Silver.Lelum.pl > Z życia wzięte > Ksiądz nie wytrzymał awantury o koperty. “Jakoś trzeba mu się odwdzięczyć”. Wierni rozpętali burzę w komentarzach
Julia Bogucka
Julia Bogucka 15.01.2024 21:58

Ksiądz nie wytrzymał awantury o koperty. “Jakoś trzeba mu się odwdzięczyć”. Wierni rozpętali burzę w komentarzach

Ksiądz po kolędzie
CanvaPro

Wizyta duszpasterska to jedna z dorocznych tradycji wiernych chrześcijan. Ksiądz przychodzący po kolędzie ma na celu pobłogosławienie domu i jego domowników, według zapisów w Kodeksie Prawa Kanonicznego to okazja na umacnianie więzi między nim a rodzinami wiernych. Jest jeden szczegół tych wizyt, który szczególnie rozbudza ludzi do dyskusji. W końcu jeden z księży nie wytrzymał medialnych debat i postanowił postawić sprawę jasno. Zgadzacie się z nim?

Ksiądz po kolędzie - tradycja wizyty duszpasterskiej

Jak co roku, w okresie po Bożym Narodzeniu, duchowni odwiedzają domy wiernych w ramach wizyty duszpasterskiej. Zdaje się, że niewiele osób dziś zdaje sobie sprawę z tradycji, jaka jest za tym wydarzeniem. Tymczasem zapisy na ten temat znajdują się nawet w Kodeksie Prawa Kanonicznego.

Czytamy w nim, że kapłani powinni poznawać rodziny należące do danej parafii, uczestniczyć w ich troskach i umacniać w wierze. Wizyty po kolędzie są jednym z elementów misji apostolskiej. Z kolei chrześcijanie, przyjmując księdza do swojego domu, wyrażają publicznie swoją wiarę i przynależność do Kościoła.

Ksiądz zdradza, do kiedy powinna stać choinka. Internauci w szoku. Posypały się ostre komentarze Ksiądz bez ogródek o Polakach: „Idiocieją i poganieją”. Wskazał, czyja to wina

Jak przygotować się na odwiedziny księdza?

Przyjęcie księdza po kolędzie wiąże się z ważnymi przygotowaniami, nie tylko duchowymi. Jednym z elementów mających wskazać kapłanowi dom, w którym powinien się zjawić, jest zapisanie poświęconą kredą liter “C+M+B” wraz z bieżącym rokiem kalendarzowym. Stanowi to skrót od “Chrystus Mieszkanie Błogosławi”.

Dodatkowo, według tradycji, na stole w domu przyjmującym księdza podczas wizyty duszpasterskiej powinien pojawić się odświętny biały obrus. Wierni ustawiają na nim zapalone świece oraz wodę święconą wraz z kropidłem. Jeśli w rodzinie przebywają dzieci w wieku szkolnym, powinny położyć na stole również swoje zeszyty do religii. Duchowny podczas kolędy błogosławi dom i mieszkające w nim osoby. Istnieje jednak jeden kontrowersyjny zwyczaj, który co roku wywołuje wiele dyskusji wśród Polaków.

ZOBACZ TEŻ: Ksiądz zdradził, co Izabella Cywińska robiła tuż przed śmiercią. Ludzie z trudem powstrzymywali łzy. Poruszające słowa na pogrzebie

Ksiądz komentuje kwestię kopert po kolędzie

Chodzi o zbiórkę ofiar od wiernych na potrzeby kościoła i parafii. Tradycyjnie, podczas wizyty duszpasterskiej, mieszkańcy domu obdarowują odwiedzającego ich kapłana kopertą z pieniędzmi. To wywołuje pewne kontrowersje i wzbudza debaty, dotyczące tego, czy rzeczywiście powinno się to robić oraz jakiej wysokości powinny być ofiary. Postanowił to publicznie skomentować jeden z duchownych.

Ksiądz Wojciech Węgrzyniak opublikował na swoim profilu na Facebooku długi wpis poświęcony jego opinii na temat wizyt duszpasterskich. Odniósł się w nim również do tradycji ofiarowania pieniędzy. Według niego jest to forma wyrażenia wdzięczności kapłanowi za ostatni rok służby, uznania i wsparcia dla jego misji. Ta wypowiedź spotkała się z krytycznymi komentarzami odbiorców. 

“Co za średniowieczne poglądy!!”

“Ja chciałbym zrozumieć jaki jest sens kolędy księdza który poświeci 5 minut, sprawdzi zeszyty i weźmie kopertę?”

"Mało już nakradliście? Banda złodziei."

- pisali internauci.

A co wy myślicie o odwiedzinach duszpasterskich?

Źródło: webniusy.pl

Tagi: Ksiądz