Ile wynosi emerytura księdza? Te kwoty mogą zaskoczyć!
Duchownym, tak jak każdemu, po przekroczeniu pewnego wieku przysługuje emerytura. Jej wysokość zależy do kilku czynników: im wyższy rangą ksiądz, tym wyższa emerytura. Na jakie stawki mogą liczyć duchowni seniorzy?
Od czego zależy wysokość emerytury dla księdza?
Kwestie wydatków kościelnych od dawna budzą ciekawość, a często również wiele kontrowersji. Tematem zajmuje się obecnie Międzyresortowy Zespół do spraw Funduszu Kościelnego, który od grudnia prowadzi prace na nowymi zasadami finansowania polskiego Kościoła.
Jak się okazuje, większość z tych wydatków wędruje na wypłaty emerytur dla księży. O tym, na jakie kwoty mogą liczyć, decyduje szereg czynników, w tym przede wszystkim
piastowane w kościele stanowisko czy też ewentualne dodatkowe zajęcia
(jak np. praca w szkole, funkcja kapelana wojskowego).
Ile dostaje ksiądz na emeryturze?
Emerytura przysługuje każdemu księdzu, który ukończył 65. rok życia. Wówczas wypłaca ją Zakład Ubezpieczeń Społecznych . Po 10 latach, czyli po przekroczeniu 75 lat, duchowni mogą też liczyć na emeryturę z tak zwanego Funduszu Kościelnego . Dodatkowe pieniądze przysługują tym księżom, którzy w trakcie swojej posługi pełnili dodatkowe funkcje.
Standardowo, emerytowany ksiądz otrzymuje około 5 tysięcy złotych brutto miesięcznie . Dwa razy więcej, czyli ok. 10 tysięcy złotych miesięcznie, wędruje na konto biskupów.
To kwoty podstawowej emerytury. W przypadku dodatkowych zajęć świadczenia mogą być wyższe.
Czy to dużo? Wszystko zależy od potrzeb, jednak fakty są takie, że emerytury niektórych, zwykłych osób brzmią jak żart, a to co dostają z ZUS-u, mieści się na czubku palca.
Rekordzista dostaje ponad 20 tysięcy!
W tej chwili polskim rekordzistą jeśli chodzi o wysokość pobieranej emerytury, jest arcybiskup Sławoj Leszek Głódź , który otrzymuje emeryturę w wysokości aż... 23 tysięcy złotych brutto miesięcznie! Z tego 5 tys. zł to emerytura kościelna i 18 tys. zł to emerytura generalska.
Warto podkreślić, że oprócz comiesięcznych wypłat duchowni otrzymują również środki przeznaczone na zakwaterowanie i wyżywienie.