Silver.Lelum.pl > Z życia wzięte > Kasety z czasów PRL warte nawet kilka tysięcy złotych. Sprawdź, czy masz w domu
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 10.07.2024 10:34

Kasety z czasów PRL warte nawet kilka tysięcy złotych. Sprawdź, czy masz w domu

Kasety magnetofonowe
fot. Canva/CARTIST

W latach 90. kasety magnetofonowe przeżywały prawdziwe oblężenie i były obowiązkowym elementem każdego domu, w którym znajdowało się radio. Obecnie wyszły już z użycia i dla niektórych są już tylko reliktem dawnych czasów. Sentyment jednak pozostaje, a moda na gadżety z PRL wraca, co sprawia, że kasety magnetofonowe wciąż są poszukiwane przez kolekcjonerów. Niektórzy mogą za nie sporo zapłacić!
 

Moda na PRL wraca

Moda na lata 90. powraca, a przedmioty z tego okresu potrafią osiągać zawrotne sumy. Tak jest m.in. w przypadku kryształowych naczyń, za które na popularnych stronach sprzedażowych można dostać od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Z ciekawością w przeszłość patrzy także moda, a ubrania w stylu vintage coraz częściej można zauważyć na ulicach. Dzwony, luźne, jeansowe koszule, a nawet... ortalionowe dresy cieszą się ponownie dużą popularnością.

Podobnie jest w przypadku mebli z okresu PRLzabytkowe meblościanki, kredensy i charakterystycznie obite krzesła coraz częściej znajdują się na wyposażeniu mieszkań. Skąd taki trend? Na to pytanie trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź. Być może przemawia za tym nostalgia, sentyment i chęć powrotu pamięcią do minionych czasów, a może to tylko kolejna moda, która, jak wiadomo, lubi się powtarzać.
 

Nad Bałtykiem czyszczą portfele turystom. Nabierają się jak dzieci Tu nie działają prawa fizyki. Butelka sama się toczy, a samochód wjeżdża pod górkę

Kasety magnetofonowe wracają do łask

W ostatnich czasach sporym powodzeniem ponownie cieszą się kasety magnetofonowe. Ten niezwykły przedmiot, o którego działaniu nie mają pojęcia obecne pokolenia dzieci i młodzieży, kiedyś był bardzo popularny. To właśnie na kasetach można było posłuchać swoich ulubionych zespołów i wokalistów. Istniała także możliwość nagrywania piosenek puszczanych w radiu i zapewne wiele osób pamięta niecierpliwe oczekiwanie na utwór z palcem gotowym wcisnąć “record”.

Kasety zastąpiły winyle, których obsługa była bardziej skomplikowana m.in. ze względu na konieczność użycia profesjonalnego, często drogiego adaptera. Z biegiem czasu kasety wyparte zostały przez płyty CD, a następnie przez inne elektroniczne urządzenia i nośniki.
 

Masz stare kasety magnetofonowe? Sprawdź, ile są warte

Kasety magnetofonowe ponownie trafiły na portale aukcyjne. Jak się okazuje, niektóre z nich są sporo warte! Im lepszy i popularniejszy zespół, tym droższa kaseta. Zdarza się, że za niektóre można dostać nawet kilka tysięcy złotych! Dla przykładu:

  • dwie kasety magnetofonowe Rammstein Mutter 2001 i Live Aus Berlin 1999 - 300 zł
  • zestaw kaset Borixon, Płomień 81, Fisz, O.S.T.R., Snoop Dog - 5 000 zł
  • kolekcja kaset z gatunku punk/ska - 2 999 zł
  • zestaw kolekcjonerski kaset magnetofonowych 205 sztuk - 2 490 zł

Oczywiście, znajdą się też tańsze pozycje, ale rzadko kiedy schodzą poniżej 100 zł. To oznacza, że warto przejrzeć swoje skrytki, strychy i piwnice w poszukiwaniu kaset, które obecnie mogą być sporo warte. Jeśli tobie już się nie przydadzą, być może uszczęśliwią kogoś innego, a ty podreperujesz domowy budżet. 

Co ciekawe, na tym samym portalu ogłoszeniowym, pomiędzy kolejnymi kasetami, znalazło się ogłoszenie o sprzedaży samochodu. Niewielki VW Lupo oferowany jest za nieco ponad 4 tysiące złotych,a  to oznacza, że jest tańszy niż niektóre kasety! 

Kaseta
fot. Canva/ The_Pixel