Silver.Lelum.pl > Gwiazdy > Ile kosztuje pobyt w Skolimowie? Nawet duża emerytura to za mało
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 07.04.2024 16:28

Ile kosztuje pobyt w Skolimowie? Nawet duża emerytura to za mało

Dom aktora w Skolimowie
Fot. KAPiF

Słynny dom opieki w Skolimowie to miejsce, które od lat zapewnia azyl polskim artystkom i artystom na emeryturze. Ośrodek działa już blisko 100 lat. To tam mieszkali Barbara Krafftówna, Danuta Rinn czy Jerzy Połomski, a dziś pomaga wrócić do zdrowia np. Irenie Santor. Koszty opieki są wysokie i mało którego artystę stać na Skolimów. Czasami muszą sięgnąć po pomoc.

Warunki w Skolimowie: na co mogą liczyć lokatorzy?

Dom Artystów Weteranów Scen Polskich działa od 1927 roku. Jest własnością Związku Artystów Scen Polskich. Znajduje się w Skolimowie - małej miejscowości ok. 25 km od Warszawy. Zapewnia azyl dla 50 osób. Lokatorzy mają do dyspozycji pokoje jednoosobowe i kilka pokoi małżeńskich: dla par, które na emeryturze szukają opieki razem.

Na co mogą liczyć artyści w Skolimowie? Przede wszystkim mają zapewnioną 24-godzinną opiekę, usługi pielęgnacyjne, opiekę lekarską, zajęcia kulturalne, a także rozrywkę. Skolimów położony jest w pobliżu lasów sosnowych Uzdrowiska Konstancin, dzięki czemu artyści mają dostęp do spacerowych terenów zielonych.

KAPIF_1000pix_K267604F.jpg
Fot. KAPiF
Gwiazdy wspierają 97-letnią influencerkę. Poruszające komentarze Agnieszka Perepeczko ma zarzuty do Anny Seniuk. Chodzi o życie po 80-tce

Ile kosztuje pobyt w Skolimowie?

Pobyt w każdym ośrodku opieki tego typu wiąże się zazwyczaj ze sporym wydatkiem, a Dom Artystów Weteranów Scen Polskich nie jest wyjątkiem. Artystów, którzy chcą spędzić emeryturę pod dobrą opieką i w towarzystwie koleżanek i kolegów ze scen, nie zawsze stać na wykupienie pobytu w Skolimowie. Jest jednak możliwość, by koszt dla emerytów był niższy.

Aktualny średni miesięczny koszt pobytu w domu w Skolimowie wynosi 7705 zł. To wydatek, który można w całości pokryć z własnej kieszeni, ale istnieje także program dofinansowywania pobytu. W tym celu należy złożyć podanie do ZASP oraz do ośrodka pomocy społecznej. Po przeprowadzeniu wywiadu o sytuacji rodzinnej, materialnej i zdrowotnej kandydatki lub kandydata, zapada decyzja o dotacji.

Kto mieszka w Skolimowie w 2024 roku?

Niedawno lokatorzy Skolimowa opowiedzieli mediom, jak wygląda ich codzienne życie. – Jest tu nam tak dobrze, jak we własnym domu, a nawet lepiej – stwierdziła wtedy aktorka Zofia Kucówna, która 6 kwietnia 2024 roku na zawsze pożegnała się ze swoim ukochanym Skolimowem. - Ja u siebie w mieszkaniu nie miałam tak czysto, jak mam tutaj. Panie sprzątają pokój u mnie raz na tydzień – opowiadała.

Aktualnie w Skolimowie mieszka m.in. Ryszarda Gozdowska, była baletnica Teatru Wielkiego, Alina Kaniewska-Krasucka, śpiewaczka operowa, Barbara Pietkiewicz-Kraśko, dziennikarka i scenarzystka, czy Halina Jabłonowska, aktorka teatralna i filmowa.