nie wolno zbliżać się do linii granicy, jednak - jak podaje Straż Graniczna - uznali, że  “pokusa wykonania zdjęcia była silniejsza”. Oboje zostali ukarani mandatami w wysokości 500 złotych.

Ważne dla turystów: nowe zakazy w Bieszczadach

Straż Graniczna przypomina turystom, że na terenie województwa podkarpackiego obowiązuje zakaz wejścia na pas drogi granicznej.

Na całym odcinku podkarpackiej granicy z Ukrainą, z wyjątkiem oznakowanych szlaków turystycznych w Bieszczadach, obowiązuje zakaz wejścia na ten 15-metrowy pas mierzony od linii granicy. Wzdłuż granicy ustawione są wyraźne tablice ostrzegawcze: „Pas drogi granicznej wejście zabronione” i „Granica państwa przekraczanie zabronione”.

Wejście na pas drogi granicznej to wykroczenie, za które grozi mandat do 500 złotych. W określonych przypadkach czyn ten może być zakwalifikowany jako przestępstwo.