Silver.Lelum.pl > Z życia wzięte > Ksiądz pouczył wiernych o Walentynkach. O tym nie ma mowy
Michał Fitz
Michał Fitz 13.02.2024 21:30

Ksiądz pouczył wiernych o Walentynkach. O tym nie ma mowy

ksiądz
fot. CanvaPro; tiktok.com/ks.sebastianpicur

W tym roku mamy wyjątkową zbieżność świąt. To jedno z najbardziej komercyjnych w historii, czyli Walentynki, wypada tego samego dnia, co rozpoczynająca ważny dla katolików okres Środa Popielcowa. Ksiądz tłumaczy, jak je połączyć.

Walentynki wypadają w Środę Popielcową

Walentynki przeważnie nie wchodzą sobie w drogę z Środą Popielcową. W końcu pierwsza z okazji jest przywiązana do daty 14 lutego. Druga z kolei jest świętem ruchomym, bezpośrednio zależnym od terminu Wielkanocy. Tak się akurat złożyło, że w tym roku wypadła właśnie w ten sam dzień, co święto zakochanych.

W związku z tym wielu katolików stanęło przed niemałym dylematem. Jak w takim razie pogodzić obydwie okazje? Czy w ogóle jest na to sposób? Przy czym wyjście do kościoła wcale nie musi się wykluczać z późniejszym pójściem na randkę, to już na tym drugim spotkaniu trzeba się ograniczać.

Dekolt i odkryty brzuch. Tak Anna Popek ubrała się na Walentynki Biskup ogłosił, co Polacy powinni zrobić w Środę Popielcową

Ksiądz wyjaśnia walentynkowy dylemat

Ksiądz Picur znany jest z tego, że za pośrednictwem TikToka rozwiewa wątpliwości dotyczące wiary. Często oddziela faktyczne dogmaty od lokalnych zabobonów. Tłumaczy też niejasności i wyjaśnia niuanse związane z sakramentami.

Nic więc dziwnego, że zapytano go również o nadchodzące Walentynki. Jeden z obserwujących chciał wiedzieć, czy mimo Środy Popielcowej będzie mógł zjeść dobrą kolację z drugą połówką. W teorii bowiem tego dnia wierni powinni pościć. Czy dostaną dyspensę?

ZOBACZ TEŻ: Chwilę po ogłoszeniu Dagmary Kaźmierskiej fani nie wytrzymali. Niesamowite, co napisali o uczestniczce.

Ksiądz o dyspensie na Walentynki

Niestety ci, którzy liczyli na to, że Kościół ulgowo potraktuje zakochanych wiernych, będą musieli dosłownie obejść się smakiem. Jak poinformował ksiądz Picur, katolików obowiązuje nie tylko post bezmięsny, ale także ilościowy. Wyjątek stanowią osoby po 60 roku życia oraz dzieci poniżej 14 lat. Te grupy wiekowe rzadko kiedy jednak obchodzą Walentynki. 

Jak widać po sekcji komentarzy pod filmem, wiernym raczej się to nie spodobało. Jedni zwracają uwagę na to, że taka forma postu w ogóle jest bez sensu. Inni twierdzą, że Kościół powinien jednak uwzględnić wyjątkowość tego konkretnego dnia. Jeszcze kolejni ubolewają, że będą musieli znieść ciężki dzień w pracy bez porządnego posiłku.

@ks.sebastianpicur Odpowiadanie użytkownikowi @aaaanjawu #post #pokuta ♬ nhạc nền - cover_piano - dyy
Tagi: ksiądz